İsrail’le yaşadığı krizde misilleme yapması beklenen İran’dan yeni bir hamle geldi.

İran medyası, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun İsrail’le bağlantılı olduğunu gerekçesiyle Portekiz bandıralı yük gemisine el koyduğunu duyurdu.

GEMİNİN İSRAİLLİ İŞ ADAMINA AİT OLDUĞU İLERİ SÜRÜLDÜ

Tesnim Haber Ajansı’na göre, Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri, İsrail’le bağlantılı olduğunu öne sürdüğü bir yük gemisine Basra Körfezi’nde el koydu. Portekiz bandrallı ”MSC Aries” adlı geminin, Londra merkezli “Zodiac Maritime” şirketi sahibi İsrailli iş adamı Eyal Ofel’e ait olduğu belirtildi. 

İsrail ordu radyosu da X Platformundan yaptığı açıklamada “İran güçlerinin Hürmüz Boğazı yakınında saldırdığı geminin bir kısmı büyük olasılıkla İsrail’e aittir” ifadelerine yer verdi. Geminin Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hindistan’a gittiği kaydedilen açıklamada daha fazla ayrıntı paylaşılmadı.

İRAN-İSRAİL HATTINDA GERİLİM

İsrail, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise “İran topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran’a saldıracağız” açıklamasını yapmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da dün İran’ın İsrail’e er ya da geç saldırmasını beklediğini söylemiş ve “Yapmayın” diyerek Tahran’ı uyarmıştı.