İnanalım mı Sarıgül?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında “DSP’ye giden arkadaşlarım var etik bulmuyorum. Kendi tercihleridir” demiş ve Mustafa Sarıgül tartışmasını yeniden açmıştı.

Kılıçdaroğlu, DSP’den Şişli adayı olan Mustafa Sarıgül için “Belediye başkan adayı olmak istedi, ben de ‘Buyurun Eyüp Belediye Başkanlığını alıp Şişli gibi yapın’ dedim, ‘İstemiyorum’ dedi” ifadelerini kullanmıştı.

CHP lideri devamla, DSP’ye geçişin Sarıgül’ün kendi takdiri olduğunu, DSP’ye geçme kararını açıklayan Sarıgül’e ‘dur’ demediğini eklemişti.

Sarıgül Eyüp’ü Şişli yapar mıydı, bilinmez… Bilinen şey ise, belediyecilik adı altında yapılanlar. Sosyal medyayı sıkı takip edenlerin dikkatini, Sarıgül’ün sosyal medyaya yaptığı yatırım mutlaka çekmiştir. Hangi siteyi açsanız onun videolarıyla, afişleriyle karşılaşıyorsunuz.

Bu propoganda videolarından özellikle biri ilginç. Video paylaşım sitesinde reklam olarak çıkan videoda Sarıgül, “Gözünüz aydın gençler. Şişli’de genç olmak ayrıcalık olacak” diyordu.

Eğer başkan seçilirse Sarıgül, Şişli’ye bir gençlik merkezi yapacakmış. Ne güzel! Youtuber’lar için özel stüdyolar açacağı, konserler düzenleteceğini belirttiği bu videoda Sarıgül, “Şişli Gençlik Merkezi’nde Türkiye’nin en iyi beyinleriyle tanışma fırsatı bulacaksınız. Konserler, sergi ve festivallere katılacaksınız. Kendini geliştirmek isteyenler stüdyolardan faydalanacak. Ve her şey ücretsiz olacak” diyor.

“Böyle bir Şişli’de genç olmak istemez misiniz” anonsundan sonra Sarıgül’ün sesi devreye giriyor: “O zaman evet mührünü DSP’nin güvercinine basalım. Şişli’nin ışıklarını birlikte yakalım.”

Ne hoş değil mi?

Hoş olabilir ama inandırıcı değil.

Ekim 2004’te, Fulya’da Şişli Belediyesi’nin desteği ile bir merkez açıldı. Adı BİLİM MERKEZİ’ydi ve bir milyon öğrenciyi eğitmek hedefindeydi. İçinizde hiç gideniniz, gidebileniniz var mı? Sokağa çıkıp sorsanız bir elin parmağını geçmez bu merkezden haberi olanların sayısı.

Bilim Merkezi 80’in üzerinde deney ünitesinin yer aldığı; fizik, kimya, matematik, geometri, biyoloji, mekanik, beyin, elektronik, uzay ve yanılsamalar alanlarıyla ilgili deney üniteleri aracılığıyla, ziyaretçilerinin bilimin ana dalları hakkında temel bilgilere sahip olmasını hedeflemişti. Burada deprem ve yangın eğitim birimi, dev mikroskoplar, zeka oyunları, 20 milyon yıllık ağaç, planetaryum, kara delik, fizik üniteleri gibi çeşitli üniteler oluşturmuş ve bu üniteler; deneyler, internet eğitim programları, proje yarışmaları, toplantı ve konferanslarla desteklenmişti yıllarca.

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da istediği gibi bilgi toplumu yaratmak için, bilimsel düşünceyi yaymak, daha çocuk yaşta yurttaşlara bilimi sevdirmek için…

Bu Bilim Merkezi açıldığında Sarıgül belediye başkanıydı. Reklamı, isminin konuşulmasını pek seven bu eski başkan, bir kez olsun bu merkeze dönüp baktı mı acaba?

Bilim radikaldir. Nitekim Şişli yönetimindeki isimler, bu hiçbir belediyenin yüzüne gülmeyecek şansı elinin tersiyle ittiler. Ne de olsa Darwin’i konuşmak, evrim vesaire; bunlara halkımızın tamamı hoş bakmayabilirdi.

Derken, bu Bilim Merkezi ansızın kapatıldı. Yerine havuz, evet HAVUZ yapıldı. Şişli gibi nüfusu ve bütçesi birçok ilinkinden büyük bir ilçede havuz da gerekliydi elbette. Ancak bu havuz, böylesi bir aydınlanma ocağının yerine mi kurulmak zorundaydı?

Açıldığından bile bihaber olunan bu aydınlanma ocağı kapatılırken de kimsenin umurunda olmadı. Şimdi Şişli’ye içinde bilimin ve sanatın olacağı bir gençlik merkezi hayali satan Sarıgül, kaldı ki kuruluşunda katkısının bulunduğu Bilim Merkezi’nin kapatılmaması için kılını kıpırdattı mı? Okullarda laikliğin esamesi okunmazken çocukların nefes alacağı bir bilim merkezini korumak için dozerin önüne bile yatılırdı, yapmadı.

Şimdi gençleri sanatla, bilimle buluşturacakmış, hem de bedava!

Yerseniz…

Ücret türleri nelerdir?

Ücret; bir iş karşılığında işçiye ödenen parasal tutardır. Buna literatürde temel ücret denir. Ücret şeklinin belirlenmesinde sadece temel ücret uygulaması şart olmayıp, ayrıca sabit...

Yusuf Fidan yazdı | Tarihin en provokatif seçimi

Uluslararası Şeffaflık derneği “2019 Yerel Seçimleri Tarafsızlık İzleme Çalışması” başlığı altında ülkemizdeki yerel seçimleri izleyip raporlar yayımlıyor. Buradan ulaşabileceğiniz raporların başlangıcında; “Adil, özgür ve...

Diyanet’in elma fetvasının ötesi

Diyanet’in “Fetva Hattı”nı arayanlar “elmayı soyarak mı yiyelim yoksa soymadan mı?” sorusunu sormuş. Diyanet’in fetva verdiği bazı komik sorulara şu örnekleri vereyim: 1. Diş fırçalamak...

Devlet okulları tasfiye mi ediliyor?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un göreve geldiğinde ilk açıklaması “eğitimde devrim yapacağız” olmuştu. Bakan'ın bu açıklamalarına istinaden bütün öğretmenler eğitimdeki çarpıklığın giderileceği, bunun yanında...

CHP’ye 1 Nisan’da operasyon geliyor

İktidarın 16 yıldır içte ve dışta yanlış politikalarının sonucu ülkeyi bir çıkmaza soktuğu gerçeğinin yanı sıra son olarak da, tarım ülkesi olan Türkiye’de yurttaşları...