Ortodoks yurttaşlar Ayasofya için dava açtı: Erdoğan'ın kararı hukuka aykırı

Erdoğan tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya için Türk vatandaşı bir grup Ortodoks, Danıştay'a dava açtı. 

Gündem 09.11.2020, 17:42
Ortodoks yurttaşlar Ayasofya için dava açtı: Erdoğan'ın kararı hukuka aykırı

Danıştay'ın aldığı karar sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Diyanet'e devredilip cami yapılan ve 24 Temmuz'da ilk namazın kılındığı Ayasofya için Türk vatandaşı bir grup Ortodoks, Danıştay'a dava açtı. 

Dava dosyasında, 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararına karşı 86 yıl sonra açılan davanın süre aşımı nedeniyle reddinin gerektiği, bu nedenle Erdoğan'ın kararının hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Ayasofya’nın ibadete açılmasının, Türkiye’nin taraf olduğu UNESCO Dünya Kültürel Ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi İle Birleşmiş Milletler Kültürel Haklar Sözleşmesine aykırı olduğu da iddia edildi.

'RUM ORTODOKS AZINLIĞIN HAKLARI İHLAL EDİLMİŞTİR'
Dava dilekçesinde, "Türkiye’de yaşayan Rum Ortodoks azınlığın hakları ihlal edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı kararının iptalini talep ediyoruz" denildi. Davacı grup ve avukatları, konunun yargıya taşındığını ve şu aşamada yorum yapmak istemediklerini belirtti. Danıştay’ın, talebe ilişkin kararını kısa süre içerisinde vermesi bekleniyor.

Danıştay, Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını 10 Temmuz 2020'de iptal etmişti. Kararın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu, tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği vurgulanmıştı.

Yorumlar (0)