Yangını durduramayan Pakdemirli'nin savunması: Uzay mekiği hariç her şeyi kullanıyoruz

Akşam saatlerinde Gelibolu'daki yangınla ilgili "beklediğimden iyi durumda" diyen Bakan Pakdemirli, Gelibolu Yarımadası'nda çıkan orman yangınına ilişkin, en iyi neticeyi alacak şekilde çalışma sürdürüldüğünü belirterek, "İHA'lar var, buradan birazdan dronelar havalanacak. Uzay mekiği hariç tüm teknolojileri kullanıyoruz" dedi.

Gündem 07.07.2020, 02:05 11.11.2020, 15:31
Yangını durduramayan Pakdemirli'nin savunması: Uzay mekiği hariç her şeyi kullanıyoruz

Asırlır Türk Hava Kurumu'nun yangın söndürme uçaklarını 'işe yaramaz' diyerek ekarte etmesiyle hatırlanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gelibolu Yarımadası'nda çıkan orman yangınına ilişkin, "Ana amacımız sabaha kadar kara ekiplerimizle tabiri caizse yangını dövmek, akabinde sabahın ilk ışıklarıyla hava araçlarıyla beraber artık neredeyse söndürme faaliyetlerine veya soğutma faaliyetlerine geçmek" dedi.

Pakdemirli, Gelibolu Yarımadası'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, yangını söndürmek için en iyi neticeyi alacak şekilde çalışma sürdürüldüğünü söyledi.

Gelibolu'da 300 hektar kül olurken Pakdemirli: Yangın beklediğimden iyi durumda

Pakdemirli, sabaha kadar mücadelenin devam edeceğini aktararak, şöyle devam etti:

Ana amacımız sabaha kadar kara ekiplerimizle tabiri caizse yangını dövmek, akabinde sabahın ilk ışıklarıyla hava araçlarıyla beraber artık neredeyse söndürme faaliyetlerine veya soğutma faaliyetlerine geçmek. Ama meteorolojik şartlar, rüzgarın yönünü değiştirmesi bunların hepsi aleyhimize işleyebilir. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Yalova ve Kumköy köylerini ziyaret ettik. Köylülerimizle hasbihal ettik. Şu an itibarıyla yerleşim yerlerinde bir risk olmamasından dolayı özellikle tarımsal arazilerindeki kayıplarını düşünmeye başlamış durumdalar. Önceliğimiz yangını söndürmek. Ondan sonrasında devlet yaraları sarmak için ne gerekiyorsa yapar.

'TÜM TEKNOLOJİLERİ KULLANIYORUZ'
Bekir Pakdemirli, bir gazetecinin, "Karşı ateş müdahalesi söz konusu oldu mu" sorusu üzerine şöyle konuştu:

Bunların hepsi yapılır ve yapılıyor da. Özellikle yerleşim yerlerine yangın yaklaştığı zaman karşı ateş verilerek yerleşim yerlerine herhangi bir alevin, ateşin sıçramaması sağlanır. Yani yerleşim yerinin yakınını yakarsınız, ondan sonra oraya yangın gelir, orası kül olduğu için yangın artık ilerlemez. Bu tarz taktiklerin hepsi kullanılır. Orman teşkilatı 180 yılı aşkın bir teşkilat. Bu konularda oldukça deneyimliler. İnsan kaynağımız hakikaten çok iyi. Tüm teknolojileri kullanıyoruz. Yani tabiri caizse uzay aracı hariç, uzay mekiği hariç tüm teknolojileri kullanıyoruz. İHA'lar var, buradan birazdan dronelar havalanacak ama en önemli silahımız insan, orman teşkilatımızın değerli mensupları.

Yorumlar (0)