ÖZEL | KHK'lı Cemal Yıldırım, Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı

OHAL döneminde yayımlanan KHK ile görevinden ihraç edilen Cemal Yıldırım, Cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı.

Gündem 15.07.2021, 12:41 15.07.2021, 14:17
ÖZEL | KHK'lı Cemal Yıldırım, Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı

Umut Taştan

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Ankara Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü’nde çalışan ve 2016’da KHK ile ihraç edilen Cemal Yıldırım, Cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı.

Yıldırım, ihraç edildiği günden bugüne Ankara’da AKP İl Başkanlığı binası önünde, Yüksel Caddesi, Sakarya Caddesi ve İstanbul’da işini geri istediği için eylemler gerçekleştirdi, yüzlerce kez gözaltına alındı.

Sosyal medya hesabından 7 Temmuz'da yaptığı paylaşımda aday olacağını duyuran Cemal Yıldırım, ‘’ Devrimcilik gerçekçi olup imkansızı istemekle, cürret etmekle ilgilidir. AKP Genel Başkanı Tayyip karşısında bugünden cumhurbaşkanlığına adaylığımı ilan ediyorum. Hodri meydan Tayyip. Şaka değil gerçek Cumhurbaşkanlığına adayım’’ ifadelerine yer vermişti.

'UZAKLAŞTIRMA, SOYUTLAMA VE 'TERÖRİST' YAFTASINI REDDETTİK'
İhraç süreci, işini geri istediği için gerçekleştirdiği eylemler ve Cumhurebaşkanlığı adaylığına ilişkin Toplumsal'a açıklamalarda bulunan KHK'lı Yıldırım, ''Ben bu adaylığımı bir hesaplaşma ve eylem olarak görüyorum. Bu eylemimi de sonuna kadar sürdüreceğim'' dedi.

22 Kasım 2016'da ihraç edildiğini ve uzun yıllar emeği için mücadele ettiğini belirten Yıldırım ''Ben sendikacıydım, Büro Emekçileri Sendikası’nda uzun yıllar yöneticilik yaptım Ankara 2. Nolu Şubesinde. Atıldıktan sonrada doğal olarak kendi hakkımız için mücadele etmek gerekiyordu. Ben 22 Kasım 2016’da atıldım. O dönem sendikanın eylemleri vardı onlara katıldım, sonrasında 13 Mart 2017’de kendi iş yerimin önünde eyleme başladım. Burada 2 yıl süren bir eylem gerçekleştirdim. Benimle birlikte bir kaç arkadaşım ve Zeynep Yerli de vardı, birlikte yürüttük eylemi. Aslında AKP’nin bizleri iş yerlerimizden uzaklaştırma, soyutlama, o ‘terörist’ yaftasını reddettik. Bizimle birlikte aynı zamanda topluma ve çalışanlara da bir mesaj vermek istiyordu, o korkuyu yaratmak istiyordu. Zamanı belli olmayan gece yarılarında KHK’lar çıkıyordu, insanlar ciddi tedirginlikler yaşıyordu ve bu iş yerlerinde mobbinge neden oluyordu. Biz iş yerinde gerçekleştirdiğimiz eylem ile oradaki arkadaşlarla bağımızı yeniden sağladık ve mobbingi de kırdık. Eylemde sürekli gözaltına alınmaya başladığım süreçte oradaki arkadaşlar çıkıp beni alkışlıyorlardı, korkuyu da dağıtmıştık böylece'' ifadelerine yer verdi.

'SOKAKTAKİ FARKLI MÜCADELE YÖNTEMLERİNİ DENEDİM'
Açlık grevi, İstanbul-Ankara yürüyüşü ve daha farklı eylem yöntemleri denediğini belirten Yıldırım şu ifadelere yer verdi:

İş yerimdeki eylemin ömrünü tamamladığını düğündükten sonra Sakarya Caddesinde eylemlere başladım Mart 2018’de ve burada daha çok insan hakları ihlallerine yönelik eylemler gerçekleştirdim. Herkesin malumu insan kaçırılmalar devam ediyor, onlara ilişkin, çocukların cezaevlerinde olmalarına yönelik eylemler yaptım. Türkiye’nin o dönemdeki gündemine ilişkin ne varsa onlar ağırlıklı eylemlerimi devam ettirdim. Orada sürekli gözaltına alınıyorduk zaten. Ankara’da OHAL bitmiş olmasına ragmen, bugün varolan şekliyle fiili bir OHAL sürekli devam ediyordu.

