'MİT'in paravanı olan STK'lar, cihatçılara destek sağlıyor'

Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Ahmed el-Mismari, Berlin konferansı öncesi açıklamalarda bulundu.

Gündem 19.01.2020, 10:00 20.01.2020, 14:02
'MİT'in paravanı olan STK'lar, cihatçılara destek sağlıyor'

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Berlin konferansı öncesi basın mensupları karşısında Arapça ve İngilizce dillerinde bir sunum yaparak AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve STK'ları hedef aldı.

'41 SURİYELİ TERÖRİST TRABLUS'TAN İTALYA'YA GEÇİŞ YAPTI'
Mismari, "Son 48 saat içerisinde 41'den fazla Suriyeli teröristin Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) destekli insan tacirlerinin yardımıyla Trablus sahillerinden ayrılıp İtalya'ya gittiğini biliyor musunuz? Yakında daha fazlasının gerçekleştirilmesi planlanıyor" ifadelerini kullandı.

'MİT'İN PARAVANI OLAN STK'LAR CİHATÇILARI DESTEKLİYOR'
Sunumunda sivil toplum kuruluşlarına (STK) çeşitli suçlamalarda bulunan Mismari, "Aslında MİT'in paravanı olan Türk STK'ları Türkiye'nin Libya operasyonlarını destekliyor. Suriye'de El Kaide'ye desteği kanıtlanmış olan ve cihatçılara silah, lojistik destek ve tıbbi yardım sağlayan İmkander, bunların başında geliyor" diye konuştu.

Sözcü, ayrıca Türkiye'nin Libya topraklarında 'operasyon odaları' kurduğunu öne sürdü. Mismari, iddiasını kanıtlamak üzere sunduğu bir dizi görselin söz konusu operasyon odalarının konumlarına ait olduğunu dile getirdi.

'TÜRKİYE IŞİD VE EL KAİDE'NİN OPERASYON ÜSSÜ OLDU'
Mismari, açıklamasında Erdoğan'ı da hedef alarak, "Erdoğan, Kürtleri katletme, kentlerini yok etme, ekonomilerini zayıflatma çabalarında IŞİD ve diğer terör örgütlerini destekledi. Türkiye, tüm IŞİD ve El Kaide üyeleri için bir operasyon üssü oldu. Dolayısıyla asla Türkiye üzerinden Libya'da barışa giden bir yol olamaz" dedi.

Sözcü Mismari, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'Avrupa'da terörün yayılmasından' sorumlu tutarak, şunları söyledi:

"Binlerce Suriyeli sığınmacıyı satışa çıkardınız. Avrupa'da terörün yayılmasından siz sorumlusunuz ve bunu da Avrupa'daki yüzlerce genci IŞİD ve El Kaide saflarına katarak ve onları savaş sürükleyerek yaptınız." 

Yorumlar (0)