Hürriyet’in skandal haberinin perde arkası: Haber nasıl yapıldı, emri kim verdi?

Geçtiğimiz aylarda iktidara yakınlığı ile bilinen Demirören Grubu tarafından satın alınan Hürriyet Gazetesi’nin ‘İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek’ başlığıyla paylaşılan haberine tepkiler sürüyor.  Yayın sürecine tanık olan bir kaynağın verdiği bilgiye göre o haber hurriyet.com.tr yazı işlerine hazır hâlde, ‘yukarıdan’ geldi. journo.com tepkiye neden olan Hürriyet’in skandal haberini ve sonrasında olanları […]

Gündem Hürriyet'in skandal haberinin perde arkası: Haber nasıl yapıldı, emri...

Geçtiğimiz aylarda iktidara yakınlığı ile bilinen Demirören Grubu tarafından satın alınan Hürriyet Gazetesi’nin ‘İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek’ başlığıyla paylaşılan haberine tepkiler sürüyor.  Yayın sürecine tanık olan bir kaynağın verdiği bilgiye göre o haber hurriyet.com.tr yazı işlerine hazır hâlde, ‘yukarıdan’ geldi.

journo.com tepkiye neden olan Hürriyet’in skandal haberini ve sonrasında olanları derledi. Journo ayrıca ismini açıklamadığı bir kaynaktan Hürriyet’in bu haberi yapmaları konusunda kimden ’emir’ aldıklarını yazdı.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?

Hürriyet, CNN Türk ve Posta gazetelerinin internet siteleri, 16 Mart gecesi, “HDP Eş Genel Başkanı Temelli’den açık açık itiraf ve tehdit: İstanbul-Ankara’yı İmamoğlu ile Yavaş değil HDP yönetecek” başlığıyla bir haber yayımlamıştı.

Mahreçte Anadolu Ajansı imzası kullanılan haberin metninde ise başlıktaki sözler geçmiyordu. Sezai Temelli, tam olarak şu ifadeleri kullanıyordu:

“Mansur Yavaş bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP’lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt’ün oyuyla seçilmiştir. Kürtlere rağmen siyaset yapamayacağını bilecektir. Yapmaya çabalarsa zaten siyaseten bir karşılığı olmayacaktır. O kentin belediye başkanı olmayacak, o olsa olsa o kentin kayyumu olur.”

BİNLERCE KİŞİ TEPKİ GÖSTERDİ

Hürriyet’in haberi, sadece Twitter’da bile neredeyse tamamı olumsuz 3,000’i aşkın yanıt ve toplamda on binlerce sosyal medya etkileşimi alarak hafta sonunun gündem maddelerinden biri oldu. Binlerce kişi gazeteyi yalan haber yapmakla suçladı.

İMAMOĞLU’NDAN ‘ÖZÜR’ ÇAĞRISI

İmamoğlu, “Söylenmemiş sözleri, söylenmiş gibi manşet yapan Hürriyet Gazetesi ve CNN Türk internet sitesini derhal bu yalan habere son vermeye ve özür dilemeye davet ediyorum” diye tweet attı.

HÜRRİYET’TEN SKANDAL CEVAP

Hürriyet 17 Mart’ta “Bizden değil HDP’den açıklama istenmeli” başlıklı bir yazı yayımladı.

Yazıda, “hurriyet.com.tr, Temelli’nin açıklamalarıyla ittifaktaki varlıklarını söylemesi haberini vermiştir. CHP’li adaylar ya da haberi eleştiren çevreler bizden değil HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den açıklama istemelidirler” ifadesi yer alıyordu.

Ancak bu yazı tartışmaları daha da alevlendirdi. Çünkü Temelli’nin alıntılanan sözlerinde “İstanbul-Ankara’yı İmamoğlu ile Yavaş değil HDP yönetecek” ifadesinin olmadığı bir kez daha görüldü, ayrıca “ittifaktaki varlıklarını söylemesinin” de söz konusu olmadığı ortadaydı.

SEZAİ TEMELLİ’DEN AÇIKLAMA

Halk TV’ye konuşan Temelli “Neden yalan haber yapıldığını açıklamaları lazım. Bir gazetenin yalan haberini düzeltmemi benden neden ve nasıl bekleyebilirler. Benim konuşmam ortada, ne dediğim ortada” dedi.

HABER NASIL YAPILDI?

Peki, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde eleştiri bombardımanına tutulan bu haber hurriyet.com.tr yazı işlerine nasıl geldi?

Geçen yıl Doğan Grubu’nun medyadaki varlıklarının neredeyse tamamını Demirören Grubu’na devretmesinin ardından Hürriyet dâhil tüm yayınların özellikle dijital kadrolarında yönetim kökten değişmişti.

Medya grubunun üst yöneticisi olan Mehmet Soysal, daha önce milliyet.com.tr ve gazetevatan.com’un sorumluluğunu verdiği Bülent Ayanoğlu’nu Demirören Medya Dijital Yayınlar Direktörü olarak atamıştı.

