banner230

banner229

Saray'a çağrılan Kılıçdaroğlu'ndan koronavirüs testi istendi, CHP 'terbiyesizlik' dedi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 'O sarayı yöneten küstah aklın, iğrenç yaklaşımlarından yaka silkiyoruz. Bunlarla siyaset yapmak zor' dedi ve gelen davetiyeyi yırttı.

Gündem 01.09.2020, 22:17 01.09.2020, 22:20
Saray'a çağrılan Kılıçdaroğlu'ndan koronavirüs testi istendi, CHP 'terbiyesizlik' dedi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak adli yıl açılış töreni için davet edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan koronavirüs test sonucunun bildirilmesi istenmesine sert tepki gösterdi.

Özel, “Bu bir hadsizlik, bu bir terbiyesizlik. Buradan uyarıyoruz. AKP ve onu yöneten küstah akıl, bir daha CHP’ye davetiye yolladığınız herhangi bir yere böyle bir hadsizlik yapmayacaksınız. Ya davetiye yollamayın ya bu rezilliği yapmayın. Bu terbiyesizliği, yok hükmünde kabul ediyoruz ve çiğniyoruz. O sarayı yöneten küstah aklın, iğrenç yaklaşımlarından yaka silkiyoruz. Bunlarla siyaset yapmak zor” dedi ve gelen davetiyeyi yırttı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özel’in konuşmasından satır başları şöyle:

Üçer bin lira vermek hakarettir: AKP Genel Başkanı, büyük felaket yaşanan Giresun’un ilçelerindeydi. Biz hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz, bir an önce arama çalışmalarının sonuç vermesini ümit ediyoruz ve Giresun’un afet bölgesi ilan edilmesi ile ilgili talebi de tekrar ediyoruz. Giresun’un da yaraların devlet tarafından çözülmesi mümkün olacaktır. Maalesef afet bölgesi ilan etmek yerine bakanlar ‘işte vergileri üç ay erteledik’ gibi afet bölgesi ilan edilse hiç alınmayacak vergileri ötelemekle bir şeyler yaptıklarını söylüyorlar. Üçer, biner para dağıtmak hakarettir. Cumhurbaşkanının talimatıyla verdikleri müjdelerin kıymeti yoktur. Ya Giresun’a sahip çıkacaksınız ya da çıkıyor muş gibi yapmayacaksınız.

'SAMİMİ İSEN KANAL İSTANBUL'DAN VAZGEÇECEKSİN'

Dün açıklamalarını dinledik. Söylediklerine hak vermemek mümkün değil. ‘Yaylalar, hayvanlar rahatça otlasın, insanlar güzelliklerinden istifade etsin, gün gelir pişmanlığını yaşarız’ diyor. Doğru. Doğanın açmadığı boğazı açmaya kalkarsan yıllar sonra kim başını taşlara vuracak? Bu düşünceler samimiyse birinci iş Kanal İstanbul’dan vazgeçeceksin. Tamam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oturuyorsun, tamam 3 bin korumayla geziyorsun. Kimseyi beğenmiyorsun da Giresun’a gidip tepeden millete çay atmak nedir?

'BU KİBRE KARŞI İÇİ YANMAYANA NE DİYELİM'

Teyze ‘dua ettim’ diyor, devlet gelir de beni kurtarır mı diye? Devlet gelmiş çay atıyor. Vatandaşlarımız adına o görüntüleri de görüp de vicdanı sızlamayan, bu kibre karşı içi yanmayan varsa ne diyelim? Olmaz olsun sarayınız da olmaz olsun çayınız da olmaz olsun ikramınız da… Vatandaşın bu kadar kibre karnı doydu.

