İmamoğlu: Sayın Yıldırım’ın seçimi murdar ilan etmesi hukuka saygısızlıktır

31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan rakamlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, basın açıklaması yapıyor. İmamoğlu “YSK’nın kararlarına rağmen Sayın Yıldırım’ın seçimi ‘murdar’ ilan etmesi çok net söylüyorum hukuka saygısızlıktır.” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Türkiye’ye sermaye akışı neredeyse durdu, 0 noktasında. Bu kadar kötü durumda Türkiye’nin ekonomisi, hatta ülkeden tersine bir sermaye akışı başladı. Şirketler ekonomik durgunluk ve finansal zorluklar nedeniyle özellikle mali sıkıntılar içerisinde, konkordato ilanı, iflaslar, piyasanın en sıkıntılı tanımları. Bunu her gün yaşayan iş dünyası, iş insanları bize bu sıkıntılarını aktarıyor.

– Son 2 ayda dövizde yaklaşık yüzde 10’luk artış, birçok fiyat ve zam artışlarını kapımıza getirmiş durumda. Sadece 2 ayda bu artış ve son 1 haftada dolar karşısında TL’nin yüzde 3’e yakın değer kaybı. Ekonomik kriz, politik krizle bütünleşiyor. Ne yazık ki sürecin çözümüne değil, kriz çıkararak krizi unutturma peşinde.

‘SON 10 YILIN EN BÜYÜK İŞSİZLİĞİ’

– Türkiye son 10 yılın en büyük işsizliğini yaşıyor. Bunun anlamı İstanbul’daki verilere göre ne yazık ki 3 gençten birisi işsiz. Dolayısıyla toplam işsiz sayısı Türkiye’de 4 milyon 668 bin kişi. Bu TÜİK verilerine göre size aktardığım bilgiler. 5 milyona doğru giden bir işsiz sayısına sahip Türkiye.

– Türkiye’nin bugün ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden, sözümona çok önemli bir hususu açıklayacağını düşündüğümüz Sayın rakibimiz 2 saat boyunca Allah aşkına soruyorum; somut bir delil, somut bir usulsüzlük anlattı mı? Ya da anlattıklarından siz bir şey anladınız mı? Açıkçası ben anlamadım.

– Örneğin ‘Acelecilik yaptı’ diyor benim için, beni acelecilikle suçluyor ama hepiniz hatırlıyorsunuz, rakibimiz yıldırım hızıyla ‘seçimi kazandık’ dedi.

‘MURDAR İLAN ETMESİ HUKUKA SAYGISIZLIKTIR’

-YSK bütün oyların sayılması talebini reddetti, böyle bir usulsüzlük yok demek istiyor. Dolayısıyla gündemden kalktı. Konu kapanmıştır. YSK sayılmış oylar geçerlidir demiş olması rağmen, başvurular gereği geçersiz oylar tekrar sayıldı. Yetinmediler tekrar gerekçe üretmeye kalkıştılar. YSK’nın kararlarına rağmen Sayın Yıldırım’ın seçimi ‘murdar’ ilan etmesi çok net söylüyorum hukuka saygısızlıktır. Hani ağırbaşlı olmak gerekirdi, YSK’ya saygılı olmak gerekirdi, 2 saatlik konuşma içerisinde bu kadar tezatlığı bir arada görmedim.

-Geçersiz oylar sayıldı, bitti yani. Ben toplumu infiale sokuyormuşum, ben topluma iyi mesajlar vermiyormuşum. Bak hareketlendirdiğim doğru. Maça da davet ediyorum, birlikte gidelim. YSK’yı maça giderek nasıl baskı altına almışım bunu anlamış değilim. Futbolu takip eden biris olarak bulamadım.

-Seçimden sonra bakanlarla toplantı yapıyorsanız bu YSK’yı baskı altına almak olabilir. Toplumun yaşayan 82 milyon insanın, 16 milyon insanın kol kola olması, halay çekmesi, horon tepmesi dışında bildiğim bir hareketlilik yok.

-Ben ruhumda kötülük nedir bilmem, ihanet bilmem, ihtiras, kin, nefreti ruhumda taşımadım. Ben mutluyum. Herkesin hakkında iyi düşünen bir insanın. Başkalarını kendi gibi gören bir anlayış bunu söyleyebilir.

“ARTIK BEN İSTANBUL İTTİFAKI’NIN BELEDİYE BAŞKANIYIM”

‘Organize kötülük’ dedi Sayın Yıldırım, vallahi billahi ruhumda kötülük nedir bilmem, ihanet bilmem, ihtiras bilmem, kin, nefret gibi duyguları hiç bilmem. Hatta beni dinleyen herkese de tavsiye ederim, bu duyguları ruhunuzda taşımayın, dünyanın en mutlu insanı olursunuz. Ben mutluyum çünkü herkesin hakkında iyi düşünürüm. Herhalde başkalarını kendileri gibi görüyorlar. Organize kötülük diyen insanlara şunu söyleyebilirim; şu anda sizin yaptığınız halkın iradesine karşı organize kötülüktür. İnsanların canını sıkmayın.

Maltepe seçiminin sayımıyla ilgili yaptıklarını sanki CHP yapmış gibi ifade etmelerini şaşkınlıkla takip ediyorum.

Artık ben İstanbul İttifakı’nın belediye başkanıyım. Herkesten oy aldığımı biliyorum.

İmamoğlu bir soru üzerine Ben yurtdışından medet ummadım. Beni bizzat arayıp tebrik eden de olmadı. Ama basına yansıyanlardan gördük, bazı ülkelerin Cumhurbaşkanları, Başbakanları, Sayın Cumhurbaşkanını arayarak tebrik ettiler” dedi.