Artık İş Mahkemelerine (02 Ocak 2018 tarihinden itibaren) doğrudan dava açılamayacak.

25 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7036 sayılı yasa ile “İş Mahkemeleri Kanunu” tümden değiştirildi.

Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması artık bir dava şartıdır.

Esasen bu yasa da AKP hükümetinin diğer yasaları gibi bir “Torba Kanun” klasiği…

Zira İş Mahkemeleri Kanununu değiştirirken (aynı kanun içinde) İş Kanunu, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ve Arabuluculuk Kanununda da ciddi değişiklikler yapıldı.

Getirilen yeni düzenlemelerle;

İş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan davalar dışındaki uyuşmazlıklarda taraflar, iş mahkemesine gitmezden önce Arabulucuya başvurmak ve bu arabuluculuk faaliyeti sonucunda anlaşmaya varılamadığına ilişkin tutanağı dava dilekçesine eklemek zorundalar.

Hemen belirtelim ki; zorunlu arabuluculuk sistemi gazetecileri ve gemi adamlarını da kapsayacak.

Yasanın dava şartına ilişkin düzenlemeleri 01 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Arabuluculuk sistemi şöyle işleyecek:

Her yargı çevresinde kurulacak “Arabuluculuk Büroları”nda avukatlardan oluşan Arabulucu listeleri oluşturulacak.

Dava açacak taraf başvurusunu, karşı tarafın ya da taraflar birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna yapacak. Arabuluculuk bürosu kurulmamış olan yerlerde ise Komisyon tarafından görevlendirilmiş Sulh Hukuk Mahkemesi Yazıişleri Müdürlüğüne başvurulacak.

Tarafların üzerinde anlaştığı bir arabulucu olursa o; anlaşma yoksa büro tarafından belirlenen arabulucu görevlendirilecek. Görevlendirilen arabulucu üç hafta içinde başvuruyu sonuçlandıracak. Zorunlu hallerde bu süre en fazla bir hafta uzatılabilecek.

Arabulucu, tarafları her türlü iletişim aracıyla ilk toplantıya davet edecek. Geçerli bir mazereti olmaksızın ilk toplantıya gelmeyen taraf nedeniyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda, bu taraf ileride açılan davada haklı çıksa dahi yargılama giderlerinin tamamından sorumlu olacak. Ayrıca bu taraf lehine vekâlet ücretine de hükmedilmeyecek.

Her iki tarafında gelmemesi nedeniyle arabuluculuk faaliyetinin sonlandırılması halinde, yargılama aşamasında tarafların yaptığı yargılama gideri kendi üzerlerinde bırakılacak.

Anlaşma halinde arabulucunun ücreti; (aksi kararlaştırılmadıkça) tarifede belirtilen iki saatlik ücretten az olmamak üzere taraflarca eşit karşılanacak.

Arabuluculuk bürosuna başvurulduktan son tutanağın düzenlendiği tarihe kadar geçen sürede zamanaşımı duracak ve hak düşürücü süre işlemeyecektir.

Taraflar görüşmelere bizzat ya da vekilleri aracılığı ile de katılabilecek. Ancak, işverence yazılı olarak yetkilendirilmiş bir çalışanı da işvereni temsilen görüşmelere katılıp tutanağı imzalayabilecek.

Arabuluculuk görüşmelerinde taraflar ve avukatları ile arabulucunun birlikte imzaladıkları anlaşma belgesi, icra edilebilirlik şerhi aranmaksızın ilam (mahkeme kararı) niteliğinde belge sayılacak.

Yine Arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılması hâlinde, üzerinde anlaşılan hususlar hakkında taraflarca dava açılamayacaktır.

Ayrıca arabuluculuk faaliyeti sonunda taraflar, (çok zor ya) işçinin işe başlatılması konusunda anlaşırlarsa, anlaşma tutanağına; işçinin işe başlatılma tarihinin, arabulucuda geçen sürenin ücreti ve diğer haklarının parasal miktarının ve işçinin işe başlatılmaması durumunda ödenmesi gereken “işe başlatmama tazminatı”nın parasal olarak belirlenmesi zorunlu olacak. (Devam Edecek)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Volkan 2018-01-10 17:20:34

Bu kadar güzel bilgiler için toplumsal ve tacettin beye tşk

Avatar
Gürbüz usta 2018-01-10 19:12:43

Böylesine önemli bir konu,kazanılmış haklarında kaybı....işçi hayat pahalılığıyla boğuşurken!ister istemez yarı hakkına bile razı olacak...tam anlamıyla işverenlere yarayan hukuk oldu.. 12 eylülde TİSK başkanı Halit narin öyle demişti --şimdiye kadar işçiler güldü,sıra bizde demişti...37 yıl sonra Kenan Evren in yapamadığını akepe yapıyor...hani halkımızın deyimiyle...kadıyı,kadıya şikayet etmek ?bu oluyor.teşekkürler halkın avukatı,teşekkürler halkın gerçekten de dostu,halkın adamı.Tacettin Çolak..

Avatar
Kerim hoca 2018-01-10 19:40:00

Gerçekten çok önemli bir mevzu..işçi yokluk içindeyken ne yapsın?yarı hakkına bile razı olacak.işverenler zil takıp oynasın!kıdemi yükseleni çıkart işten..ver yarı hakkını..sonrada helaleştik..bu nasıl bir hukuk?

Avatar
İsmet Ecer 2018-01-10 20:45:38

Bu işçileri köle yapma yasasıdır,
başka bırşrey değil.Ekonomik krize giren KAPITALIZM çareyi faşizmde bulacağini sanıyor,ama aldanıyoŕ.Sonunda zafer işçilerin olacktır.