Sözüm ona tedarik etmişlerdi: İki sağlık emekçisinden birine aşı yok!

CHP'li Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanları için aylar sonra Güney Kore’den grip aşısı bulabildiğini ama bunun da yetmeyeceğini açıkladı.

Gündem 29.11.2020, 11:52
Sözüm ona tedarik etmişlerdi: İki sağlık emekçisinden birine aşı yok!
Toplumsal Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı’nın salgın sürecinde artan talebe rağmen yeterli miktarda grip aşısı tedarik edemediğini hatırlatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, sağlık çalışanları için ancak grip aşısı bulunduğunu ama yalnızca 600 bin doz aşı alınabildiğini açıkladı.

Bakan Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sunan Emir, “Covid-19’la mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanları grip aşısı olamadıkları için büyük risk altında görev yapmaya devam etmektedirler. Edindiğimiz bilgilere göre yalnızca Güney Kore’den olumlu yanıt alınmıştır. Buna göre, Türkiye’de faaliyet gösteren Keymen İlaç firması, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü adına Güney Kore merkezli SK Bioscience firması ile anlaşma yapmış ve Çin’de üretilen yaklaşık 600 bin doz aşı, sağlık çalışanları için kullanılmak üzere Türkiye’ye getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

İKİ SAĞLIKÇIDAN BİRİNE AŞI YOK
Türkiye’de 1 milyonun üzerinde sağlık çalışanının görev yaptığı göz önünde bulundurulduğunda mevcut tabloya göre yaklaşık iki sağlık çalışanından birinin aşı olamayacağını da vurgulayan CHP’li Emir, “Bu durumda, sağlık çalışanlarına ücretsiz aşılama programı ne zaman başlayacak ve aşılanacak sağlık personeli hangi kriterlere göre seçilecektir” diye sordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Web Sitemizde Hangi Haber Kategorisini Beğeniyorsunuz?
Günün Karikatürü Tümü