'İlk hayal kırıklığımız değil; son da olmayacak'

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin "Daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla bir süredir tam üyelik müzakereleri yapan Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl 18 Mart'ta anlaştığımız vize kolaylığına yönelik anlaşma, ne yazık ki mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. Bu, Türkiye'nin AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak" dedi.

'İlk hayal kırıklığımız değil; son da olmayacak'

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin "Daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla bir süredir tam üyelik müzakereleri yapan Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl 18 Mart'ta anlaştığımız vize kolaylığına yönelik anlaşma, ne yazık ki mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. Bu, Türkiye'nin AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak" dedi.

30 Haziran 2017 Cuma 14:01
'İlk hayal kırıklığımız değil; son da olmayacak'

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Türkiye'ye resmi ziyareti kapsamında, Ankara'da Türkiye-Macaristan İş Forumu düzenlendi. Foruma, Başbakan Yıldırım ve Macar mevkidaşı Orban'ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'yle Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da katıldı. 

Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda hitap eden Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimini hatırlattı. Yıldırım, "Darbe girişiminin amacı, Türkiye'nin demokrasisini yok etmek, Türkiye'nin geleceğini karartmaktı. Milletimizin cesareti, Cumhurbaşkanı'mızın dirayeti ve hükümetimizin kararlılığıyla Allah'a şükür; bu alçak darbe girişimini başarısızlığa uğrattık. Aslında 15 Temmuz darbe girişimi aynı zamanda Türkiye'nin gerçek dostlarının da kimler olduğunu görmesine de bir imkan sağladı. O gecenin aydınlığında biz, gerçek dostlarımızı gördük. Onlardan biri de Macaristan'dı. Macaristan, çok ve net bir şekilde bu darbede Türk hükümetinin ve milletinin yanında yer almış ve darbeyi en şiddetli şekilde kınamıştır. Bu tutumunuz, Türk milleti tarafından takdirle karşılanmış olup, asla unutulmayacaktır" diye konuştu. 

"MUTLAKA VİZE KOLAYLIĞINI DİKKATE ALMAMIZ LAZIM"

Macaristan'la vizelerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Ben İstanbul'dan memleketim Erzincan'a 1,5 saatte gidemiyorum; ama Budapeşte'ye 1,5 saatte gidebiliyorum. İç hatlardan daha kolay Macaristan'a ulaşım var. Bu tamam; ama vizelere gelince orada biraz duralım. Vizelerde sıkıntı var Sayın Başbakan. Vizeleri iş adamlarından başlamak üzere biraz gevşetmemiz lazım. Sadece havayolunun, karayolunun, bağlantıların kolay olması yetmiyor. İnsanların da seyahatini kolaylaştıracak tedbirler lazım. Avrupa Birliği, Schengen rejimi bunlar anlaşılabilir; ama biz ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsak mutlaka vize kolaylığını dikkate almamız lazım" dedi. 

"BU, AB'NİN AYIBI"

Türkiye'nin, AB'yle tam üyelik müzakereleri yapıp, vize muafiyeti olmayan tek ülke olduğunu belirten Yıldırım, "Bu, AB'nin ayıbı, diye düşünüyorum. Daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla bir süredir tam üyelik müzakereleri yapan Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl 18 Mart'ta başladığımız, anlaştığımız vize kolaylığına yönelik anlaşma, ne yazık ki mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. Bu, Türkiye'nin AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak" diye konuştu. 

"GEÇEN YIL 19 BİNDİ, ŞİMDİ 14 BİN CİVARINDA"

Macaristan'ın, Balkanlar'ın kalbinde olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Etrafında bütün Balkan ülkeleri var. O bakımdan bir anlamda Macaristan, Balkanlar'ın istikrarını ve güvenini de temsil eden önemli bir ülke. Bu ilişkilerde verimli sonuçlar elde edebileceğimize yürekten inanıyorum. Bu ziyaret, zannediyorum ki ilişkilerimizde yeni bir dönüm noktası olacak. Bu buluşma sonrasında Türk-Macar yatırımcıların yeni bir atılım içerisine gireceklerine inanıyorum. Bu sene zaten ticarette ciddi bir canlanma görüyoruz. Yüzde 30 civarında, yılın ilk 5 ayında bir artış söz konusu. Bu, cesaret verici bir gelişme; ama maalesef turizm için aynı şeyi söyleyemiyorum. Turizmde ilk 4 ayın rakamları, bir önceki yılın da altında gerçekleşti. Geçen yıl 19 bindi, şimdi 14 bin civarında gerçekleşti. Bunun nedenleri üzerinde durmamız icap eder"

"TÜRKİYE, AB'NİN GÜVENLİĞİNİ TEMİN EDEN BİR ÜLKE"

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Türkiye ve Macaristan, bir yandan AB bir yandan Balkanlar bölgesinde güvenin ve istikrarın en önemli iki ülkesidir. Türkiye de bulunduğu konum itibariyle sadece Balkanlar değil, AB'nin güvenliğini de bir anlamda temin eden bir ülkedir. Özellikle Ortadoğu'da yaşanan savaş ve karışıklıkların Avrupa'ya sirayet etmemesi eğer bugün mümkünse bunun en önemli sebebi, Türkiye'nin bu bölgede olayları kontrol ediyor olması ve mülteci akınını durduruyor olmasıdır. Ancak bunu, Avrupalı dostlarımızın çok iyi takdir ettiklerini söylemek, mümkün değil. Türkiye, bölgede istikrar adası olmaya devam edecek"

