Mahkeme 'Atamızın emanetidir' dedi, hacizleri kaldırdı

Bir kuruşa bile muhtaç bırakılan THK, mahkemeden hacizlerin kaldırılmasını istedi. Mahkeme “THK Atatürk’ün Türk milletine emanetidir” diyerek talebi kabul etti.

Gündem 09.01.2021, 09:58
Mahkeme 'Atamızın emanetidir' dedi, hacizleri kaldırdı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle kurulan, kötü yönetimler nedeniyle batağa sürüklenen ve son olarak başına kayyum atanan Türk Hava Kurumu (THK) ve bağlı şirketleri, üzerlerindeki icra ve tedbirler nedeniyle bir kuruş bile muhtaç kaldı. Çaresiz kalan THK, bütün haciz ve tedbirlerin kaldırılmasını istedi. Mahkeme ise “THK, Cumhuriyetimizin ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine emanetidir" diyerek talebi yerinde buldu ve kabul etti.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, dilekçede kayyumun THK ve şirketlerinin durumunu düzeltmesi için çalışma yaptığı belirtildi ve gelinen durum şöyle anlatıldı:

Önceki yönetimlerin hataları nedeniyle çığ gibi büyüyen borç yumağına birçok borç eklenmiş ve bunun bir sonucu olarak THK, THK şubeleri ve bağlı şirketlerin borçları nedeniyle hesaplarına haciz şerhleri işlenmiştir. Taşınır ve taşınmazları hakkında satış işlemleri aşamasına geçildi. Kurum tüm gelirlerinden yoksun duruma düştü. Haciz şerhi nedeniyle kamu yararına faaliyet gösteremiyoruz. Hava araçlarımız uçuştan men ediliyor.

Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi başvuru üzerine verdiği kararda ise “THK, Cumhuriyetimizin ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine emanetidir. Bunun güçlendirilmesi ve onurlu faaliyetlerini yürütmesi için her türlü yardım destek ve özveride bulunmak her Türk vatandaşının görevidir. Bu dernek, Türkiye cumhuriyetinin kuruluş ve varoluş değeridir” dedi.

THK ve bağlı şirketleri rahatlatan şu kararı verdi:

  1. Taşınmazlar üzerinde fiili haciz ve muhafaza işlemleri yapılamayacak. Yapılan fiili haciz ve muhafaza işlemleri durdurulacak.
  2. Banka hesapları, taşınır ve taşınmaz malları üzerine bloke/haciz tesis edilemeyecek, öncekiler kaldırılacak. Her türlü icrai satış işlemi durdurulacak.
  3. Hava araçları üzerine konulmuş olan hacizler kaldırılacak. Hava araçları hakkındaki uçuştan men kararları kaldırılacak.
  4. Tüm mal varlıklarından elde edilen kira ve hasılat dahil gelirler üzerine konulan hacizler kaldırılacak.
Yorumlar (0)