Meta çatısı altındaki Instagram, kullanıcıların ilgisini çekecek yeni özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Yakın zamanda çıkan bir habere göre, platformun metin biçimlendirme seçeneklerini test ettiği belirtilmişti. Sohbetlere canlılık getirecek bu yenilikten sonra şimdi ise Blend adı verilen bir özelliği test etmeye başladı. Peki, bu özellik ne işe yarayacak? İşte detaylar:

Instagram Blend özelliği, kullanıcıların günlük olarak komik, ilginç veya ilham verici Reels videoları gönderdiği bir arkadaşınızı mutlaka vardır. Siz de belki bunu yapıyorsunuzdur. Ancak, platformun bu yeni test özelliğiyle artık bir kısa videoyu daha kolay şekilde paylaşabileceksiniz. Tersine mühendislik yapan Alessandro Paluzzi tarafından paylaşılan ekran görüntüsüne göre, Instagram'ın "Blend" adlı yeni özelliği sayesinde artık sizin ilgi alanınıza giren Reels videolarını arkadaşınız da görebilecek. Böylelikle özel mesaj üzerinden kısa video göndermenize gerek kalmayacak.

Aktarılan bilgilere göre, bu özellik bir tür ortak keşfet işlevi görecek. Örneğin, siz futbolla ilgili videoları seviyorsanız, arkadaşınız da bu tür içeriklerle karşılaşabilecek. Aynı şekilde, eğer arkadaşınız tarihle ilgili videoları beğeniyorsa, siz de bu tür içerikleri görüntüleyebileceksiniz. Arkadaşlarınızın sizin beğendiğiniz Reels videoları ile karşılaşabilmesi için izninize ihtiyaç duyulacak. Yani bu özellikle ilgili olarak tam kontrol size ait olacak. Bu sistem, bir grup oluşturma mantığına benzer şekilde çalışacak. Arkadaşınızı Blend'e davet edebilecek ve eğer kabul ederse, artık birbirinizin beğendiği Reels videoları ile karşılaşabileceksiniz.

Kaynağa göre, özellik maksimum iki kişi ile kullanılabilecek. Yani örneğin, 10 kişilik bir arkadaş grubunuz varsa ve hoşunuza giden kısa videoları direkt bu gruba atıyorsanız, Blend kullanmak sizin için uygun olmayabilir. Instagram'ın Blend özelliğini ne zaman kullanıma sunacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. Test aşamasındaki bu yeniliğin önümüzdeki aylarda duyurulması bekleniyor. Ancak, Instagram birçok özelliği test ediyor ve hepsini yayınlamıyor, bu yüzden şimdilik beklemekten başka bir seçeneğiniz yok gibi görünüyor.