İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan Büyük İstanbul Mitingi için 24 Mart Pazar günü Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek etkinlik öncesinde, Metro İstanbul'un seferlerinde düzenlemeler yapacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada, tüm metro hatlarında gün boyunca yolcu yoğunluğunun anlık olarak takip edileceği ve gerektiğinde ek seferlerin düzenleneceği belirtildi. İETT'nin de ek otobüs seferleri planladığı ve miting nedeniyle Atatürk Havalimanı'na doğrudan giden M1A ve M3 metro hatlarında tedbirler alınacağı ifade edildi.

Ayrıca, etkinlik için ek personel görevlendirileceği, güvenlik önlemlerinin artırılacağı ve acil durum müdahale ekiplerinin hazır olacağı açıklandı. Metro İstanbul güvenlik görevlilerine ilave olarak kolluk kuvveti talep edildiği belirtilirken, kalabalığın güvenli geçişi için istasyonlarda emniyet güçlerinin refakatinde kademeli olarak yolcu alımı yapılacağı aktarıldı.

Ayrıca, metro araçlarında acil durum frenlerinin gereksiz kullanılması veya araçlara müdahale edilmesi gibi durumlarda yasal işlem yapılacağı ve mağduriyetlere sebep olanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı vurgulandı.