Bundan tam 567 sene önce büyük Türk Hakanı Sultan 2. Mehmet İstanbul’u (Konstantinopolis) fethetti.

Bugün o çağ açan günü anarken, gericiler yine işi çığırından çıkardılar. TRT Haber kanalında heyecanla konuşan bir molla (Güya hoca imiş…) İstanbul’un fethini götürdü Fetih Duası’nın okunmasına bağladı.

Efendim, şehir ele geçirilemiyormuş da kalkıp dua okuyup namaz kıldıktan sonra ele geçirmişler.

Peki bu iş dua ve namaz ile oluyorduysa neden onca top kullanıldı? Neden binlerce şehit verildi?

Yobaza bunu sorsan cevap veremez.

SULTAN MEHMET DE 'DURUN BAKALIM' DEMİŞTİ
Bugün devleti nasıl bu duacı geri kafa sarmışsa Fatih Sultan Mehmet’in çevresini de bu hoca takımı kuşatmaya kalkışmıştı. Genç Sultan, 29 Mayıs’ta Top Kapısı tarafından kente girerken sağında solunda bulunan din tüccarı hocalar, “Kostantinopol, dualarımızla fetholundu!” diye bağırmaya başlamışlardı.

Fatih Sultan Mehmet bunun üzerine, kılıcını göstererek “Hocalar, bunun hatırını da unutmayın!” demişti ve onları susturmuştu.

Çünkü, İstanbul surlarını yıkmak için Fetih Duası’nın işe yaramayacağını bilen bir yöneticiydi o. O yüzden de 21 yaşında bu büyük başarıya imza atmıştı.

POZİTİF BİLİMLERİN BABASI
Fatih’i yetiştiren insan ise büyük komutan Sultan 2. Murat’tır. O, oğluna zamanın akılcı bilimlerini en iyi biçimde öğreten bir yol izlemiş ve onu yaşamın içinde pişirmiştir. Genç Mehmet de babasının gösterdiği çizgide yürümüş, o çizgiyi kuvvetlendirmiştir. İstanbul’un dualarla ele geçirilemeyeceğini bildiğinden Batı’dan getirttiği top döküm ustalarını kullanarak büyük toplar döktürtmüş; kentin surlarını bu toplarla yıkmış; ancak açılan gediklerden yeniçeriler şehre girmişlerdir.

Büyük Sultan, bugünkü Tophane’yi top imalathanesi haline getirerek teknolojiyi en üst düzeyde kullanmıştır. Bunu da dinsel bilimlerle değil dönemin akılcı bilimleriyle başarmıştır.

LAİK BİR YÖNETİCİ
O sadece İstanbul’u fethetmekle kalmadı… Osmanlı Devleti’nin en parlak fatihi olarak başka büyük başarılara imza attı. Bunu da laik düşünce yoluyla becerdi.

Şeri hukukun hüküm sürdüğü feodal bir devlette laiklik olur mu diye soranlar olabilir. Sultan 2. Mehmet laik bir yönetim gösterdi. Sarayına her fikirden insanları aldı. Öyle ki dönemin müftülerinin lanetlediği Hurufilerle bile iyi ilişkiler kurdu. (Hurufilerin, Fatih Sultan Mehmet’e karşın nasıl yakıldığını, OSMANLIDA İDAM EDİLEN ALİMLER adlı kitabımızda belgeleriyle ortaya koyduk.)

Sultan Mehmet’in düşünce dünyasını onun yazdığı şiirler pek parlak biçimde gösteriyor. Bugün olsa suç sayılacak veya sapkınlık eseri gibi gösterilecek beytleri var. Başarılı bir şair olan Fatih Sultan Mehmet, Avnî mahlasını kullanıyordu. Galatalı bir oğlan için yazdığı gazeldeki şu iki beyt, onun çok özgür düşünceli olduğunu göstermeye yeter:

"Kevser'i anmaz ol içdüğü mey-i nâbı içen

Mescide varmaz o varduğı kilisayı gören"

(O Hıristiyan güzelinin içtiği saf şarabı içenler, Kevser şarabını artık hatırlarına bile getirmezler, onun gittiği kiliseyi görenler, bir daha mescide ayaklarını basmazlar.)

"Bir Firengî kâfir olduğun bilürdi Avni'ya

Belün ü boynunda zünnâr ü çelîpâyı gören"

(Ey Avni, beline kuşandığın zünnarı ve boynuna astığın haçı görenler, senin de bir Frenk kâfiri olduğunu zannederdi.)

(Bu bilginin ayrıntısını merak edenler OSMANLIDA OĞLANCILIK adlı kitabımıza bakabilirler.)

Şiirinde bu oğlana olan tutkusunu vurgulamak için abartı yoluna giderek Hıristiyan olduğunu yazan Sultan Mehmet, özgür düşünceli bir Müslüman’dır o kadar.

Zaten bu yüzden Hıristiyan bir Sırp prensesi olan ve hep Hıristiyan kalan anası Mara Despina’ya sahip çıkmış, onun için Selanik’teki Küçük Ayasofya kilisesini de satın almıştır.

Şimdiki dinciler, büyük Türk Hakanı 2. Mehmet’in işte bu yönünü gizlemeye çalışmaktadırlar.

Tekrar edelim: İstanbul’u işte bu laik düşünce fethetmiştir ama daha sonra dinci çıkarcı/yağmacı bölüğü bu başarının üstüne oturmuştur.

***

Son sözüm de İstanbul’un fethine işgal diyen densizler takımınadır. Orta Çağ’ın bir fetihler çağı olduğundan habersiz bu tipler, Türklerin bu fethini değersizleştirmek için Bizansçılarla ele ele vermektedirler. Fetihle işgali bile birbirinden ayıramayacak derecede cahil olan bu tiplere sadece acırım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özgür 2020-05-29 22:35:10

Sayın hocam, Konstantinopolisin fethinde Çandarlı Halil paşa olmasa fetih gerçekleşmezdi derler,çünkü Gemilerin karadan yürütülerek Halice indirme fikrinin Çandarlı Halil Paşaya ait olduğu söyleniyor, sonraki yıllarda Çandarlı Halil paşa 2 Mehmet ve Kayınpederi Rum Devşirme Zağnos paşa tarafından çirkin bir iftira atarak öldürülmesine neden olduğunu, bu konuya açıklık getirirseniz çok memnun olurum. Bir de bugün İstanbul un fethi kutlanıyor,biz İstanbulu değil Konstantinopolis i almadıkmı saygılar selamlar