Öte taraftan 30 Ağustos. Covid var, ciddi önlem almak lazım, benzerlik ve farklılıklar var. Ama en büyük farklılık Türkiye’de gösteriyor. Bu Ahlat’ta tehlikeli değil, Dumlupınar’da tehlikeli. Bu virüs Ayasofya’da tehlikeli değil, Anıttepe’de tehlikeli. Bu virüs tarihi yarım adada dip dibe namaz kılınca tehlikeli değil, 300 kişi çelenk koymak için tehlikeli. 30 Ağustos törenlerini yapılamaz hale getirip yapmak isteyenleri de engelleyenler, bakıyorsunuz dün bir acı var, acıyı da paylaşmak üzere devletin başı geç de kalmış gitmelidir. Ama orada sıkış tepiş bir siyasi partinin genel başkanı miting yapıyor. Herhangi tedbir yok. Yarın Dereli’de ikinci facia baş gösterdiğinde, ağzından kerpetenle laf alınan Sağlık Bakanı ‘yüksek ama kontrol altında’ diyecek, geçecek.

'HADSİZLİK YAPMAYACAKSINIZ'

Bugün adli yıl açılışı vardı, adli yıl açılışı olmaması gereken bir yerde. Yürütmenin başının davetiyle ve bir partinin genel başkanı himayesinde yapılan bir açılış… Bugün artık kaçak olduğu yargı tarafından tescil edilmiş kaçak saraya adli yıl açılışına davet var. Burada büyük bir hadsizlik var. Elbette adli yıl açılışına gitmeyeceğiz ama CHP’ye, bütün siyasi partilere ve davet edilecek herkese dün yolluyorlar yarın yapılacak açılış için. Kemal Beyi kast ediyorlar, ‘test yaptırarak, whatsapp numarasına iletilmesi istenmektedir.’ Bu Cumhurbaşkanı'nın katıldığı pogramların sağlık standardıdır. Herkes bu mesajı almakta ve ‘test yaptır ki beyfendiye virüs bulaşmayacağını bilelim.’ Türkiye’de test yaptırma kriterleri var. Bir vaka ile temas etmek… Bazen genzim yanıyor ateşim de var dese hasta test yaptıramıyor. Kimle temas ettiyseniz TC söyleyeceksiniz, gerçekten vaka pozitif ise açılıyor sistem. Vatandaş test yaptıramazken, kafasına göre ki yaptırmamalıdır. Bir vekil bir ayda 8 defa test yaptırdığını açıkladı, ona da karşı çıktık. Sarayda görev yapan 3 binin üzerinde personel, gün aşırı test yaptırıyor, vatandaş test yaptıramazken. Bu kadar korkuyorsun toplantıları uzaktan yap. Vatandaş test yaptıramazken, sarayda gün aşırı test nedir? Şu hadsizliğe bak. Anamuhalefet Genel Başkanı'na ‘testini yap yolla’ diyor. Böyle bir hadsizlik var mı? Bu bir hadsizlik, bu bir terbiyesizlik. Buradan uyarıyoruz. AKP ve onu yöneten küstah akıl, bir daha CHP’ye davetiye yolladığınız herhangi bir yere böyle bir hadsizlik yapmayacaksınız. Ya davetiye yollamayın ya bu rezilliği yapmayın. Bu terbiyesizliği, yok hükmünde kabul ediyoruz ve çiğniyoruz. Kimsiniz siz? O saraya bugün giden herkese söyleyim. Koronavirüs bulaşmaz ama kibir virüsü Türkiye için daha tehlikeli. O sarayı yöneten küstah aklın, iğrenç yaklaşımlarından yaka silkiyoruz. Bunlarla siyaset yapmak zor.

'HANGİNİZE İNANALIM'

Yüzde 9,9 gibi küçülmeyle karşılaştık. Dün tek yetkili Albayrak, ‘inanın yıl sonunda pozitif büyüyeceğiz’ diyor. AKP’nin Genel Başkan Yardımcısı Canikli, ‘3,6 ila 5 arasında daralma yaşayacağını tahmin ediyoruz’ diyor. Hangisine inanalım? Damat bey, sen daha Nurettin Beyi ikna edemememişsin, piyasalara güven vermeye çalışıyorsun. Sen daha kendi partine inandıramamışsın.

