İstanbul'un Anadolu yakasında trafik akışını düzenlemek amacıyla yapılan ve "D-100 Karayolu Uzunçayır Kavşağı" olarak adlandırılan proje, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla hizmete açıldı. İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, bu kavşağın birçok farklı noktadan kaynaklanan trafik sıkışıklıklarını rahatlatacağını belirtti ve özellikle Fikirtepe'nin bu düzenlemeden olumlu etkileneceğine dikkat çekti.

Fikirtepe'yi, kentsel dönüşüm kavramını lekeleyen, yarı yolda bırakan ve sıkıntıya sokan bir durum olarak nitelendiren İmamoğlu, "Bu nasıl kentsel dönüşüm?" diyerek eleştirilerini sürdürdü. Projeye harcanan bütçenin yanı sıra, ev sahibi olan insanların da mağdur olduğunu vurguladı. Ayrıca, özellikle Fikirtepe halkının bu süreçten olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Kentsel dönüşümün asıl amacının hayal kırıklığına ve sıkıntılara neden olduğunu ifade etti.

Açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcıları Volkan Demir ve Suat Özçağdaş, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, CHP Üsküdar Belediye Başkan adayı Sinem Dedetaş ve CHP Kadıköy Belediye Başkan adayı Mesut Kösedağ gibi isimlerin yanı sıra İmamoğlu'nun eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu da katıldı.

BU NASIL KENTSEL DÖNÜŞÜM

İmamoğlu;

Bu nasıl kentsel dönüşüm? Devletimizin kasasını mağdur etti. Şehircilik Bakanlığı’nı mağdur etti. Büyükşehir Belediyesi’ni mağdur etti. Çünkü biz, bu kavşağa, Büyükşehir Belediyesi olarak, 3,5 milyar liranın üzerinde bir bütçe harcadık. Aynı zamanda müteahhitleri mağdur etti. Çünkü, müteahhitler oraya girdi ve o işleri bitirene kadar yaşadıklarını ben biliyorum. Ev alan bir kısım insanımızı mağdur etti. Çünkü alamayan, iflas eden firmalar oldu. Ve daha çok da Fikirtepeli hemşehrilerimizi mağdur etti. Bir süre sonra zenginleşme hayaline çevrilen kentsel dönüşüm hayali, onların hayal kırıklığına ve kabusuna dönüştü. Bunu söylemek zorundayım. Çünkü, bu kavşağın evet elbette bir gerekliliği vardı ama bu ebatta olmayabilirdi. Bu ebatta olması ve burada taşınacak nüfus yükünün, bunu süreçle beraber rahatlaması adına bu yatırımın yapılması gerekiyordu. Sadece bu yatırımla değil, şu anda o bölgede altyapı, yol yatırımı, -Kadıköy Belediye Başkanımız burada- Kadıköy Belediyesi'nin yaptığı yatırımlar, bizim yaptığımız yatırımlar, İSKİ’nin yaptığı yatırımlar, yapacağımız yatırımlar; velhasıl aslında böylesi bir durum bizi hiç mutlu etmemiştir.