CHP’li Mahmut Tanal’ın “Dolar yüklü İran uçağı” ihbarı için “O uçakta 19 ton sigara vardı” diyen eski Bakan Nurettin Canikli, Emniyet’in ardından Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan tarafından da yalanlandı.

Dün basın toplantısı düzenleyen Tanal, “Canikli, neyi gizlediğini, kimi koruduğunu açıklasın” çağrısında bulundu.

Aralık 2014’teki “İran’dan Türkiye’ye gelen dolar yüklü uçak” tartışmasıyla ilgili verdiği soru önergesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın “6 Aralık 2014’te Sabiha Gökçen’e inen uçakta taşınan kargonun içeriğine ilişkin bakanlığımızda herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır” şeklinde cevapladığını açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “O uçakta dolar yoktu, 19 ton sigara vardı” diyen dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin İçişleri Bakanlığı’nın ardından Ulaştırma Bakanı Turhan tarafından da yalanlandığını belirterek, “Canikli, neyi gizliyor, kimi koruyor? O uçakla kimin parası getirildi? Burada birileri korundu ki o açıklamaya ihtiyaç duyuldu” dedi.

 

EMNİYET CANİKLİ’Yİ YALANLAYINCA TANAL SORU ÖNERGESİ VERDİ
CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın 5 yıl önce gündeme getirdiği “Dolar yüklü uçak” iddiası farklı bir boyuta taşındı.


CHP’li Tanal’ın Aralık 2014’teki “İran’dan Türkiye’ye gelen Libya menşeli bir uçağın yüklü miktarda dolar taşıdığı” yönündeki ihbarıyla ilgili dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin “Uçak’ta dolar yoktu, 19 ton sigara vardı. Mahmut Tanal’a şaka yapmışlar” şeklinde yaptığı açıklama, 10 Temmuz 2019 tarihinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerine brifing veren İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yalanlamıştı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, komisyon üyelerinden CHP’li Tanal’ın “İran’dan Türkiye’ye hiç uçakla sigara kaçakçılığı yapıldı mı? Yapıldıysa bu uçak Sabiha Gökçen Havaalanına mı indi?” sorusu üzerine “Sigara kaçakçılığıyla ilgili, bu İran’dan kalkan uçak Sabiha Gökçen’e iniyor, uçakta toplu olarak sigara kaçakçılığı yapıldığına dair, şu anda hafıza ve bilgilerde, şu ana kadar yapılmış olan tetkiklerde bununla ilgili bir bilgiye rastlanılmadı. İlgili daire başkanlığımızdan almış olduğum bilgiyi size arz ettim” cevabını vermişti.

Gülveren’in bu cevabı üzerine harekete geçen Tanal, Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ayrı ayrı yazılı soru önergesi vermişti.

Tanal, 10 Temmuz’da Meclis’teki komisyon toplantısında soru sorduğu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren’in “devletin kayıtlarında uçakla sigara kaçakçılığı yapıldığına ilişkin herhangi bir bilginin olmadığını söylediğini” kaydederek, bakanlara şu soruları yöneltmişti:

“Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, ‘Uçakta 19 ton kaçak sigara bulunduğu’ savunmasıyla kamuoyunu yanıltmış mıdır? Bu uçağın kargosu kime aitti? Alıcı ve gönderen kimlerdir? Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin 6 Aralık 2014 tarihinde iniş yaptığı Sabina Gökçen Havalimanı’nda alıkonulduğunu söylediği, yükünün antrepoya alındığını belirttiği Buraq Air firmasına ait uçakla ilgili herhangi bir tutanak, kayıt tutulmuş mudur? Şayet tutanak, kayıt tutulmuş ise uçağın yük cinsi kayıtlara nasıl yansımıştır? Herhangi bir tutanak, kayıt tutulmadıysa bunun sebebi nedir?”

TANAL DÜNKÜ BASIN TOPLANTISINDA BAKAN TURHAN’IN CEVABINI PAYLAŞTI
Dün TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP’li Tanal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın soru önergesine cevap verdiğini açıkladı. Tanal, Bakan Turhan’ın cevabi yazısında “6 Aralık 2014 tarihinde, Libya menşeli Buraq Air’e ait kargo uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı’na BRQ1107 çağrı adı ile iniş gerçekleştirmiş olup uçakta taşınan kargonun içeriği, alıcısı veya gönderenine ilişkin Bakanlığımızda herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır” denildiğini aktardı.


Tanal ayrıca Bakan Turhan’ın, “2008’den 26 Temmuz 2019 tarihine kadar yapılan sorgulamada Buraq Air firmasının Türkiye’ye 3 bin 735 adet uçuş gerçekleştirdiği bilgisine ulaşıldığını, ancak uçuşlara ait uçuş planlarında yapılan değişiklik bilgilerinin sorgulanmasının mümkün olmadığı” bilgisini verdiğini aktardı.

