Yasaları bile bilmiyorlar: Kaymakam öğretmeni otogara sürgün etti, kabul etmeyince de ceza verdi

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Gündem 07.05.2020, 01:56 19.10.2020, 13:38
Yasaları bile bilmiyorlar: Kaymakam öğretmeni otogara sürgün etti, kabul etmeyince de ceza verdi
Toplumsal Haber Merkezi

Rize'nin Ardeşen'de yaşanılan bir olayı anlatan Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş, koronavirüs önlemleri kapsamında, polislerin bir öğretmeni arayarak, "kaymakamlık sizi otogarda görevlendirdi" dediğini aktarıp, bir görevlendirmede bulunduğunu ifade etti. Akkaş, öğretmenin bu durumu kabul etmediği için, "kınama" cezası aldığını iddia etti.

Anlaşılan o ki, kaymakam olan bir devlet görevlisi, yasalarda açık bir şekilde belirtilen ve "öğretmen okul, sınav ve seçim alanları dışında görevlendirilemez" şeklinde özetlenebilecek maddeleri daha önce hiç görmemiş... Ek olarak, devlet memuruna görev telefonla değil, resmi yazışmayla tebliğ edilir. Elbette böyle bir skandala imza atabilen bir kaymakam bu hususu da ihmal etmekte bir beyis görmemiş.

Akkaş, Kaymakam'a seslenerek, "TC devleti bir hukuk devletidir. 'Ben kaymakamım istediğim şekilde hareket ederim, istediğim yerde herkesi görevlendiririm' diyemezsiniz" diye belirtti.

İLGİLİ - Erdoğan'ın kolonyalarını öğretmenlere dağıttırmaya kalktılar!

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş'ın söz konusu paylaşımı şu şekilde:

Burası Rize Ardeşen.

Bu bir hikaye değil gerçek, yaşanmış bir olay.

Bir akşam üzeri bir polis memuru kaymakamlık talimatı diyerek bir öğretmenimizi telefonla arayarak, "kaymakamlık sizi otogarda görevlendirdi" diyor. Öğretmen yapacağı görevi soruyor. Memur arkadaşımız yolcuların kimlik, belge sorgulaması yapacağını söylüyor. Öğretmen önce “evet” diyor sonra aranan telefon numarasını arayarak “siz kimsiniz,nnecisiniz” muhabbetinden sonra görevi yapamayacağını söylüyor.

Diyelim ki, öğretmen görevi kabul etti. Otobüse girdi. Yolculara; "Kimlik ve belgelerinizi çıkarın" talimatı verdi.

Arkalardan öğretmeni tanıyan birisi, "öğretmenim yeni göreviniz hayırlı olsun" ne zaman emniyete geçtiniz, demez mi.

Kaymakam bey diyor ki; "Öğretmende bir kamu çalışanıdır. O halde ben herkesi istediğim yerde görevlendiririm" diyor. Kaymakam bey öğretmenlerimiz bu süreçte zaten her türlü görevi üstlendiler, üzerlerine vazife olmayan görevleri de yerine getirdiler. Bu dayatma nedir,anlaşılır değil. Doktor, Savcı ve hakimlerde kamu görevlisidir, kimlik kontrolünde görevlendirebilirmisiniz. Herkesin bir görev tanımı vardır. Lütfen yapmayın, Allah aşkına. Sonra da kalkıp herkes fedakarlık gösteriyor, bunda ne var ki, diyerek savunmaya geçmeyiniz.

Sayın Kaymakam bey,

TC Devleti bir hukuk devletidir. "Ben kaymakamım istediğim şekilde hareket ederim, istediğim yerde herkesi görevlendiririm" diyemezsiniz.

Maalesef, kaymakam bey kafasına göre bir görevlendirme yapmış ve emrine uymayanları da cezalandırmıştır.

Günler sonrasında kaymakamlıktan kapalı bir zarf içerisinde “KINAMA” cezası verildiğini gösterir evrak öğretmene tebliğ ediliyor.

Ne yaptı bu öğretmenimiz,telefonla gelen talimata uymadı.

Öyle mi, ben sana gösteririm.

Sen kaymakamın görevlendirdiği personelin talimatına uymadın,al sana ceza.

Soruşturma mı, savunma mı, olur mu canım. Kaymakam istediği kişiye istediği cezayı verir.

Olmuyor efendim, olmuyor.

Bu devleti temsil eden kaymakamın anlayışı bu olamaz.

Kamu çalışanlarının onurunu korumak, öncelikle kamu yöneticilerinin görevidir.

Şu salgın sürecinde fedakarca hizmet üreten kamu çalışanlarını huzursuz etmeye kimsenin hakkı yoktur.

Yorumlar (3)
Mehmet kara 9 ay önce
HEMEN VALİYİ GÖREVDEN ALIN, YAPILACAK BU KADAR İŞİMİZ VARKEN GENÇ BİR ÖĞRETMENLE UĞRAŞAN VALİYLE BİR YERE GELİNMEZ...

Yıl 1927, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla balo veriliyor. Kastamonu Valisi salona giriyor. Herkes ayakta ancak genç bir öğretmen valinin geldiğini geç fark ederek en son ayağa kalkar. Vali bey bu olayı görür ve balo bittiğinde Milli Eğitim Müdürünü yanına çağırır. Milli Eğitim Müdürü öğretmenin iyi niyetli olduğunu söylese de sayın vali olayın peşini bırakmaz. Olay bakanlığa yansır. Milli Eğitim Bakanlığı da valinin bu olaya fazla alınganlık gösterdiği kanısına varır. Bu durum görüşülürken Atatürk bakanlıktadır. Yetkililer kendi aralarında konuşurlarken Atatürk, neler oluyor, diye sorar. Olayı anlatırlar ve Atatürk'ün dediği şudur:

HEMEN VALİYİ GÖREVDEN ALIN, YAPILACAK BU KADAR İŞİMİZ VARKEN GENÇ BİR ÖĞRETMENLE UĞRAŞAN VALİYLE BİR YERE GELİNMEZ...

Kaynak: M.Rauf İnan, Mustafa Necati, syf,29
Yildirım 9 ay önce
Kaymakam bu konuda soruşturma da açmadan 5442 sayılı kanuna göre işlem yapar. Kaymakamin emirleri yerine getirilmelidir.nokta
Mehmet kara 9 ay önce
Kanunlara uygunsuz hareket eden her kimse kaymakam dahi olsa derhal açığa alınıp soruşturma açılıp görevden atılmalıdır. Burası Türkiye Cumhuriyetidir.her mesleğin kendine göre saygınlığı vardır ve kimse makamı nolursa olsun diğerinin onuruyla oynayamaz nokta.