Kabine toplantısı sona erdi: İşte Erdoğan'ın açıkladığı o yasaklar

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni yasakları açıkladı.

Gündem 30.11.2020, 20:58
Kabine toplantısı sona erdi: İşte Erdoğan'ın açıkladığı o yasaklar

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki , 4 saat süren Kabine toplantısı sona erdi. Erdoğan, toplantı sonrası alınan yeni Covid-19 tedbirlerini açıkladı.

Erdoğan konuşmasında  ''Son kabine toplantımızda bu çerçevede yeni bir takım tedbirleri hayata geçireceğimizi kamuoyuna paylaşmıştım. Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıları gayet iyi biliyoruz. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için şu aşamada insan hareketliliğini en az da indirmeye amaçlayan bu tedbirler dışında bir çare bulunmuyor. Kabine toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıkladığı yeni Covid-19 tedbirleri şu şekilde:

- Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

- Sokağa çıkma sınırlandırması hafta sonları ise Cuma akşamı 21:00'den pazartesi sabahı saat 05:00'e kadar kesintisiz devam edecek.

- İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanacak genelgede yer verilecek bazı sektörler, bu tedbirlerden muaf sayılacak.

- Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek, hafta sonu kısıtlamasının dışında sayılacak.

- 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yurttaşlar toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

- Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

- Yasaklar salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacak.

- Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı gibi etkinlikler yapılamayacak.

- Cenaze namazları yakınları dahil 30 kişiyle kılınacak, nikahlar bu sayıyı geçirmeyecektir.

- Hamam, sauna, spor salonları faaliyetlerine ara verilecektir.

- Her alışveriş merkezi, semt pazarı için hıfzıssıhha kurulu sayıyı tek tek belirleyecektir. Ayrıca alışveriş merkezlerine girişlerde HES kodlamasına geçilecektir. Kalabalık caddeler ve meydanlara girecek kişi sayısı sınırlanabilecektir.

- Kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası uygulanabilecektir.

- 50 kişiden fazla çalışan işyerlerinde, işyeri hekimin öncülüğünde, güvenlik uzmanı ve belirlenen personel tarafından salgın tedbirlerin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir. 

Yorumlar (0)