banner55

Şehir hastanesi yönetimi 'çok para harcadık' dedi, hekimlerin nöbet ücretini ödemedi

Asistan hekimler, Ankara Şehir Hastanesi Başhekimliği tarafından mart ayı nöbet ücretlerinin ödenmeyeceğinin kendilerine iletildiğini açıkladı. Başhekimliğin gerekçe olarak, bakanlığın pandemi sürecinde ‘yüksek ödeme yapmasını’ gösterdiğini söyleyen asistan hekimler, başka hastanelerde de bu uygulamanın hayata geçirileceğini açıkladı.

29 Nisan 2020 Çarşamba 22:28
Şehir hastanesi yönetimi 'çok para harcadık' dedi, hekimlerin nöbet ücretini ödemedi
Toplumsal Haber Merkezi

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu, asistan hekimlerin nöbet ücretlerine el konulmasına ilişkin ATO Genel Merkezi’nde açıklama yaptı. Asistan hekimler, Ankara Şehir Hastanesi’nde görev yapan ve Covid-19 sürecinde görev alan asistan hekimlere, mart ayı itibarıyla nöbet ücreti ödemesi yapılmayacağının hastane başhekimliği tarafından iletildiğini açıkladı.

“Asistan hekimlerin nöbet ücretleri ödensin” başlığıyla yapılan açıklamayı okuyan Dr. Lale Tunç, salgının yükünün asistan hekimlerin üzerinde olduğunu belirterek şehir hastanesindeki uygulamanın hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

Ankara Şehir Hastanesi’nde Covid-19 poliklinik, servis ve yoğun bakım ünitelerinde görev yapan asistan hekimler bir hafta boyunca her gün 12 saat mesai yaparken; diğer bir hafta bakanlığın belirlediği esnek çalışma koşulları gereğince idari izinli sayılmaktadır. Bu şekilde birer hafta arayla dönüşümlü çalışmaktadırlar. Ankara Şehir Hastanesi’nde görev yapan ve gündemdeki Covid-19 hastalığının teşhis ve tedavisinde özveri ile görev alan asistan hekimlerimize, mart ayı itibariyle nöbet ücreti ödemesi yapılmayacağının hastane başhekimliği tarafından şifaen iletildiğini kaygı ile öğrenmiş bulunmaktayız.

GEREKÇE ÇOK PARA HARCANMASI

Başhekimlik, söz konusu keyfi tasarrufunun gerekçesi olarak, bakanlığın pandemi ile mücadele kapsamındaki bilinen talimatları doğrultusunda zaten hekimlere yüksek ödeme yapıldığını, öte yandan pandemi ile mücadele kapsamında yaşama geçirilen kısmi çalışmadan kaynaklı asistan hekimlerin çalışma saatlerinin toplamda aylık mesai saatini aşmadığını yani somut durumda fazla çalışmanın söz konusu olmadığını ifade etmektedir. Öncelikle, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuat tarafından düzenlenmiş ve sağlık çalışanları açısından da güvenceye alınmış bulunan fazla çalışma karşılığı ücret ödemesi, kesinlikle idari makamların takdirine bırakılmış bir husus değildir.

UYGULAMA MANTIĞA DA HUKUKA DA AYKIRI

Mevcut durumda sağlık çalışanları nezdinde kısa süreli/esnek çalışma rejiminin uygulanıyor olması ve bu nedenle toplamda aylık çalışma süresinin aşılmadığı, dolayısıyla somut durumda fazla çalışmadan söz edilemeyeceği şeklindeki bir yorum ise, hukuka ve maddi olgulara uygun değildir. Çünkü öncelikle, söz konusu kısa süreli/esnek çalışma rejimi, olası bir fazla çalışmanın karşılığı olarak tanımlanan izin (nöbet izni) niteliğinde değildir. Sağlık çalışanları nezdinde yaşama geçirilen söz konusu kısa süreli/esnek çalışma rejimi, gündemdeki pandemi ile mücadelenin doğurduğu güncel gereklere göre tesis edilmiş, tamamen farklı kamusal ve bilimsel gereklerle ihtiyaç duyulmuş, ayrı/özgün bir çalışma rejimidir. Bu rejimin, şimdi fazla çalışma kavramının ve bu nedenle fazla çalışma ücretinin hesabına dayanak kılınması, mantık ve hukuk dışıdır.

DİĞER HASTANELERE DE KÖTÜ ÖRNEK

Bu uygulamaya sadece Ankara Şehir Hastanesi’nde değil, başka hastanelerde de geçileceğini duymuş bulunmaktayız. Pandemi sürecinde canla başla çalışan asistan hekimlerin böyle bir hak ihlali ile karşı karşıya kalmalarını ve maaşının önemli bir kısmı nöbet gelirinden oluşan asistan hekimlerin eline geçecek olan ücretin ciddi manada düşürecek olmasını Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu, ATO Asistan ve Genç Uzman Hekimler Komisyonu ve TTB Asistan ve Genç Hekim Kolu olarak kabul edilebilir bulmuyoruz. Hastane başhekimlerini, asistan hekimlerin hak ettikleri nöbet ücretlerini vermemeleri durumunda hukuki açısından suç işleyeceklerini, bu durumda tüm asistan hekimlerin yanında duracağımızı burada duyuruyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.