Ekrem İmamoğlu'nun İngiltere Büyükelçiliği ile birlikte Türk siyasetine operasyon çektiğini iddia eden söz konusu hesap 2022 yılında AKP'den istifa eden ve 2024'te Üsküdar CHP’nin belediye meclis üyesi listesinde ilk sıradan yazılan Amine Cansu Çelik'i işaret etti. Söz konusu istifa kararının İBB Başkanının özel görüşmeler yaptığı "Beyaz Köşkte" "İngiliz" desteğiyle alındığı öne sürüldü. 

İBB Haber, Ekrem İmamoğlu'nun Çelik ile Emirgan Beyaz Köşk'te 2 ayrı görüşme gerçekleştirerek CHP Üsküdar Meclis Üyeliği teklifinde bulunduğunu ifşaladı.

2022 yılında AKP'den istifa eden ve 2024 yılında CHP'ye geçen Amine Cansu Çelik'in istifa nedeni ise bambaşka çıktı.


AKP'nin İBB Belediye Meclis Üyesi Amine Cansu Çelik 28 Mart 2022 tarihinde bir açıklama yaparak istifa ettiğini duyurdu.Çelik istifa gerekçesini "Makam ve mevki sahiplerinin liyakatsizliği" olarak açıklamıştı. .

İMAMOĞLU VE ÇELİK ARASINDA ÖZEL GÖRÜŞMELER
Bu karar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun özel görüşmeler için kullandığı Emirgan Beyaz Köşk'te alınmış ve uygulamaya konmuştu. Amine Cansu Çelik, istifa açıklamasından hemen önce İBB Başkanı İmamoğlu ile Beyaz Köşk'te ayrı tarihlerde 2 farklı görüşme yaptı. Bu görüşmelerden sonra 28 Mart 2022'de ise düğmeye basıldı. Amine Cansu Çelik sosyal medyadan yayınladığı bir mesajla istifa etti. Siyasi operasyonun her aşaması kusursuz bir şekilde planlanmıştı.

İNGİLTERE BÜYÜKELÇİLİĞİ DEVREYE GİRDİ: AVM'DE BULUŞMA
Çelik'in istifa ettikten sonra yurt dışına çıkması için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yakın ilişkisi kamuoyunca bilinen İngiltere Ankara Büyükelçiliği devreye girdi. Amine Cansu Çelik için İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo ile 30 Mart 2022 günü Ayazağa'daki özel bir AVM'de yer alan bir restorantta buluşma ayarlandı. Bu görüşmede Çelik'in Londra'ya rahat gitmesinin detayları konuşuldu.

CHP ÜSKÜDAR MECLİS ÜYELİĞİ LİSTESİNİN 1. SIRAYA YAZILDI
Aradan 2 sene geçti Amine Cansu Çelik Ekrem İmamoğlu tarafından CHP Üsküdar Meclis Üyeliği listesinin 1. sırasına yazıldı.