"FAZLA NAZ, AŞIK USANDIRIR; AB'NİN DAHA HIZLI HAREKET ETMESİNDE FAYDA VAR"

Başbakan Binali Yıldırım, "AB, özellikle İngiltere'nin çıkma kararından sonra tekrar düşünmeli. Birkaç gün sonra Sayın Hahn, gelecek. Bu konuda görüşmeler yapacağız. Biz samimiyiz; ama bu iş uzadıkça işin olabilirliği sorgulanmaya başlanıyor. Bizde bir laf vardır; 'Fazla naz, aşık usandırır'. AB'nin biraz daha bu konuda hızlı hareket etmesinde fayda var" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulün ardından Türkiye-Macaristan 3'üncü Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi (YDSK) toplantısı yapıldı. İki lider toplantı sonrası, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Macar mevkidaşı Orban'la düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, ortak sınır olmasa da Macaristan'ı komşu ülke gibi gördüğünü söyledi. 

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artış hızının, beklentilerin altında olduğunu dile getiren Yıldırım, "İkili ve siyasi ilişkilerimiz son derece iyi düzeyde olmakla beraber ticari ilişkilerimizdeki artış hızı, beklentimizin altındadır. Bunu, nasıl artırırız; bunun yollarını birlikte konuştuk. Hedef, kısa vadede 5 milyar Dolar ticaret hacmine ulaşmak. Bu bağlamda, Macaristan'ın iş adamlarına mümkün olan seyahat kolaylığını sağlaması yönünde beklentimizi ifade ettik. Taşımacılığın biraz daha serbestleştirilme yönünde neler yapılabilir; bunların karşılıklı görüşülmesi konusunda mutabık kaldık. Turizmde maalesef son 2 yılda beklediğimiz gelişmeyi göremiyoruz. Bunun, geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. İnşallah kısa zamanda turizmde eski günleri tekrar yakalamayı ümit ediyoruz" diye konuştu. 

BAŞBAKAN YILDIRIM: İŞ UZADIKÇA OLABİLİRLİĞİ SORGULANMAYA BAŞLANIYOR

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreciyle ilgili de açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Türkiye ve AB ilişkilerinin geçmişinin çok uzun olduğunu vurguladı. Türkiye'nin neredeyse yarım asırdır AB'ye ortak olmaya çalıştığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Sonradan gelenler, geldi geçti. Biz, hala görüşmeye devam ediyoruz. Bizim buradaki bakışımız çok net. AB, özellikle İngiltere'nin çıkma kararından sonra tekrar düşünmeli. Gelecek vizyonunu net bir şekilde ortaya koyması lazım. Kafa karışıklığını bir kenara bırakması lazım. Biz, bunu öneriyoruz. Türkiye, samimiyetle birliğe üye olmak istiyor. Birliğe üye olma konusunda da Macaristan'ın başından beri tutumunda herhangi bir tereddüt yok, çok net. Her ortamda, her şart altında Türkiye'nin üyeliğini destekliyor. "Ama'lı, fakat'lı" bir tutum içerisinde girmiyor. Bunu takdirde karşılıyoruz. Ümit ederiz ki geçtiğimiz 25 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı'mızın Brüksel'de yaptığı temaslarda, bir karar alındı. Bu karar neydi? 'Artık geçmişi bırakalım, önümüzdeki 1 yıl için bir çalışma programı hazırlayalım' demişlerdi. Bu amaca yönelik olarak birkaç gün sonra Sayın Hahn, gelecek. Bu konuda görüşmeler yapacağız. Biz samimiyiz; ama artık bu iş uzadıkça işin olabilirliği sorgulanmaya başlanıyor. Bizde bir laf vardır; 'Fazla naz, aşık usandırır'. AB'nin biraz daha bu konuda hızlı hareket etmesinde fayda var"

MACARİSTAN BAŞBAKANI ORBAN: 'DONDURMA VE ASKIYA ALMA'YI KESİNLİKLE DESTEKLEMİYORUZ

Macaristan Başbakanı Orban ise Türkiye'yle müzakereleri desteklediklerini vurgulayarak, şunları söyledi: 

"Çok önemli konu, ciddi bir konu. Sadece müzakereler değil, bu konuya sağduyuyla bakarsak Türkiye, çok kısa sürede en büyük güç olacak 'Avrupa' diye adlandırdığımız bölgede. Sizler 80 milyonsunuz ve kısa sürede 100 milyon olacaksınız. Büyüyorsunuz, nüfus artıyor. Birçok Avrupa ülkesinde buna karşılık nüfus azalmakta ve şüpheler var gelecekle ilgili. Doğru okuduysam sizlerin amacı, 6 yıl sonra 2023'e dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden birisi olmak; olacaktır. Ordusu, dünyanın en güçlü ordularından biri. Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Bir müzakere başladıysa bunu saygılı bir şekilde sürdürmek lazım. Kısa vadeli, iç politikanın çıkardığı 'askıya alma', 'dondurma' gibi şeyleri kesinlikle desteklemiyoruz. Avrupa'nın Türkiye'yle büyük bir anlaşmaya ihtiyacı var. Böylesine büyük bir güce Avrupa'nın hak ettiği saygıyı göstermesi lazım. Türkiye ile bütün müzakereleri destekliyoruz"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.