CANİKLİ KİMİ KORUYOR?
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın açıklamalarının benzer yönde olduğunu kaydeden Tanal, eski bakan Nurettin Canikli’ye gerçekleri anlatma çağrısında bulundu.


Tanal, “İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın beyanları aynı. ’19 ton sigara taşınmadığını’ söylüyorlar. Canikli ise 19 ton kaçak sigaradan bahsediyor. O uçak gerçekten kime ne taşıdı? Sayın Canikli, neyi niçin gizliyor? Kimi koruyor? O uçakla kimin parası getirildi? Burada birileri korundu ki, o açıklamaya ihtiyaç duyuldu” diye konuştu.

CANİKLİ ÖZÜR DİLEYİP KİMİ KORUDUĞUNU AÇIKLAMALI
6 Aralık 2014’te İran’dan kalkıp Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen, kaçak sigara taşıdığı bildirilen uçakla ilgili çelişkili açıklamalara dikkat çeken Tanal, delillerin yok edildiği kanaati taşıdığını belirterek, “Bu uçakta madem 19 ton kaçak sigara vardı, niye el konulmadı? O dönem cumhuriyet başsavcılığına bildirildi mi? Sonucu ne oldu? cumhuriyet başsavcılıklarını göreve davet ediyorum. Canikli iddiasında ısrarlıyla gelip konuşsun. Şayet kamuoyunu yanıltmışsa çıkıp özür dilemelidir. Tabii özür dilemek yetmez, kimi koruduğunu da açıklamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.


Bu olayın peşini bırakmayacağını vurgulayan Tanal, “Suçlu ne kadar kaçarsa kaçsın geride iz bırakır. Burada bir suç delili var. Bu işin peşini bırakmayacağım” dedi.

CANİKLİ “MAHMUT BEYE ŞAKA YAPMIŞLAR” DEMİŞTİ
CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 2014 yılında, 12 Aralık’ta İran’ın Ahwas kentinden kalkacak olan Libya menşeli RQ110601ABAW sefer sayılı Buraq Air firmasına ait uçağın, kivi beyan edip dolar cinsinden yüklü miktarda parayı Türkiye’ye kaçak olarak getireceği ihbarında bulunmuştu. Yapılan resmi ihbar üzerine harekete geçtiklerini anlatan dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, oluşturdukları özel ekiplerin üç gün boyunca Sabiha Gökçen, Atatürk ve Esenboğa Havalimanı’nda beklediğini belirterek, “O şirketin tüm uçuşlarını mercek altına aldık.


Tek bir uçak gelmedi. Araştırmayı genişletince şu ortaya çıktı. Bu uçak firmasının aynı kuyruk numaralı uçağının bu olaydan 6 gün önce yani 6 Aralık 2014’de Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptığını saptadık. Uçak, transit sigara beyanında bulunmuş. Kargo manifestosu ve gümrük özet beyan formlarını inceledik. İran’dan gelip, İngiltere’ye 1302 kartonda olmak üzere 19 ton sigara beyan ettiği belirlenmiş.

Bu beyanın incelenmesi ve gideceği ülke ile irtibat kurulması için uçak alıkonmuş. Yükü, antrepoya alınmış. Uçak hala işlemlerinin tamamlanması için Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bekliyor. İncelemenin sonunda sigara kargosunun menşei ülkeye geri gönderilmesine karar verilmesi muhtemel. Bundan anlaşılıyor ki, birileri Mahmut beye şaka yapmış” demişti.

‘HER ZAMAN BAŞBAKAN’A EŞYA GETİRİP GÖTÜREN UÇAK’
Bakan Canikli’nin açıklaması üzerine Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP’li Mahmut Tanal, Canikli’nin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını kaydetmişti.


Tanal şunları söylemişti:

“Kivi yüklü gösteriliyor, dolar yüklü ama şimdi de sigara yüklü gösteriliyor. Bakana hodri meydan, geceleyin 13 Aralık 2014 tarihinde saat 01.30-3.30 arasında Esenboğa uçuş kulesi telefon görüşmelerini açığa çıkarsınlar, kamuoyuna açıklasınlar. İran Ahwas kentinden havaalanına uçmak isteyen bir uçak, uçuş planı verdi.

İkinci bir güncelleme ile uçuş planını iptal ettiler. Kargo uçağıyla ilgili bana bilgi verilmedi. Sonra kimliğimi söyledim, uçuş kulesinden bu uçak her zaman Başbakan'a eşya getirip götüren bir uçak olduğu söylendi. Bu sebeple kargo uçağıyla ilgili bilgiyi herkese veremeyiz dediler. El konulan uçak nasıl uçuş planı verebilir? Eğer beni uçuş kulesindeki memurlar tiye almışsa soruşturma açılsın. Benim uçuş kulesiyle görüşmelerim açıklansın.”