Bu dönemde yeni ekiplerle beraber Hürriyet binasına gelerek göreve başlayan bir kaynağa, “HDP ile gizli ittifak” haberinin hafta sonu dijital yazı işlerine nasıl ulaştığını sorduk.

“Böyle haberler doğrudan Bülent Ayanoğlu’ndan ‘Bunu manşet yapıyoruz’ gibi talimatlarla birlikte geliyor. Geçen yıl da cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Muharrem İnce’nin yalancılıkla suçlandığı haberde benzeri olmuştu. Editörler bunların asıl kaynağını bilmez ama ben Ayanoğlu’nun bir müdahalede bulunduğunu sanmıyorum. Bunlar muhtemelen ‘yukarıdan’ Soysal’a geliyor, o da aynen yayınlanmak üzere dijital yazı işleri sorumlusuna iletiyor.”

Bu arada aynı kaynak, haberin aynı saatlerde başka ‘yandaş’ sitelerde de yayınlandığını söyledi. Ancak hükümete yakın en çok tıklanan haber sitelerinde -örneğin A Haber ve Akşam- asılsız başlığı kullanan bir örnek yer almıyor.

Sezai Temelli yandaş Hürriyet’e cevap verdi: O yalanların hesabını vereceksiniz

Hürriyet Gazetesi’nden skandal başlık: Sezai Temelli’nin kullanmadığı ifadeleri servis edip ‘tehdit etti’ yazıldı

 

En çok okunan haberler

Gürsel Tekin: ‘İstanbul ve Ankara’ya kayyum hazırlığı yapılıyor’

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, kayyum atamalarının Ankara ve İstanbul için altyapı olarak hazırlandığı haberlerinin kulağına geldiğini söyledi

Hüsnü Mahalli: ‘Muhalefet her şeye hazırlıklı olmalı’

Hüsnü Mahalli, HDP'li belediyelere kayyum atanmasını köşesine taşırken 'Muhalefete tavsiyem şimdiden her şeye hazırlıklı olmalı' ifadelerini kullandı.

İzmir’in ormanları yanıyor: Bakanın arızalı dediği uçaklarda arıza olmadığı ortaya çıktı!

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine yayılan orman yangınıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

Kriz Ağaoğlu’nu fena vurmuş: Milyonluk araçlarını satışa çıkardı

Hükümete yakınlığıyla bilinen işadamı Ali Ağaoğlu’nun garajındaki beş lüks otomobili satışa çıkardığı gündeme geldi.

Sabah yazarı Hıncal Uluç: “İmamoğlu olmasa gazete boş kalacak”

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, bugünkü köşesinde "En korkulan adam, Ekrem İmamoğlu" başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Güncel

Bahçeli’den kayyum açıklaması: İmamoğlu’nu hedef aldı

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumları savunarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldı.

AKP’li vekilden CHP’lilere hakaret: ‘Kolibasili kafalılar’

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, geçtiğimiz günlerde Kurban Bayramı programı kapsamında Bayramiç’te düzenlenen bayramlaşma programında Chp'lilere hakaret etti.

Kriz Ağaoğlu’nu fena vurmuş: Milyonluk araçlarını satışa çıkardı

Hükümete yakınlığıyla bilinen işadamı Ali Ağaoğlu’nun garajındaki beş lüks otomobili satışa çıkardığı gündeme geldi.

AKP’den Gül, Davutoğlu ve Babacan’a davet yok

AKP'nin kuruluş yıldönümü etkinliğine Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu davet edilmedi.

Eminağaoğlu’ndan Yargıtay üyelerine: Saray’a gitmeyin!

Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yargı organı temsilcilerinin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek törene katılmamaları konusunda çağrı yaptı.

Bahçeli’den kayyum açıklaması: İmamoğlu’nu hedef aldı

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumları savunarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldı.

AKP’li vekilden CHP’lilere hakaret: ‘Kolibasili kafalılar’

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, geçtiğimiz günlerde Kurban Bayramı programı kapsamında Bayramiç’te düzenlenen bayramlaşma programında Chp'lilere hakaret etti.

İBB’ye 40 bin yeni personel alınacak mı?

Bazı haber portallarında ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan 'İBB'ye 40 bin personel alınacak' haberleri hakkında İBB'den açıklama geldi.

Korkunç iddia: ‘Orman yangılarının çıktığı yerde altın madenleri var!’

İzmir'de Sındır, Karabağlar ilçesinde pazar günü başlayan, rüzgarın da etkisiyle Seferihisar, Menderes, Gaziemir ve Urla ilçe sınırlarına girerek çok geniş bir alanda etkili olan orman yangınları dün kontrol atına alındı.

Kayyum belediye meclisini feshetti!

Van Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye meclis üyelerine gönderdiği yazıyla belediye meclisinin feshedildiğini bildirdi.

Kriz Ağaoğlu’nu fena vurmuş: Milyonluk araçlarını satışa çıkardı

Hükümete yakınlığıyla bilinen işadamı Ali Ağaoğlu’nun garajındaki beş lüks otomobili satışa çıkardığı gündeme geldi.