İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 13 Temmuz 2021’de, “İstanbul Spor Stratejisi ve Gelecek Planı” tanıtım toplantısı düzenlemişti. Toplantıda, İstanbul’un “2036 Olimpiyat Oyunları” ve “Paralimpik Oyunları”na talip olduğunu açıklayan İmamoğlu, kentin Olimpiyat adaylığı irade beyanını açıklamıştı.

İmamoğlu, konunun paydaşlarına, “Devletimize, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne ve ilgili tüm kurumlara, aynı hedef etrafında odaklanmak için iş birliği yapma çağrısında bulunuyoruz. Hep birlikte başaracağız”  çağrısını yapmıştı.

İmamoğlu, bugün de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu ile Bakırköy ve Şişli’deki kurum merkezlerinde görüştü.

İmamoğlu, “Bugün de biraz daha coşkulu bir günde bir aradayız. Dünya şampiyonu bir kadın voleybol takımımızın varlığıyla, bugün burada daha da keyifliyiz. Kaptan Eda nezdinde bütün takımı ve bütün ekibi kutlayalım” dedi.

HEDEF 2036

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Erdener ile birlikte, IOC Başkanı Thomas Bach’ı Lozan’da ziyaret ettiklerini hatırlatan Ekrem İmamoğlu, “Bach’ı ziyaretimizde de bu karakterden bahsetmiştik. Kendisi de bizi gerçekten çok iyi bir enerjiyle ağırladı. Bize de umut verdi. Böyle bir yolculuğu sürdürüyoruz” dedi. Bach’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı ziyaretten de mutluluk duyduğunun altını çizen İmamoğlu, “Çünkü bu, kapsayıcı bir yolculuk. Hükümetinden yerel yönetimine, sizin organizasyonunuzda bu meselede iş birliği içinde olması vazgeçilmez bir duruş. Biz de bunu hassasiyetle koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Her şeyin üstünde görüyoruz bu meseleyi” dedi.