ÖZEL | Okul müdürüne biat etmeyen öğretmen sürgün edildi!

Ankara'nın Çankaya ilçesinde bir ortaokulda görev yapan öğretmen Olcay Kete sürgün edildi.

03 Kasım 2020 Salı 16:10
ÖZEL | Okul müdürüne biat etmeyen öğretmen sürgün edildi!

Umut Taştan

Ankara Çankaya'da Tevfik İleri Ortaokulu müdürü tarafından hakkında 'gizli' tutulan tutanaklar ile öğretmen Olcay Kete sürgün edildi.

Hukuki yollara başvuracağını dile getiren Kete; öğretmenlere hakaret eden, angarya işler yaptıran müdüre karşı çıktığı ve boyun eğmediği için gönderildiğini belirtti.

'6 dakika geç kaldı' gerekçesiyle hakkında tutanak tutulan öğretmen Kete şunları söyledi:

''Okul yöneticisi öğretmenlere angarya işler yaptırıyordu, saat 5.30'dan sonra öğretmenleri okulda tutmaya çalışıyor, Öğretmenleri aşağılıyordu. Buradan başladı her şey. Ben karşı çıktım, itiraz ettim. Bir müdür kim ki öğretmenleri aşağılıyor. Beni karşısında bir rakip gördü, işine gelmedi benim bu yapılanlara karşı çıkan bit tavırda olmam.

Gizli gizli hakkımda tutanaklar tutmaya başlamış. Yok 6 dakika geç kaldı, yok 5 dakika geç kaldı diyerek tutanaklar tutmuş. Bir uyarı cezası '6 dakika geç kaldı' gerekçesi ile verilmiş, bir diğerinde ise 1 buçuk yıl boyunca okul düzenini bozmuşum. Bir diğerinde ise güya kendisine bağırmışım, tehdit etmişim. Böyle birşey yok ben tehdit değil; sonuna kadar hakkımı,hukukumu savunacağımı söyledim. Bunu tehdit olarak ele alıyor.
Böyle saçma sapan gerekçeler ile gönderdiler beni. Daha öncede başımıza böyle şeyler geliyordu ama 'görevlendirme' olarak gidiyorduk, sonrasında hukuki süreci kazanıyorduk. İlk kez kadro olarak gönderiliyorum. Mahkemeye vereceğiz ve yine kazanacağız. 

'Tutanakları gizli tutuyor'
İlişkimi kesmeyi dahi başaramadılar, evrakları eksik yapmışlar. 6 dakika geç kalmayla öğretmen sürülmez. Bahsettiğimiz okul, Anakra'nın göbeğinde ve güvenlik tedbirleri de yok. Öğrenciler dışarıdan istediği gibi girip çıkıp, alışveriş yapabiliyor. Orada nöbet tutuyorsun öğrencilerin güvenliği, sağlığı için bu sefer de geç kaldın diyerek tutanak tutuyor. Bu durumun yaşandığı gün ayrıca trafik vardı ve ben aracımıbir apartmanın önüne bırakıp okula koşarak geldim. 

'Asıl gitmesi gereken müdürün kendisidir'
Tutanakları da gizli gizli tutuyor, asıl amacı beni okuldan göndermek. Onun sunduğu bahaneler ile öğretmen gönderilmez ama neden onaylamışlar onu da bilemiyorum, hayret ettim. Haksız, hukuksuz bir gönderme şekli. Ciddi birşey olsa, somut birşey olsa anlam verebileceğim hiçbirşey yok. Müdür beyin işine gelmediğim için gönderiyorlar, böyle bir yol izliyorlar.

Ben değil asıl okuldan gitmesi gereken müdürün kendisidir. Böyle haksız, hukuksuz bir biçimde öğretmen göndermeye kalkan, öğretmenleri aşağılamaya çalışan bir müdür o koltukta oturmamalıdır.''

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da öğretmen Olcay Kete'nin sürgün edilmesi hakkında açıklamada bulundu.

Yıldırım okullardaki asıl sorunun liyakatsiz, yandaş atamalar olduğunu dile getirdi. Milli Eğitim tarafından yapılan atamalara dikkat çeken Yıldırım ''oturduğu makamı kaldıramayan yöneticiler bu sorunlara yol açıyor'' dedi.

Eğitim-İş Sendikası bünyesindeki öğretmenlerin bu tarz baskılara boyun eğmeyeceğini dile getiren Yıldırım şu ifadeleri kullandı: 

''Son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki yandaş idareci atamaları daha çok liyakatli olmayan, daha çok yandaş sendikalara üye olan kişiler arasından özellikle seçilmektedir. Bu durumda oturduğu makamı kaldıramayan, yönetme becerisi olmayan, personeli yönlendiremeyen ve yaşanabilecek olan aksaklıklara çözümler üretemeyen kişilerin haketmedikleri makamlara gelmesine sebep olmaktadır.

