Newroz fotoğrafı davası: Gazeteci Melis Alphan'ın 7,5 yıl hapsi isteniyor

Gazeteci Melis Alphan hakkında, 2015 Diyarbakır Newroz'undan paylaştığı fotoğrafı nedeniyle 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Gündem 13.01.2021, 12:07
Newroz fotoğrafı davası: Gazeteci Melis Alphan'ın 7,5 yıl hapsi isteniyor

Gazeteci Melis Alphan, yaklaşık 6 yıl önce Diyarbakır Newroz'unu izlerken paylaştığı bir fotoğraf nedeniyle kasım ayında karakoldan arandı. Bunun üzerine savcılığa ifade veren Alphan, 2015 Diyarbakır Newroz'undan paylaştığı fotoğraf nedeniyle hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla soruşturma açıldığını duyurdu.

Melis Alphan, soruşturmanın 'fotoğrafta örgüt bayrağı görüldüğü için' açıldığını belirtti ve "Oysa o gün bu görüntüler tüm tv kanallarından yayınlanmıştı; devlet oradaydı" diye tepki gösterdi.

'İNADINA KONUŞASIM GELİYOR, HUYUM KURUSUN'
Melis Alphan hakkındaki bu soruşturma davaya dönüştü. Gazeteci 7,5 yıl hapis istemiyle İstanbul 32. Ağır Ceza’da yargılanacak. Hakkında açılan davanın amacının gazetecileri susturmak olduğunu belirten Melis Alphan "Amaç susturmak. Ama benim de 'Sus' deyince inadına konuşasım geliyor, huyum kurusun. Hapse dahi atsanız umurumda mı sanıyorsunuz? Sizden korkan sizin gibi olsun" dedi.

Terörün sözlük anlamı ‘yıldırı’ olduğunu belirten Alphan, "Bu saçmasapan suçlamalar ve davalarla gazetecileri yıldırmaya çalışanların yaptığına terör denir esas" ifadelerini kullanarak duruma tepki gösterdi.

Yorumlar (0)