'HADSİZ SÜLEYMAN'

İki sayın milletvekilimiz Barış Atay ve Metin İlhan. Metin İlhan, 55 bin gibi çok yüksek oyla Kırşehir’den seçilmiş bir kardeşimiz. Kırşehir çok önemli bir kent. Belediyeyi kazanmışız, milletvekili çıkarmışız. Öyle bir hazımsızlıkla karşı karşıyayız ki tef gibi gerilmişler. Atadıkları bakan hadsiz Süleyman durur mu? Kırşehir Valisi, ‘fener alayına gece izin vermem.’ Elde fenerle yapılan fener alayını gündüz yaparsak tımarhaneye doğru yürümemiz lazım. Kırşehir’in seçim sonucu, sarayı germiş, saray hadsiz Süleyman’a bilgiyi vermiş, hadsiz Süleyman da yasağı koymuş. Milletvekilimize, üç dört tane bekçi arkadaş tekme atmıştır. Bekçilerin saldırısı söz konusudur. Kırşehir Valisi, basın açıklaması yapıyor. ‘Polis tarafından tekme atıldığı...’ Vali suçluları aklama telaşında. Sen bekçiyi bizim burada eleştirdiğimiz gibi yeni kolluk olarak, polisten önce dokunulmazlığı olan milletvekiline tekme atacak kadar selayette hissediyorsan orada yanlış. Milletvekilimize darp ama açıklamada polis diyor. İlin valisi siyaset dili kullanmayacak. Bekçinin yaptığını polis diye dezenformasyon yapmacak. Alacak Kırşehir Devlet Hastanesi’nin acilindeki vekilimizi muayene eden doktorun raporuna bakacak. Bu da devlet memuru… Sayın Vali’nin önce Kırşehirlilerden ardından vekilimiz ve ailesinden özür dilemesi gerekiyor. Süleyman Soylu’dan böyle bir şeye beklemiyoruz, zaten azmettiricisi. Sayın Barış Atay’a tekrar geçmiş olsun diyoruz. Hangi siyasi partinin olduğunun hiç önemi yok. Barış Atay’a yapılmış saldırı Millet Meclisi’ne yapılmıştır.

'BERAT ALBAYRAKLA HUSUMETİ OLAN BİR MAFYA BABASI'

Süleyman Soylu, Berat Albayrak ile sürtüşüyor. Berat Albayrak ile husumeti olan bir mafya babası, bir ağabeyi sayesinde balkan ülkesine kaçabildiğini söylüyor. Ak Parti içinde rahatsızlıkları duyuyoruz. Kamuoyunda aleni şekilde tartışılmasını sağlayacak bir sağduyu bekliyoruz.

Bütün öğretmenleri görmezden gelen ve tam bir özel okul kafasıyla, ‘neden 4 bin 500 lira veriyoruz’ diyor. Milli Eğitim Bakanı’na tepkilerimiz var, takipçisi olacağız. Milli Eğitim Bakanı, bütçe görüşmelerinde gelsin bakalım Meclis’e. Onun dışında getirme imkanımız elimizden alındı. Hayatta olan ve onu yetiştiren öğretmenlerine şikayet ediyoruz.

'TÜRKİYE NEDEN BİLGİLERİ PAYLAŞMIYOR?'

Ülkelerin sağlık otoriterleri, bilgileri anlık paylaşıyor. Sağlık Bakanlığı’nın ağzından kerpetenle laf alıyorsunuz. Türk basının amiral gemisi dediğimiz gazete, manşetten görüyor haberi. Hangi beş ilimizde kapasite dolu da başka yere hasta kaydırıyorsunuz? Veri öğrenmek, Sağlık Bakanı’ndan alınan mülakat başarısı. Cenaze sayıları, sizin ilan ettiklerinizin 3 5 katı. Türk Tabipler Birliği’nin açıkladıkları ile sizinkilerin ilgisi yok. Niye sendikaları dışlıyorsun? İletişimi neden kestin? Sağlık Bakanı, Bilim Kurulu ile şahsı bilir kurulu arasında sıkıştı. Bu Meclis niye kapalı? Sağlık çalışanları büyük haksızlıklarla karşı karşıya, Her gün sağlık çalışanı hayatını kaybediyor. Verdiğimiz kanun teklifleri var. Sahip çıkılması gereken noktada sağlık çalışanlarına sahip çıkmıyorlar, Hakları ödenmez diyorlardı, doğru söylüyorlarmış ödemiyorlar.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 36 59
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30