Halikarnas Balıkçısı mahlasını, Bodrum'un antik adı olan "Halikarnassos" ve yazarın balıkçılığı sevdiği için aldığı bir takma ad olarak kullanmıştır. Edebiyat kariyeri boyunca özellikle Ege'nin doğal ve kültürel zenginliklerine, denizcilik yaşamına ve insan ilişkilerine dair eserler üretmiştir.

HALİKARNAS BALIKÇISI'NIN ESERLERİ

  1. "Ege'nin Dibi": Ege Denizi'nin balıkçılıkla geçinen insanlarının yaşamını ve denizle iç içe geçen hikayeleri içeren bu eser, onun Ege'ye olan derin bağlılığını yansıtır.

  2. "Mavi Sürgün": Bodrum'a olan aşkını anlattığı bu kitap, Halikarnas Balıkçısı'nın Bodrum'da geçirdiği yılları ve orada yaşadığı deneyimleri yansıtır. Doğa ve denizle bütünleşen yaşamını içten bir bakış açısıyla anlatır.

  3. "Bodur Minareden İstiklal Savaşı": Türk Kurtuluş Savaşı yıllarını, Bodrum'dan gözlemlerle anlatan bu kitap, savaşın iç yüzünü, halkın direnişini ve mücadelesini yalın bir anlatımla sunar.

  4. "Ege'de Son Gün": Ege'nin farklı koylarında geçen hikayelerin toplandığı bu kitap, bölgenin güzelliklerini, deniz yaşamını ve insan ilişkilerini anlatır.

  5. "Gelibolu Mevki Neresi": Anı ve deneme türündeki bu kitap, savaşın acılarını ve insanların yaşadığı trajedileri Balıkçı'nın gözünden anlatır.