Her dört çocuktan biri çocukluğunu yaşayamıyor

Save the Children yardım kuruluşunun hazırladığı rapora göre dünyada her dört çocuktan biri çocukluğunu yaşayamıyor. Türkiye ise tüm gelişmelere karşın listenin ortalarında yer aldı. Dünyadaki çocukların yaşam şartlarında son 19 yılda ilerleme kaydedilmesine karşın 690 milyon çocuk savaşlar, eksik beslenme, eğitimden uzak kalma, erken yaşta evlilik, işçilik, sağlık sorunları gibi nedenlerden dolayı çocukluğunu yaşayamıyor. Deutsche […]

Dünya Her dört çocuktan biri çocukluğunu yaşayamıyor

Save the Children yardım kuruluşunun hazırladığı rapora göre dünyada her dört çocuktan biri çocukluğunu yaşayamıyor. Türkiye ise tüm gelişmelere karşın listenin ortalarında yer aldı.

Dünyadaki çocukların yaşam şartlarında son 19 yılda ilerleme kaydedilmesine karşın 690 milyon çocuk savaşlar, eksik beslenme, eğitimden uzak kalma, erken yaşta evlilik, işçilik, sağlık sorunları gibi nedenlerden dolayı çocukluğunu yaşayamıyor.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, İngiltere merkezli Save the Children isimli çocuklara yardım örgütünün kuruluşunun 100’üncü yıldönümü vesilesiyle yayınlanan rapora göre 2000 yılından bu yana 176 ülkenin 173’ünde çocukların yaşam koşullarında iyileşme gözlemlendi.

2000 yılı istatistiklerine göre aynı nedenlerden dolayı 970 milyon çocuk çocukluğunu yaşayamazken, son 19 yıldaki gelişmelerle birlikte 280 milyon çocuk günümüzde daha iyi koşullara kavuşmuş durumda.

Gene aynı verilere göre 2000 yılından bu yana her yıl hayatını kaybeden çocuk sayısı 4,4 milyon azaldı. Yetersiz beslenme, hastalık gibi olumsuzluklara maruz kalan çocuk sayısı aynı yıla göre 49 milyonluk bir düşüş gösterirken, erken yaşta evlendirilen çocukların sayısı da 11 milyon geriledi.

Örgütün CEO’su Helle Thorning-Schmidt raporla ilgili bir açıklama yaparak olumlu gelişmelere rağmen dünyada birçok çocuğun hâlâ çeşitli tehlikeler ile karşı karşıya olduğunu belitti.

Thorning-Schmidt, “İlerlemenin kayda değer olmasına karşın milyonlarca çocuk, çocukluklarını yaşamaktan alıkonuluyor. Her çocuğa ulaşmak için bastırmaya devam etmeli ve onlara hak ettikleri çocukluğu yaşatmalıyız” ifadesini kullandı.

Türkiye’deki durum

Raporun verilerine göre Türkiye, çocukluğunu yaşayamayan çocukların genel dünya sıralamasında 66’ıncı sırada bulunuyor.

Yaşam koşullarında 2000 yılına göre ilerleme kaydedilen Türkiye’de çocukların en fazla karşılaştığı sorunlar ise yetersiz beslenmeye bağlı olarak gelişim eksikliği, ilk ve orta öğrenime devam etmeme, erken yaşta evlilik ve işçilik olarak öne çıkıyor.

Buna göre Türkiye’de yetersiz beslenmeye bağlı olarak gelişim eksikliği 2013 ile 2018 yılları arasında yüzde 9,5 olarak kayda geçti.

İlk ve orta eğitim alamayan çocukların oranı gene aynı dönemde yüzde 10,4 olurken, 5 ile 17 yaş arası çocuk işçiliği yüzde 5,9 oldu. Ancak rapor çocuk işçilik konusunda elde edilen istatistiklerin standart uluslararası tanımlara uymadığına dikkat çekiyor.

Türkiye’de ayrıca 15 ile 19 yaşları arasındaki kızların evlilik oranı yüzde 6,6 olarak belirlendi. Ancak bu orana tarafların karşılıklı rızası ile yapılan evlilikler dahil edilmedi.

Bunlara ek olarak 0-5 yaş arası çocuk ölümlerini de dikkate alan rapora göre Türkiye’de 2017 yılında bu yaş aralığındaki her 1000 bebekten 11,6’sı çeşitli nedenlerle yaşamını yitirdi.

Ortalardaki Türkiye

Listeye 66’ıncı sıradaki Türkiye’nin üzerinde giren ülkeler ise çarpıcı. Türkiye’nin bir üst basamağında Kuzey Kore bulunurken, onun da üzerinde Brunei, Cezayir, Ermenistan, Arnavutluk ve Ürdün gibi ülkeler yer alıyor.

Çocuklar için en iyi ülkeler Avrupa’da

Save the Children raporuna göre çocukların en iyi şartlarda yaşadığı ülkelerin başında Singapur ve Güney Kore haricinde sadece Avrupa ülkeleri bulunuyor.

