Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan İliç'te 9 işçinin toprak altında kaldığı altın madeni sahasında yaptığı açıklamada zafiyet itirafında bulundu.

Bayraktar "Bugün elimizde bir imkan olsa ve toprağı bugün kaldırmaya kalksak en az 400 bin kamyona ihtiyacımız var" dedi.

Bayraktar "Buradaki şirketin yönetim düzeyi içerisinde bir zaafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Hala sözkonusu yabancı şirketin temsilcileri burada değiller" ifadesini kullandı.

Bayraktar özetle şunları söyledi: 

- Birinci önceliğimiz 9 işçi kardeşimize ulaşmak ve onları kurtarmak.

- Burası halen çalışan bir yapı yani heyelan tehlikesi halen devam ediyor. AFAD ekiplerine zarar gelmemesini önemsiyoruz, dolayısıyla çok dikkatli bir şekilde arama faaliyeti yürütüyoruz. O yüzden çalışmalar zaman alıyor.

- 10 milyon metreküplük bir toprak kütlesinden bahsediyoruz. Yani bunu elimizde bir imkan olsa ve bugün kaldırmaya kalksak en az 400 bin kamyona ihtiyacımız var. Böyle bir büyüklükle karşı karşıyayız. 

- Bizim özellikle işçi kardeşlerimizin olduğunu tahmin ettiğimiz yönlere aramalarımızı yoğunlaştırmış durumdayız.

- Elimizdeki tüm teknik imkanları kullanarak bu faaliyeti yürütmeye gayret ediyoruz.

- Dün aileleri ziyaret ettik. Aileleri teskin etmeye, onları bilgilendirmeye gayret ettik.

- Çevresel etkinin ne olacağı konusunda bütün ilgili kurumlarımız, başta Çevre, Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığımız, Tarım Orman Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşlerimiz yoğun çalışmalarını yaptılar. Bütün planlamalarımız halk sağlığına, çevreye zarar vermeyecek, Fırat Havzası'na zarar vermeyecek şekilde gerekli tedbirleri aldık, alıyoruz.

- Bu bölge ve maden özelinde ciddi bir rehabilitasyon süreci bundan sonraki aşama.

- Bu işin kök sebeplerinin ne olduğuyla alakalı müfettişlerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar.

- Nerede eksik veya yanlış yapıldı, ortaya çıkaracağız. Kimlerin sorumluluğu varsa onların yargı önüne çıkmasını temin edeceğiz.

- Buradaki işletmeci şirketin yönetim düzeyinde özellikle bir zaafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Hala sözkonusu yabancı şirketin temsilcileri burada değiller. Bu konuya arama kurtarma sürecini  bitirdikten sora yoğun bir şekilde bakacağız.

Bayraktar konuyla ilgili bir soru üzerine "Bu tesisin izinleri ile alakalı sürecinde herhangi bir sıkıntı yok. Gerekli izinler ilgili tüm kurumlardan alınmış gözüküyor. Ama uygulama noktasında ilgili bakanlıklar soruşturmayı yürütüyor. Bunların neticilerini en kısa zamanda alıp sizlerle paylaşacağız. Hiçbir şeyin üstünün örtülmeyeceğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

Ruhsat iptali olup olmadığına ilişkin soru üzerine ise Bayraktar "Şu anda bu işletme durmuş durumda" ifadesini kullandı.