Türkiye'nin son yıllarda tek gündemi haline gelen hayat pahalığı, konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediyor. Her sene giderek derinleşen ekonomik sıkıntılar, vatandaşların ve esnafın belini bükerken aynı sıkıntılar bir bayram arifesinde daha kendisini hissettiriyor. 

BirGün'den Bilge Su YILDIRIM'ın haberine göre; İstanbul’un sembolik alışveriş yerlerinden olan Mısır Çarşısı’nda esnaf sinek avlıyor. Ramazan ayı boyunca işlerin kesat olduğunu söyleyen Mısır Çarşısı esnafı, bayram öncesi de satışların artmadığını söylüyor.

Esnafın aktardığına göre artık halkın ne ‘bayram alışverişi’ gibi bir gündemi var ne de bu bayram alışverişini karşılayabilecek bütçesi. Halkın uzun süredir Mısır Çarşısı’ndan alışveriş yapamadığını kaydeden esnaf, turistlerin de artık kendilerinden bir şey satın almadıklarını da kaydetti.

Satışların düşüklüğünden dem vuran Mısır Çarşısı esnafı, yaşadıkları kötü gidişatın yalnızca bu döneme özgü olmadığını derinleşen ekonomik krizle beraber günden güne müşteri kaybettiklerini vurguladı.

“Bak çarşıdaki esnafların haline, hepimiz dükkân önlerinde nöbet tutuyoruz müşteri çekmek için” diyen bir esnaf, turistler olmasa kepenk kapatacak hâle geleceklerini de belirtti. Kendisinin de alışverişe çıkamayan yurttaşlardan çok da farklı bir durumda olmadığını ifade ederek, “Evden bile çıkamaz olduk, çıktım mı para harcıyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Hurmanın kilosu 700 lira. Bir kilo dediğinden 25 tane hurma ya çıkar ya çıkmaz. Sen alabilir misin? Ramazan’da insanlar bir pidenin fiyatı iki ekmeğe denk düşüyor diye pide alamadı, kim şimdi baklavalı lokumlu bayram alışverişini nasıl yapsın?”

Esnaf, tarihi çarşıya turistik ilgi yoğun olsa da mevcut kalabalığın “kuru kalabalık” olduğunu kaydederken şunları ekledi: “Ramazan durgun geçti, turist gezmesine geziyor ama alışveriş yapmıyor. Kuru kalabalık yani. Zaten bayramlar da eskisi gibi değil, herkes tatile gitti şimdi. Kimse kalmadı ki İstanbul’da.”

Müşterilerinin tamamen turistlerden oluşmaya başladığını belirten bir diğer esnaf ise yerli halkın Mısır Çarşısı’ndan alışveriş yapabilecek ekonomik güce sahip olmadığını, onun yerine çarşının dışında yer alan dükkânları tercih ettiğini kaydetti. Buradaki esnafların sattığı gıdaların yer yer çarşıdakinin yarısı fiyatına gelebildiğini ifade etti. Aradaki fiyat farkının bu denli olmasının nedenini ise şöyle açıkladı: “Onlar örneğin fıstığı daha az olan baklavaları da satıyor. Kimi ürünlerinin ise glikozu bizimkine oranla daha fazla oluyor. Yurttaşın ise neredeyse seçim hakkı kalmadı, mecburen hangisi uygunsa onu alıyor.”