CHP listesinden milletvekili seçilen Gelecek Partili Selim Temurci, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı teklifini “Ak Parti kitlesiyle karşı karşıya gelmemek, Murat Kurum’a kaybettiren olmamak için” geri çevirdi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Temurci, partisine yönelik şu eleştirilerde bulundu:

Baştan beri Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına, Hoca’nın cumhurbaşkanı yardımcılığına, Saadet ile kurulan gruba eleştirilerim oldu. Yeniden Refah’ın Cumhur İttifakı’nda olduğu pozisyonda biz Millet İttifakı içinde bulunmalıyız diye mücadele ettim. Partimizin ismini insanlar unuttu. Bilinirliliği vardı, şu an o da yok. İkincisi, CHP ile iş tuttuk ve bedeli ağır oldu. CHP’ye de ağır oldu.

2015-2018 yılları arasında AKP İstanbul İl Başkanı olan Temurci, AKP’ye geçme arzusu olup olmadığı yönündeki soruya, “Ak Parti’ye geçmek diye bir cümle kurmuş değilim. Yarın için sadece kendimi değil, partiyi bir yere konumlandırıp gri alana çekme gayretim var. Başarabilirsek o dediğiniz şey gerçekleşmez” diye yanıt verdi.

MURAT KURUM'A DAHA YAKIN

Temurci, İstanbul adaylığını neden reddettiğini de şöyle açıkladı:

Sen kendini benim yerime koy. İstanbul’da yüzde bir oy aldın. Kimden alırsın? Ben daha Ak Parti’ye yakın insanlardan alırım. Böyle bir durumda, kendi kitlenle ikinci defa “CHP’ye gittin ve ona yardım ettin” suçlamasıyla karşı karşıya kalacaksın. Aday olmak bize ve partiye zarar verir büyükşehirlerde. Ak Parti kitlesiyle karşı karşıya gelmeyi sadece ben değil birçok arkadaşımız istemiyor.

İki aday arasında Murat Kurum'a daha yakın olduğu belirten Temurci, “Ekrem Bey’in büyük hedefleri olduğunu biliyorum. O hedefler İstanbul’a hizmeti engelledi, bunu biliyorum. İki adaydan Kadir Topbaş tarzına olduğu için Murat Bey olduğunu söyledim” görüşünü ifade etti.