İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Abalıoğlu Grup'a ait piliç üreticisi Lezita’da işçiler grevde. Öz Gıda İş Sendikası’nda örgütlü işçiler, patronun toplu sözleşme masasına oturmaması nedeniyle 7 Mart’ta iş bıraktı. Grevin 23. gününde işçiler kararlı. Grev başlamadan önce ve sonra yaptıklarıyla gündemden düşmeyen Lezita yönetimiyse grev alanına toprak dökmeye de devam ediyor. 

Lezita patronu, sendikanın yetki aldığı Aralık 2023’ten bu yana fabrikada sendikal örgütlenme yapan 30 işçiyi işten çıkardı. Grev ilanından sonra işçi alımı ve işten çıkarmalar yasak olmasına rağmen, Lezita fabrikasında grevden önceki son bir haftada yaklaşık 10 işçi işten çıkarıldı.

İşçilerin sesini bastırmak için fabrika önüne ses sistemi kuran ve kesintisiz yüksek sesle müzik açan patron ve müdahale etmeyen jandarmalar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

BARİKAT, DİKENLİ TEL, TOPRAK, GREV KIRICILIK...

Grev kırıcılık için komşu fabrikalardan destek istemekle kalmayan yönetim, greve engel olmak için Hindistan’dan işçi bile getirmişti. Grev alanına taşınan vince çıkan bir kişiyse kamerayla grevci işçileri kayda almıştı.

İşveren tarafı daha önce de direniş alanını dikenli tellerle çevirmiş, fabrikaya barikat yığmış, girişe çok sayıda TIR dorsesi park ettirmişti. Patronun “önlemleri” bununla da bitmemiş, bazı işçiler özel güvenlik aracılığıyla alıkoyulmaya çalışılırken, grevci işçilerin toz içinde kalması amacıyla fabrika etrafındaki yola toprak dökülmüştü.

Lezita Grevi hesabından paylaşım yaparak duruma tepki gösteren işçiler, “O kadar kötüsünüz ki… Böyle mi yıldıracaksınız işçiyi? Sadece öfkemizi biliyorsunuz. Tozdan topraktan çekinecek olsaydık alana çıkmazdık. Grevimizin 23. gününden hepinize günaydın” ifadelerini kullandı. Hesap tarafından o anların görüntüleri de paylaşıldı.