ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle tedavi için gerekli ilaçlara erişemeyen hastaların Tahran Uluslararası İlişkiler Mahkemesi’ne açtığı davada Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’e ait tanker ve petrole ilişkin karar da çıktı.

Açılan davada kelebek hastalarının zararlarının karşılanması için daha önce el konulan ABD merkezli firmanın işlettiği "Advantage Sweet" adlı tankerdeki petrole de el konulmasına karar verildi.

Kararın ardından İran, Marshall Adaları bandıralı tankerdeki 50 milyon dolardan fazla değere sahip petrole el koyduğunu duyurdu.

Kararın açıklanması, ABD'nin Singapur açıklarında demirli olan Yunan tankeri Suez Rajan'da yüklü olan yaklaşık bir milyon varillik İran petrol kargosuna el koymak için harekete geçtiği yönündeki raporların ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İran’ın kararını eleştirdi ve tankerin "derhal serbest bırakılmasını" talep etti.

Patron Mehmet Emin Karamehmet’in gemisini son olarak Şanghay Pudong Kalkınma Bankası'nın bir parçası olan Çinli bir kiralama şirketi üstlenmişti. 2012 yılında inşa edilen 159.000 dwt'luk gemi, Karamehmet’in şirketi Genel Denizcilik Nakliyat filosundaydı.