Hürriyet gazetesinde köşesi kaldırılarak işine son verilen okur temsilcisi Faruk Bildirici, bugünkü yazısıyla okurlara veda etti.

Bildirici, “Ben hep gazetecilik kazansın istedim, bugün olmamış olabilir ama yarın mutlaka…” dedi.

‘Ayrılık zamanı’ başlıklı yazısında, gazeteciliğe başlarken kendisine söz verdiğini belirten Bildirici, “100 metre koşucusu olmayacak, maraton koşacaktım. Yalansız, dolansız, dürüst, şeffaf, tutarlı ve ilkeli olacaktım. Düşüncelerimden ödün vermeyecek, kimseye özenmeyecek, bedeli ya da ödülü ne olursa olsun özgün, bağımsız ve kırıksız bir çizgi izleyecektim” ifadelerini kullandı.

Son dokuz yıldır Hürriyet’te okur temsilcisi olarak görev yaptığını dile getiren Bildirici şunları yazdı: “Bu süre içerisinde gazetecilik birikimimi ve okur eleştirilerini hem gazetem, hem de mesleğim adına artı değere dönüştürmeye, hatalardan arınmış ve yüksek kalitede bir haberciliğin benimsenmesine katkıda bulunmaya çaba harcadım. Bir özdenetim kurumu olan Okur Temsilciliği’nin (Ombudsmanlığın) yerleşmesini ve kabullenilmesini amaçladım. En önemlisi, evrensel gazetecilik ilkelerinden taviz vermemeye, başlangıçta kendime verdiğim söze uygun davranmaya gayret ettim. Ne kadar başarılı oldum, artık onu okurlar ve meslektaşlarım söyleyecek.”

“Zira bu limanda dalgalar çok yükseldi, ayrılık zamanım geldi çattı” diyen Bildirici şöyle devam etti: “Ayrılıklar aynı zamanda muhasebe zamanıdır. haksız yere kırdığım, üzdüğüm insanlar olduysa peşinen özür dilerim. Ombudsmanlığım süresince eleştirilerimi anlayışla karşılayan, destek ve güç veren, tartışmalarıyla beni zenginleştiren çalışma arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma, eleştiri ve önerilerini esirgemeyerek katkıda bulunan okurlara da teşekkür ederim.”

‘YARIN MUTLAKA…’

Deneyimli gazeteci, veda yazısını şu ifadelerle sonlandırdı: “Ben hep gazetecilik, sessizlerin sesi, mağdurların savunucusu, kamu yararının yılmaz bekçisi olsun; bağımsızlığından ödün vermesin; çıkar gruplarına aracılık etmesin; gerçekleri deforme etmeden aktaran, her konuya ve herkese eleştirel yaklaşan bir güç olsun istedim. Ben hep gazetecilik kazansın istedim, bugün olmamış olabilir ama yarın mutlaka…”

Hürriyet’te kıyım sürüyor: Okur temsilcisinin köşesi kapatılıp işine son verildi

Hürriyet’te bir ayrılık daha: ‘Gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir’ diyerek istifa etti