Sokağa çıkma yasağının boşalttığı sokaklar gerçeklere kaldı: Görüntüler İstanbul'dan!

Türkiye genelinde iki saat önce başlayan sokağa çıkma yasağı, sokakta yaşamak zorunda kalan yurttaşları daha bir görünür kıldı. Görüntüler İstanbul'dan...

Gündem 28.11.2020, 21:49 28.11.2020, 22:32
Sokağa çıkma yasağının boşalttığı sokaklar gerçeklere kaldı: Görüntüler İstanbul'dan!
Toplumsal İstanbul

Türkiye genelinde pazar günü (yarın) saat 10:00'a kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Yasak yarın akşam 20:00'de tekrar ilan edilecek ve 30 Kasım Pazartesi günü 05:00'e kadar sürecek.

Öte yandan bazı kentlerde sokakta yemek yemek de yasaklandı. Bu yasağın da yayılacağı tahmin ediliyor. Tüm Türkiye bu yasaklardan etkileniyor ama bu haberin konusu olan sokakta yaşayanlar bir başka etkileniyor... İstanbul ise Türkiye'nin sokaklarında en çok insanın yaşadığı ve yaşamak zorunda bırakıldığı kenti. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, pandeminin İstanbul'da ekonomiye etkilerini değerlendiren "Kovid-19 Pandemisinin İstanbul Ekonomisine Etkileri" raporunu geçtiğimiz 27 Ekim'de yayınlamıştı. Bu rapora göre, İstanbul'daki her dört haneden üçü, gelir kaybına bir ay bile dayanamayacak durumda. Özellikle koronavirüs salgını ve milyonlarca kişinin iş ve gelir kaybı yaşadığı, dahası bu kayıpların hiçbir şekilde tazmin edilmediği Türkiye'de sokakta yaşamak zorunda kalanların sayısı da çarpıcı bir şekilde arttı. 

Türkiye genelinde iki saat önce başlayan sokağa çıkma yasağı, sokakta yaşamak zorunda kalan yurttaşları daha bir görünür kıldı. İBB'nin Saraçhane ana hizmet binasının hemen bitişiğindeki Haşim İşcan Altgeçidi'nde kaydedilen görüntülerde onlarca evsiz yurttaş sarıldıkları battaniye ve kartonlarla uyumaya çalışıyor...

Yorumlar (0)