‘HDP adayının olmadığı yerlerde, 10 HDP’liden 8’i muhalefete oy verecek’

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağrıdır, “HDP adayının olmadığı yerlerde, 10 HDP’liden 8’i muhalefete oy verecek Bu oran Antalya, Adana ve Mersin için belirleyici olabilir” dedi.

‘BİRİNCİ ÖNCELİK KENDİ SEÇMENİNİ SANDIĞA GÖTÜREBİLMEK’

DW Türkçe’de yer alan habere göre 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere dair konuşan Ağrıdır, “Bloklar arası oy geçişleri kayda alınmayacak kadar düşük. Kürtler de dahil her seçmen grubunun partisiyle sorunu var, partisini eksik ve yetersiz buluyor. Dolayısıyla partilerin birinci önceliği kendi seçmenini sandığa götürebilmek” ifadelerini kullandı.

KONDA’nın verilerine göre, Türkiye’de yaşayan 100 Kürt’ün 60-65’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, 30-35’i bölge dışında yaşıyor. Bölge dışındakilerin oy dağılımı ise, AKP ile HDP arasında değişiyor. Bölgedekilerin ise üçte ikisi HDP, üçte biri AKP’ye oy veriyor.

‘ANTALYA, ADANA VE MERSİN İÇİN BELİRLEYİCİ OLABİLİR’

Ağrıdır, “HDP seçmeninin kime oy vereceği” yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “Bölge dışındakilerin ancak onda 8’i sandığa gider ve iktidar karşıtı blokun adayı için oy kullanır. HDP’nin bölge dışındaki illerde yüzde 10-12 oyu var. Bu oyların yüzde 7 ya da 8’i muhalefet adaylarına gidebilir. HDP adayının olmadığı yerlerde, 10 HDP’liden 8’i muhalefete oy verecek. Bu oran Antalya, Adana ve Mersin için belirleyici olabilir” diye cevap verdi.

HDP seçmeni Kürtlerin hepsinin silme olarak gidip, muhalefete oy vermeyeceğini dile getiren KONDA Genel Müdürü şöyle konuştu: “HDP’nin kurumsal desteğine rağmen hep beraber muhalefetten yana oy vermezler. Her on HDP’linin 2 veya 3’ü sandığa gitmeyecek. İYİ Parti’nin söylemlerine tepkisiz kalmaları, bir kısmı için mümkün değil. Ancak o bölgelerde HDP’nin adayı varsa, kazanıp, kazanmayacağına bakmaksızın, sandığa gidip, HDP adayına oy verirler.”