CHP İstanbul Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, AKP’nin İstanbul’a yönelik ‘mega proje’ söyleminden son iki ayda vazgeçtiğini belirterek, “En azından şu kampanya döneminde bile doğruyu öğrettim” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Sarıyer Belgrad Ormanı yürüyüş parkurunda partililer ve yurttaşlarla buluşan İmamoğlu’na eşi Dilek İmamoğlu da eşlik etti.

İmamoğlu, ”Belgrad ormanı dünya güzeli doğa harikası bir bölge. Elbette her yönüyle korunması ve yarınlara devredilmesi gereken bir miras. Çok zarar verildi İstanbul’a. Çok kötü işler yapıldı. Artık İstanbul’un ekseninin başka bir yöne evrilmesi lazım” diye konuştu.

‘ÇARELERİ KALMADI’

“Farkında mısınız? İki aydır mega proje kayboldu gitti” diyen CHP’nin İstanbul adayı, “Bir şey diyemiyorlar. Sadece çocuk diyorlar, kadın diyorlar ve gönülden bahsediyorlar, yeşil alandan bahsediyorlar. Çareleri kalmadı. En azından şu kampanya döneminde bile doğruyu öğrettim. Bu güzel bir şey. 20 milyon metre yeşil alan üreteceğiz. Onlar her ne kadar piyangodan bulmuş gibi anlatsalar da bizim kafamızda zaten bunları üretmek var. Bütün İstanbul’un böyle güzel olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘BU ŞEHRE ASLA İHANET ETMEYECEĞİZ’

Sarıyer’den Maltepe’ye geçen İmamoğlu, Anadolu Samsun Dernekler Federasyonu’nun düzenlediği, ‘Samsunlular Buluşması’na katıldı.

İmamoğlu’na bu toplantıda CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile birlikte CHP İstanbul milletvekilleri eşlik etti.

İstanbul’un asla ihanet edilmemesi gereken bir şehir olduğunu belirten İmamoğlu şöyle devam etti: ”Baş üstünde tutulmalı. Bu şehre zarar veren her unsur kenara konulmalı. Belgrad Ormanları’ndan buraya geliyorum. 100 yıllarca yılda oluşmuş bir doğa harikası. Bazı güzelliklerin oluşması, yüz yıllar sürüyor. Ama geliyor bir kişi, bir yanlış yapıyor, o güzellikleri kesip, doğrayıp gidiyor. Böyle kadim, büyük kentleri yönetirken, alacağınız kararları çok tartıştırmalı ve bir eylemde bulunurken, bu şehre bir çivi çakarken, bin kere düşünüp, bir kere hareket etmelisiniz. Aksi taktirde, yaptığınız işlerin ihanet olduğunu anlatırsınız ama iş işten geçmiş olur. Biz, bu şehre asla ihanet etmeyeceğiz. 16 milyondan
alacağımız güçle, birileri bu şehre ihanet etmek istiyorsa, ona da müsaade etmeyeceğiz.”

‘NEFRET ETMEK İÇİN YÖNETİCİ OLMAYACAĞIM’

“Bu şehri ve bu şehrin insanlarını ayrıştıran anlayışın da karşısındayız” diyen İmamoğlu şu ifadeleri kullandı: ”Bu salonda bile farklı yörelerin, farklı insanları var. 7 bölge 7 renk. 16 milyon insanıma aynı gözle bakan bir yönetici olacağım. Öfke kusan ve kin kusan insanlara şunu söylüyorum: Ben, İBB Başkan adayıyım. İnşallah da İBB Başkanı olacağım. Nefret öyle bir duygudur ki, içinizdeki kin duygusunu besler ve yakar. Bütün duygularınızı eritir ve yok eder. Ben, bu şehre nefret etmek için yönetici olmayacağım. Bu şehirde yaşayan tek bir kişiden bile nefret ederek yöneticilik yapılmaz. Nefretle yol yürüyen ve nefret duygusuna konuşan insanlar, zayıf insanlardır. Ben, gücünü toplumdan alan ve toplumun her ferdini seven bir insan olarak, sizin gücünüzle, güçlü bir insan olacağım. Her birinizden elde edeceğimiz duygularla herkesi seveceğim.”