Anayasal haklarımı kullanamadığım için üç kez açlık grevi yaptım farklı tarihlerde. İki tanesi 10, bir tanesi de 5 gün olmak üzere üç ayrı protesto açlık grevi gerçekleştirdim. AKP İl Binası önünde defalarca eylem yaptım. Ankara’da İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu diye uyduruk bir kurum var, onun önünde, AYM önünde ve Ankara’nın daha bir çok yerinde eylemler gerçekleştirdim. Arkasından İstanbul-Ankara yürüyüşü gerçekleştirdik KHK’ların gündem olması için. Geldiğimiz noktada da sokaktaki farklı mücadele biçimlerinin hepsini denemiş oldum.

'BEN ADAYLIĞIMI HESAPLAŞMA OLARAK GÖRÜYORUM'
OHAL'in KHK'lılar üzerinde çok farklı yollarla sürdürüldüğünü, milyonlarca insanın yaşam hakkının elinden alındığını belirten Yıldırım, bu süreçte yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığına adaylığını meydan okuma ve eylem olarak nitelendiren Yıldırım ''Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu hem bir hesaplaşma hem de bir yeni eylem olarak düşündüm ve öyle ilan ettim. Çok ciddi bir soykırım yaşanıyor KHK’lılara yönelik. Bilinen rakamıyla 70 civarında arkadaşımız intihar etti. İş kazalarında hayatını kaybedenler var. İssanlar o kadar becerisinin olmadığı işlerde çalışıyor ki simit satan diplomatından, zeytincilik yapan hakimine kadar hepsi var, yaşamlarını bir şekilde sürdürmeye çalışıyorlar'' dedi ve şu şekilde devam etti:

132 farklı şekilde uygulama devam ediyor. ‘KHK’lar bitti, OHAL gitti’ diye bir durum yok. Annesi babası KHK’lı olduğu için burs verilmeyen, üniversiteye alınmayan öğrenciler, iş yerini ve arabasını satmasına izin verilmeyen, sosyal yardımları kesilen binlerce insan var. Hitler’in yerinden kalksa ‘ben bunları niye düşünemedim’ diyeceği bir süreci bu ülkede 2 milyonun üzerinde insan yaşıyor.

Ben aday olacağımı belirttiğimde dalga geçen de oldu sahiplenen de. Ben bunu bir hesaplaşma olarak görüyorum. Bugün 15 Temmuz ve saydığım şeyleri biz yaşayarak bu güne geliyoruz. Ben işten neden atıldığımı bu yılın Ocak ayında öğrendim. Düşünün aradan 5 yıl geçmiş ve ben neden atıldığımı dahi öğrenemiyorum. OHAL Komisyonundan red kararı verilmeseydi öğrenemeyecektim. Bu rejimle bir hesaplaşmak gerekiyor. Bana ve bir sürü insana bunları 5 yıldır yaşatıyorsunuz ve bunun bir sonucu olmalı. Ben bu yüzden adaylığımı dediğim gibi hem bir hesaplaşma, eylem ve bir meydan okuma olarak görüyorum.

Bugün muhalefetin içinde bulunduğu durumu hep birlikte görüyoruz. ‘O mu aday olacak bu mu?’ şeklinde tartışmalar sürüyor. Ortaya bir sürü pislik yayıldığı halde bunlara ilişkin somut bir adım atıp da bir muhalefet örgütleme niyetinde değiller. Ciddi bir muhalefet eksikliği var. Hala rejimin dili ile konuşup, kendilerinin muhalif olduğunu söyleyenler var. Türkiye’de yeni bir çizgi örgütlemek gerekiyor artık.