Birinci sıradaki Singapur’u İsveç, Finlandiya, Norveç, Slovenya, Almanya, İrlanda ve İtalya takip ediyor.

Listenin sonlarında ise savaş ve siyasi istikrarsızlığın yaşandığı ülkeler bulunuyor. Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijer, Çad, Mali, Güney Sudan, Somali, Nijerya ve Gine listenin en alt sıralarında bulunuyor.

Savaşlar ve çatışmaların yıkımına uğrayan Suriye, Yemen, Irak ve Myanmar gibi ülkelerde ise verilerin eksikliğinden dolayı sağlıklı tahminler yapılamazken, sahadaki görüntünün rapora yansıyandan çok daha kötü olduğu öngörülüyor.

En çok okunan haberler

Nagehan Alçı: Canan Hanım Marksist ben ise liberal-demokratım

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen 9 yıl hapis cezasını eleştirdi

Damat ve 6 bakan gidiyor: Metin Feyzioğlu atanacak mı?

Can Ataklı, 'Adalet Bakanı'nın da “gidebileceğini” söyledi Ankaralı dostum, belki de “Metin Feyzioğlu'na yer açmak içindir” diye de ekledi.' ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak’ın suyu ısındı: Baba nasıl yaptın?

Murat Muratoğlu, ekonomik kriz nedeniyle açıklanan reform paketlerini yazdı.

Bilal Erdoğan: Hedefimiz peygamberimizle cennette sohbete katılmak

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 2019-2020 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanvekili Bilal Erdoğan, “Her şeyden önce hedefimiz Kartal mezunu olmak değil, insan olmak ve yaratılmışların en şereflisi olan insanın, en mükemmel hayatı yaşamış olan peygamber efendimiz gibi yaşamaya gayret etmek, sonunda onun sancağı altında, o sohbet halkalarına cennette katılabilmek şerefine nail olmak için yaşamak” dedi.

Fatih Altaylı: Erdoğan’ın İmamoğlu hamlesinin perde arkasında neler yaşandı?

Erdoğan, tüm büyükşehir belediye başkanlarını çarşamba günü Ankara'ya davet etti. Fatih Altaylı o davetin perde arkasını yazdı.

Güncel

Zülfü Livaneli, Ali Babacan’ın partisine mi geçiyor?

Gazeteci İsmail Saymaz, Ali Babacan'ın, Zülfü Livaneli'yle de görüştüğünü ancak Livaneli'nin bu teklifi kabul etmediğini söyledi

Fatih Altaylı: AKP yine mi aldatıldı!

Fatih Altaylı, AKP'nin geçmişte sıkça yaptığı 'aldatıldık' açıklamalarını eleştirdi.

Erdoğan’ı üzecek anket! Erdoğan gidiyor mu?

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun masasındaki ankete göre başkanlık sistemine var olan destek yüzde 40’ın altına düştü. Anket çalışmasına göre MHP seçmeninin de yüzde 64.1’i başkanlıktan memnun değil.

MEB menzil tarikatı okulunu dayattı! Çocuklarımız tarikatın eline düşer

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yeni eğitim öğretim yılında Eskişehir Sivrihisar’da yaşanan skandalı gündeme taşıdı.

Erdoğan: Dostum başkan Trump

Erdoğan "Dostum başkan Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var" şeklindeki açıklamasının ardından "Ama şu anda 50 bine varan TIR ile buradaki terörist gruplara araç gereç mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi şekilde rahatsız etmektedir" dedi.

Türkiye’de işsizlik oranı Afrika ülkelerini geçti!

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin yaptığı açıklamada Türkiye'de işsizlik oranı Afrika ülkelerinden bile fazla olduğunu söyledi.

“Bireysel Silahlanmaya Hayır” Platformu kuruldu

Türkiye’de son yıllarda artan silahlı şiddet ve maganda terörünü karşı "Bireysel Silahlanmaya Hayır" Platformu kuruldu.

Zülfü Livaneli, Ali Babacan’ın partisine mi geçiyor?

Gazeteci İsmail Saymaz, Ali Babacan'ın, Zülfü Livaneli'yle de görüştüğünü ancak Livaneli'nin bu teklifi kabul etmediğini söyledi

Fatih Altaylı: AKP yine mi aldatıldı!

Fatih Altaylı, AKP'nin geçmişte sıkça yaptığı 'aldatıldık' açıklamalarını eleştirdi.

Erdoğan’ı üzecek anket! Erdoğan gidiyor mu?

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun masasındaki ankete göre başkanlık sistemine var olan destek yüzde 40’ın altına düştü. Anket çalışmasına göre MHP seçmeninin de yüzde 64.1’i başkanlıktan memnun değil.

MEB menzil tarikatı okulunu dayattı! Çocuklarımız tarikatın eline düşer

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yeni eğitim öğretim yılında Eskişehir Sivrihisar’da yaşanan skandalı gündeme taşıdı.