İmamoğlu: Seçmenleri partilerine göre ayırmadık, ayırmayacağız

0
63

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, EkşiSözlük’te yazarların sorularını yanıtladı. İmamoğlu, birçok soruya içtenlikle yanıt verdi.

İşte o sorulardan bazıları ve İmamoğlu’nun yanıtları:

başkan olursanız otobüs, metro, metrobüs vs. toplu taşıma araçlarının ücretlerinde indirim uygulayacak mısınız?

– duyurduk, uyguluyoruz. gençler 50 lira aylık, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere bedava. hatta 6 yaşa kadar olan ücretsiz 12 yaş sınırına çıkarıldı. sürprizlerimiz devam edebilir.

merhaba, soyadınızı değiştirmeyi hiç düşündünüz mü?

youtube’daki reklamlarınızda neden hep başörtülü bayanları görüyoruz? kasıtlı yapılan bir şey mi yoksa tamamen tesadüf mü?

– soyadımdan çok memnunum. açıkçası çevremizde kim varsa görüntüler de onlar. bir de bırakalım artık şu başörtülü, başörtüsüz var kısmını. toplulumuzda olan herkes görüntülerde var.

hoşgeldiniz.

şu ana kadar seçim çalışmanız kapsamında bir sürü ilçeyi ziyaret ettiniz. ana akım medyada kendinize yer bulmanız zor, hükümete yakın medya da sizi eleştirmek için her arıyor, en ufak bir vatandaş eleştirisini elinden geldiğince büyütüyor.

tanınırlığınızı arttırmanız ve çalışmalarınızdan halkı haberdar etmeniz konusunda yaptıklarınız nelerdir?

başarılar dilerim.

– şu an tam da onu yapıyorum aslında. artık ana akım medya olumsuz haberleri bile verince beni tanıtıyorlar, teşekkür ediyorum kendilerine, devam etsinler.

hdp, chp’ye destek verse neden destek verdi? derler. destek vermezse hdp seçmeni gizliden gizliye akp’ye destek veriyor derler. hdp, bu ülkenin en büyük üçüncü partisidir. hdp, izmir özelinde olmasa da ankara, istanbul, antalya, mersin, adana, aydın, hatay gibi büyük şehirlerde kilit rol oynacak ve bu büyük şehirlerde seçimin galibini hdp seçmeni belirleyecek. ( kişisel bir görüş olsa da yaygın bir görüş olarak da kabul edilebilir.)

malum, hdp istanbul ve birkaç büyükşehirde seçime girmeyecek. siz hdp seçmenini kazanmak için ne gibi söylemlerde bulunacaksınız? bir plan ve projeniz var mı?

– tüm söylemlerim istanbul’da yaşayan herkes için. hdp seçmeni de istanbul’da yaşıyor. biz seçmenleri partilerine göre ayırmadık, ayırmayacağız.

“chp’nin gösterdiği aday” etiketine sahip olan herhangi birinin istanbul belediye başkanlığını kazanma ihtimali sizce cidden yüksek midir?

– ben 2014’te kazandım. 2019’da da kazanmaya devam edeceğim.

merhaba, istanbul trafiği için çözümünüz nedir.

– tam 1 saatlik program ayırdık bu trafik çözümlerine. sunum yapacağız. metro hatlarının ne kadar geniş bir ağa ulaştığını göreceksiniz. birbirine entegre otobüs, füniküler sistemleri, otobüs, deniz ulaşımının artması. ve yürünebilen ve bisikletle gezilebilen tümüyle bir ulaşım sistemi. bütün bunlar yakında sizinle buluşacak. ulaşımda da bekle bizi istanbul diyebilirim.

şehri beton olmaktan kurtaracak mısınız?

– kesinlikle. bunu kurtaracaksa biri, o da benim. o kadar inanıyorum kendime. çünkü hayatımın büyük bir kısmını yeşillikler içinde geçirdim. bu yoksulluğa başta ben dayanamam. istanbul’un en büyük şehir içi parkını, yaşam vadisi’ni yapan belediye başkanıyım. tam bir milyon iki yüz bin metrekare.

hosgeldiniz, elinizde herhangi bir anket verisi var mi?

ayrıca benim gibi sandiga kusen ve chpnin iyi yonetilmedigini dusunenlerin oyunu nasıl almayi dusunuyorsunuz?

– bence şu anda sizin küskünlüğünüz de bitmiştir. kesinlikle oyunuzu alacağıma inanıyorum. anketler de iyi ama esas güzel olan bir nisan günü bu mutluluğu bizimle paylaşmanız olacak. sakın bu fırsatı kaçırayım demeyin. 🙂 bizimle beraber olun. bu sürecin bir kahramanı olmanızı tavsiye ediyorum size.

chp belediyelerinin akp belediyelerine göre, en azından istanbul’a göre daha kabul edilebilir maaş verdiğini biliyoruz. başkan olursanız belediye personel maaşlarını artırmayı düşünecek misiniz?

bir de taksim, eski taksim’e dönüşebilecek mi?

kesinlikle, 2200 tl asgari ücret sürecini beylikdüzü’nde başlattık. aynı süreci istanbul büyükşehir belediyesi başkanı olduğum gün itibarıyla başlatacağım. hatta başkanı olmadığım 2019’un iki aylık farkını da ödeyeceğim. asla asgari ücret, istanbul’daki 4 kişilik ailenin açlık sınırının altına düşmeyecek.

şu anki taksim meydanı’nı hiç beğenmiyorum. mutlaka bu konuda tüm istanbul’a da sorarak yapacağımız çok güzel bir meydan düzenlemesini hep birlikte başaracağız.

kagawa mi alex mi yoksa hagi mi?

– kagawa daha dur bakalım daha çok yeni. 🙂 hagi ve alex’in yanına henüz yanaşamaz, biraz daha vakti var. kendini bir ispat etsin bakalım. başarılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here