İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Maltepe'de katıldığı açılış etkinliği, bir mitinge dönüştü. İmamoğlu, geçen genel seçim döneminde iktidarın vaat ettiği ancak yerine getirmediği konuları hatırlattı. Mülakatın kaldırılması çağrısında bulunan İmamoğlu, "Hani gençlerin başarısı dikkate alınacaktı? 10 ay geçti, kaldırın şu mülakatı. Bari bir yerde adaletiniz olsun. Öyle değil mi sevgili gençler ama diyemiyor. Bunu hatırlatan gazeteci de kalmadı. Bunu ona soracak gazeteci de kalmadı. Bu vaat için metro gibi kredi bulmaya da gerek yok. Bu vaat için yurt dışından bir teknoloji vesaire bulup getirmeye de gerek yok. Bu vaat için alın teri harcanmasını da gerek yok. Bir talimat. 'Mülakatı kaldırın' dese, kalkacak. Hatırlayın; bunlar gece yarısı kararname yazmada mahir değiller mi? Bir gecede, kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediler mi?" şeklinde konuştu.

İmamoğlu, Kabataş ile Salacak'ın ardından günün üçüncü açılış törenini Maltepe'de gerçekleştirdi. Maltepe Cumhuriyet Meydanı ve Maltepe Fındıklı Sosyal Yaşam Merkezi'nin açılışı ve halk buluşması öncesinde Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve CHP Maltepe Belediye Başkan adayı Esin Köymen ile birlikte ilçe turu yapan İmamoğlu, zaman zaman otobüsün önünü kesen vatandaşlara kısa konuşmalar yaptı. Daha sonra Maltepe Cumhuriyet Meydanı'nda çevredeki binaların pencerelerini, balkonlarını, çatılarını ve cami avlusunu dolduran coşkulu vatandaşlarla buluşan İmamoğlu, alanda sergilenen dövizleri tek tek okudu.

İmamoğlu ;

"Hadi 10 yıl öncesini hatırlamayalım. Fazla zorlamak istemiyorum. Sadece 10 ay öncesine gidelim mi? Ne yazıyor burada? ‘Doğru adımlarla yola devam. Kamuya işçi alımlarında, görevin getirdiği zorunluluk dışında mülakat kaldırılacak.’ Ne zaman dediler? 10 ay bitti, 10 ay. 11’nci birinci aydan gidiyoruz. Doğru mu? Kaldırdılar mı? Hayır. Bakın; beni yolda çevirip çevirip duruyorlar. ‘Bu mülakatla alımlara bir son versinler’ diyorlar. ‘Bıktık’ diyorlar. Kim diyor, biliyor musunuz? Gençler. Hani gençlerin başarısı dikkate alınacaktı? Hani nerede? Öyle bir şey var mı? Bu vaat için metro gibi kredi bulmaya da gerek yok. Bu vaat için yurt dışından bir teknoloji vesaire bulup getirmeye de gerek yok. Bu vaat için alın teri harcanmasını da gerek yok. Bir talimat... Değil mi? Bir talimat. ‘Mülakatı kaldırın’ dese kalkacak. Hatırlayın; bunlar gece yarısı kararname yazmada mahir değiller mi? Bir gecede kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediler mi? Orman alanlarını bir gecede imara açmadılar mı? Merkez Bankası’ndan bakanlara, atamalara gece yarısı kararnamesiyle karar almadılar mı ama bu vaadi unuttular, öyle değil mi? Esas unutkanlık bunlar. Bunları milletimize hatırlatacağız."