Sınava katılan ve 100 puanla kazanan tek kişi Erdoğan ailesinin hısımı çıktı

Kültür Bakanlığı İstanbul Türk müziği araştırma topluluğuna sınavla mevlevi tekkesinin şeyhi anlamına gelen postnişin aldı. Sınavı 100 tam puanla kazanan kişi ise Bilal Erdoğan'ın eş tarafından dayısı olan Fatih Çıtlak oldu.

Gündem 08.09.2020, 17:51
Sınava katılan ve 100 puanla kazanan tek kişi Erdoğan ailesinin hısımı çıktı

Kültür Bakanlığına bağlı İstanbul Devlet Türk Müziği araştırma ve uygulama topluluğu temmuz ayında tasavvuf, irfan ve meydan meşkleri bölümüne stajyer sanatçı alımı için sınav düzenleneceğini duyurdu.

Resmi gazete’de yayımlanan ilanda ilgili bölüme Mevlevi şeyhi anlamına gelen bir postnişin, yedi semazen, iki ritm, bir ney, bir kemençe, bir bağlama ile altı erkek ve kadın ses sanatçısı alınacağı açıklandı.

TEK BAŞVURUNUN KAZANANI OLDU
15 günlük başvurusu süresi sonrası da sınavı kazananlar Kültür Bakanlığı tarafından açıklandı. KRT'den Çağdaş Ulus'un haberine göre, tek başvurunun olduğu “postnişin” branşında kazanan isim Mehmet Fatih Çıtlak oldu.

Çıtlak tanıdık bir sima. Ramazan ayında yaptığı televizyon programlarıyla da tanınıyor. Ama asıl özelliği Erdoğan ailesine yakın olması. Çıtlak, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan‘ın eşi Reyyan Uzuner’in dayısı. Çıtlak'ın sınavı 100 tam puanla kazanması da başka bir ayrıntı. Çıtlak aynı zamanda, Bilal Erdoğan tarafından kurulan İnsan ve İrfan Vakfı’nın da başkanlığını yürütüyor.

Fatih Çıtlak'ın Sufi Devran adında bir grubu da var. Grup belediye gibi kurumların çeşitli etkinliklere katılıyor. Fatih Çıtlak da ekiple birlikte bu etkinliklerde yer alıyor.

MEVLANA’NIN TORUNUNDAN TEPKİ
Kültür Bakanlığı’nın sınavına Mevleviler tepki göstermişti. Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Faruk Hemdem Çelebi “Mevlevilik geleneği 750 yıldır belli ritüeller çerçevesinde devam ediyor. İlanla postnişin aramak ve kimlerden oluştuğu belli olmayan bir kurul tarafından sınava tabi tutulması Mevlevilik geleneği ile örtüşmüyor. Postnişinliğin stajyeri, kıdemlisi olmaz" demişti.

Yorumlar (0)