'Biat etmeyen kişilere soruşturma'
Burada yaşanan olayda bunun bir sonucu. Çünkü bir okul müdür eğer okulundaki personelle öğretmen memur, idari hizmetler, yardımcı hizmetlerde çalışanlarla yani okulun geneli anlamında nasıl yöneteceği konusunda bir planı, projesi olmadığından, kendi yetersizliğinden kaynaklı en ufak olayda bunu bir soruşturmaya, bir gözdağına, bir tehdit malzemesine dönüştürerek kişileri biat ettirmeye yönelik bir yöntem izlemektedir. Biat etmeyen kişiler üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili birimleri üzerinden yine yandaş boyutundaki soruşturmalar henüz sonuçlanmadan kendisine biat etmeyen kişileri bulunmuş olduğu yerde cezalandırma yada o birimden uzaklaştırma yoluna gitmektedirler.

'Olcay Kete, ne gerekiyorsa onu yapmıştır'
Olcay Kete'nin de yaşamış olduğu durum bundan farklı değildir. Biz bunu elbette mahkemeye götüreceğiz ve kazanacağımızdan da eminiz. Ama bu ne ilk nede son. Bunun özü liyakatsiz atanan, geldiği makamı kaldıramayan, yönetme becerisi olmayan idarecilerden kaynaklı.

Eğitim-İş Sendikası'nın hiçbir üyesi de uygulanan baskılara boyun eğmediği gibi, bu baskılar karşısında da susmamıştır. Her zaman haklı ve doğru olanı savunmuş, Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Yasaları çerçevesinde cumhuriyet değerlerinin eğitim öğretim sistemi içerisindeki olması gereken özgür bireyler, hür fikirlerle çocukların yetiştirilmesi konusunda ne gerekirse onu yapmıştır ve yapmayada devam edecektir.''

Olcay Kete'nin sosyal medya hesabından paylaştığı o sürgünün belgesi: 

Son Güncelleme: 03.11.2020 23:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Veli 2020-11-03 23:43:05

Olcay Kete çocuğumun türkçe öğretmeniydi. Çocuklarımızın eğitim haklarını hiçe sayıp çoğu derse girmedi yada geç girdi. 5-6 dakikalık gecikmeler değil hiç girilmeyen boş geçen dersler. Yazılanları şaşkınlıkla ve üzülerek okudum. Okul Müdürü Rıza Öktem bu suçlamaların hiçbirini hak etmeyen son derece duyarlı,hoş görülü,öğrenci ve veliler tarafından çok sevilen,saygı duyulan bir müdürdür.

Avatar
Deniz 2020-11-04 00:09:01

Haberi eleştiren ve müdüre sahip çıkan yorumlar neden silindi ?

Avatar
Öğretmen 2020-11-04 23:54:04

Okulun güvenliksiz olduğunu hangi vicdanla söylüyorsunuz. Biz bu okulun öğretmenleri o kapıdaki guvenlikler bir tek öğrenciyi izinsiz ve belgesiz çıkarmadık. Tabiki hiç bir zaman nöbete doğru dürüst gelmediğimiz ve geldiğiniz bazı zamanlarda da telefonunuzla ilgilendiğiniz için böyle konuşmak kolay.

Avatar
İSMAİL NİHAT MENET 2020-11-04 15:02:31

Tevfik Fikret Ortaokul Müdürü RIZA bey;
Eğer bir yöneticiye müdür denile bilmesi için Rıza bey gibi olmalıdır. Rıza bey, kelimenin tamamlamıyla müdürdür. Onu tarif etmeye kelimeler yetmez.

Avatar
Veli 2020-11-04 18:13:20

Bir müdürün Ankara ili Çankaya İlçesinde bir okula yönetici olabilmesi başarı puanının yüksek olması gerekmektedir.Başarı puanı yüksek olan bir yönetici hakkaniyet,eşitlik,dayanışma,yönetim becerisi,iletişim becerisinin yüksek olması ile bu noktaya gelmiştir.Bu makamdaki bir yöneticin küçük hesaplara ayıracak zamanı yoktur. Bu tür yöneticiler okulun eğitim seviyesini yükseltmek, başarı derecesine katkıda bulunmak için çalışırlar. Ucuz hesaplar peşinde koşmazlar.Gariptirki kendi hatalarını düzeltme cesareti olmayan insanlar, başkalarını eleştirerek huzur bulmaya çalışırlar !Okul müdürü Rıza Öktem Çankaya ilçesindeki saygın müdürlerdendir.

Avatar
Taraflı haber 2020-11-04 19:10:50

6 dk geç kalmayla hiç bir öğretmen sürülmez, hatta uyarı cezası bile almaz. Bunun altında başka olaylar da vardır onu da ancak okul müdürü bilir. Keşke okul müdürünün de görüşleri alınıp cevap hakkı kullandirilsaydi. Objektif haberciliğin gereği budur..

Avatar
Öğretmen 2020-11-04 19:28:53

Olcay Kete sahtekarın tekidir. Olcay Kete çapsızlığını ve beceriksizliğini Ankara'nın en vizyon sahibi, Atatürkçü okul müdürünü kullanarak gizlemeye çalışıyor. Yorumları sildiren Olcay Kete ile bunları silenler aynı kalitededir.

Avatar
veli 2020-11-04 01:05:56

yorumlarımız neden silindi aceba? eleştiri yapamayacak mıyız veya gerçekleri söyleyemeyecek miyiz?