İktidar, emeklilere yönelik kültür-sanat etkinliklerinde, uçuş ve konaklama alanlarında indirim kampanyaları başlatacağını duyurdu ve "Keşfetsinler ve görsünler" ifadesini kullandı.

Maaşları açlık sınırının altında kalan emeklilere yönelik iyileştirmeler yapılmaması eleştirilirken, iktidar kamuoyundaki artan baskılar sonucunda indirim kampanyalarını gündeme taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Emeklilerimizin hayat kalitesini yükseltecek, fiziksel ve zihinsel sağlıklarını, sosyal ve kültürel yaşamlarını bereketlendirecek pek çok projeyi, emekliler yılında gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Işıkhan, emeklilere sunulan indirimlerle ilgili olarak şunları söyledi: "PTT AVM, Tarım Kredi Kooperatif Marketleri, Türk Hava Yolları, TCDD, GSM operatörleri, sinema ve tiyatrolar, PTT Kargo gibi yerlerde emeklilere özel indirimler ve kampanyalar düzenleyeceğiz. Ayrıca zincir marketler ve giyim mağazalarında da emeklilere yönelik özel indirimler yapılacak. Belediyeler Birliği ile yapılan anlaşma çerçevesinde, emeklilerimiz kültür turları aracılığıyla Türkiye'yi ücretsiz olarak gezebilecekler."

Ulaştırma Bakanlığı, emeklilere PTT misafirhanelerinde %50, restoranlarında ise %20 indirim sağlayacak. Maaşını PTT'ye aktaran emeklilere maaşlar evlerine teslim edilecek. THY, 65 yaş ve üzeri yolculara 16 Nisan'a kadar yurt içi uçuşlarda %25 indirim sunacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, demiryolu seyahatlerinde, yüksek hızlı trenler de dahil olmak üzere, tüm emeklilere %10 indirim uygulanacağını bildirdi.