'MÜCADELE VERİRSEK KAZANACAĞIMIZ YENİ BİR ÜLKE VAR'
OHAL sürecinin ardından birbirinden farklı düşünen insanların bir araya geldiğini belirten Cemal Yıldırım ''Ben Alevi, sol, sosyalist bir kimliğe sahibim ve Melek Çetinkaya’sından bugün yanıma gelen genç eylemci arkadaşlar var benimle birlikte mücadele etmeye başlayanlar. Bu insanlar sola, Alevi’ye, Kürt’e meafeli bakan ve hatta ‘terörist’ bakan zihniyetteki arkadaşlar benle birlikte eylem yaptılar, İstanbul’dan Ankara’ya yürüdük birlikte. Ciddi bir değişim var ve önemli olan bu ciddi değişimi daha somut bir biçime dönüştürmek ve bir toplumsal hareket oluşturabilmek. Bugün bir sürü KHK’lı var ve hayalet konumundalar. KHK’lı olduklarını söyleyemeyen bunu gizleyen o ‘terörist’ yaftasından korkan, toplumsal dışlanmadan çekinen bir kitle var'' dedi.

''Eylemim ne kadar başarılı olur bilmiyorum ama sonuçta benim o meydan okumayı gerçekleştirmem gerekiyordu'' diyen Yıldırım açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı:

Biz, OHAL’in en azgın olduğu dönemde sokağa çıkanlarız. Meydan okumayı da o dönemden itibaren gerçekleştiriyoruz ve başımıza neler gelebileceğini de hiç bilmeden o iradeyi ortaya koyduk. Bugün de eylemi başka bir şeye çevirmek gerkiyor. Açlık grevlerinden, yürüyüşlerden ve daha bir çok eylem yönteminden denedik. Varolan ‘Cumhurbaşkanlığı’ tartışmasını da ben fırsat olarak görüp, bunu kullanmak istedim. Toplumsal hesaplaşmayı yaptığımız taktirde yeni bir ülke kurulması ve ülkenin demokratikleşmesi zeminini yaratabileceğimizi düşünüyorum. Muhalefetin korkmadan faşizmle hesaplaşması gerekiyor. Bunu gerçekleştiremediğimiz taktirde başaramayacağız. Bakın ‘kayıp 100 bin silah’ gibi konularla toplumu korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar. Bizlerin de muhalifler olarak bu süreçte sessiz kalmayıp, mücadele etmemiz gerekiyor. Eğer bunu yapmazsak AKP’nin ekmeğine yağ sürmüş olacağız.

Ciddiye almayanlar, dalga geçenlerde oldu ama ben adaylık konusunda kararlıyım ve özellikle sonbahara doğru daha ete kemiğe bürünmüş şekliyle sokakta, her zaman eylem yaptığım Sakarya Caddesinde bir basın açıklamasıyla duyuracağım. Bu meydan okuyuşu ve bu eylemi gerçekleştireceğim.

Faşizm korkuyla besleniyor. Suç işlediler ve hala işliyorlar. Bizlerin elinden her şeyi alındı. Bugün sadece işimiz değil, bunun yanı sıra dediğim gibi 132 çeşit farklı soykırım uygulamsıyla karşı karşıyayız. Kaybedecek hiç bir şeyimiz yok ama mücadele verirsek kazanacağımız yeni bir Türkiye, yeni bir ülke var ve çocuklarımız için yeni bir dünya var. Bunun için bu hesaplaşmadan bu eylemden, AKP’yle mücadeleden, faşizmle mücadeleden vazgeçmeyeceğimi ve kimseninde vazgeçmemesi gerekiyor.

Yorumlar (1)
muhalefet 1 hafta önce
AKP başı zaten o zaman olmayacak ki
1) yaptığı anayasanın ırzına geçmezse aday olamaz.
2) Allah sevdiği kullarını erken alır.
29
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30