İddianame hazırlandı: Ali dur ihtarına uymuş, polisin ilk ifadesi yalanla dolu

Adana'da sokağa çıkma yasağı sırasında 18 yaşındaki Suriyeli sığınmacı Ali El Hemdan’ın polis tarafından öldürülmesine dair iddianame hazırlandı. İddianameye göre kovalamaca olmadı, polis mermiyi namluya Hemdan yüzünü ona döndükten sonra sürdü.

21 Mayıs 2020 Perşembe 21:20
İddianame hazırlandı: Ali dur ihtarına uymuş, polisin ilk ifadesi yalanla dolu

Suriyeli sığınmacı 18 yaşındaki Ali El Hemdan’ın Adana’da polis tarafından öldürülmesiyle ilgili polis memuru Fatih Karaca hakkında “kasten insan öldürme” suçundan dava açıldı. Kamera görüntüsü sendeledim diyen polis memurunu yalanladı. İddianameye göre kovalamaca olmadı, polis mermiyi namluya Hemdan yüzünü ona döndükten sonra sürdü.

Polis memuru Fatih Karaca'nın savunmasının gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirten Avukat Tugay Bek, dava dosyasında yer alan Adana Kriminal Polis Laboratuvarınca sunulan raporun ise skandal olduğuna vurgu yaptı.

KOVALAMACA DA, SENDELEME DE YOK
Evrensel'den Volkan Pekal'ın haberine göre, Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin bugün kabul ettiği iddianamede tanık ifadelerinin ardından incelenen kamera görüntüleri de “Oruçluydum, sendeledim” diyen polis memurunun ifadelerini yalanladı. İddianamede olay yerini gören kameranın incelenmesiyle ilgili bilgilere göre bir kovalamaca ya da polisin sendelemesi söz konusu değil.

Görüntüler ortaya çıktı: 'Polis kazara ayağından vurdu' dedikleri Ali kalbinden vurulmuş

POLİSİN SAVUNMASI GÖRÜNTÜLERLE ÖRTÜŞMÜYOR
Olay yerini tam olarak gösteren kamera kaydı incelemesinin de yer aldığı iddianamede “Sokağın başından içeriye doğru Ali El Hemdan’ın yürüdüğü, yaklaşık 15-20 metre arkasından da şüpheli polis memurunun yürüdüğü, kısa süre sonra Ali El Hemdan’ın yüzünü polis memuruna dönerek geri geri yürüdüğü, bu sırada şüpheli polis memurunun elinde bulunan silahın namlusuna mermiyi sürdüğü, ölene doğrultarak ateş ettiği aynı anda Ali El Hemdan’ın yere yığıldığı anlaşılmaktadır. Polis memurunun savunması hiçbir şekilde kamera görüntüleri ile örtüşmemektedir. Olayın görgü tanığının anlatımlarından ve görüntülerden polis memurunun sendelemesi, düşmesi gibi bir durumun ve herhangi bir koşma-kovalamacanın yaşanmadığı anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

İLGİLİ - Ali'yi kalbinden vurarak öldüren polis tutuklandı

TANIK İFADESİ UYUŞUYOR
Soruşturma kapsamında verdiği ifadede olayı başından sonuna dek balkondan gördüğünü belirten S.D. isimli görgü tanığı da Ali Hemdan'ın sokağa girerek yürüdüğünü, peşinden de polis memurunun geldiğini, polisin çocuğa durmasını söylediğini, çocuğun da polise yüzünü döndüğünü, polisin silahını gence doğrultarak ateş ettiğini belirtmişti. İddianamede dosyada mevcut tanık beyanları ve görüntü kayıtları gibi deliller değerlendirilerek polis memurunun "kasten insan öldürme" suçunu işlediği kanaatine varıldığı belirtildi.

Ali Hemdan'ın ailesi: Çalışmak için sokaktaydı...

Kriminal polis raporu görüntülerle çelişiyor

İddianamede Adana Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünün 4 Mayıs 2020 tarihli raporunda, “Ali El Hemdan’ın üzerinden çıkan tişörtün sol göğüs bölgesinde bulunan deliğin sert bir yüzeyden (taş-duvar-metal-cam vb) sekerek çarparak gelen mermi çekirdeği veya mermi çekirdeğine ait parçanın oluşturduğu delinme olduğu ve söz konusu delinme üzerindeki atış artıklarının oluşturduğu renk dağılımı göz önünde bulundurulduğunda delinmenin aşağıdan yukarıya doğru gerçekleştiği fikir ve kanaatine varılmıştır. Ancak atış mesafesi hakkında kesin bir kanıya varmak mümkün değildir diye belirtmiş ise de kamera görüntüleri, merminin isabet ettiği yerin göğsün sol üst kısmında olması, tanık beyanları ile birlikte değerlendirildiğinde merminin sektiğini kabul etmenin zor olduğu, bu nedenle raporla kamera görüntüleri arasında çelişki oluştuğu değerlendirilmekle, Ali El Hemdan’a ait kıyafetlerin bir kez de İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fizik İncelemeleri İhtisas Dairesi Balistik Şube Müdürlüğüne gönderilmesine” karar verildiği belirtildi. Savcılık bu incelemenin uzun süreceğinden ve polis memurunun üzerine atılı kasten insan öldürme suçunun sabit görüldüğünden bahisle dava açtığı ifade edildi.

İLGİLİ - 17 yaşındaki Ali'yi öldüren polisin ifadesi tartışma yarattı: Gerçek ne?

Avukat Bek: Polis savunmasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı

Polis memuru Fatih Karaca'nın savunmasının gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirten Avukat Tugay Bek şu değerlendirmeleri yaptı:

Davanın açılması ile birlikte cinayet anını gösterir güvenlik kamerası kayıtlarının mevcut olduğunu öğrendik. Güvenlik kamerası kayıtlarının varlığı olumlu bir gelişme olmakla birlikte, polis memuru Fatih Karaca’nın savunmalarının gerçeği yansıtmadığı tüm açıklığıyla ortaya çıkmıştır. Güvenlik kamerası görüntülerinde herhangi bir kaçma kovalamacanın bulunmadığı, Ali El Hemdan’ın sokakta yürüdüğü, polisin dur ihtarı sonucu durarak yüzünü döndüğü görülmektedir. Polis memuru soğukkanlı bir şekile 15/20 mesafede bulunan Ali El Hemdan’a ateş etmek için silahın namlusuna mermi sürmüş ve tek atışla kalbinden vurarak onu öldürmüştür.

İLGİLİ - Polis yalan söylüyor: Düşmedi ya da sendelemedi, yani 'kazara' değil...

'ADANA KRİMİNAL DELİL KARARTTI'
"Dava dosyasında yer alan Adana Kriminal Polis Laboratuvarınca sunulan rapor ise tam bir skandaldır" diyen avukat Bek şunları kaydetti:

Polis Laboratuvarı Ali El Hemdan’ın üzerinden çıkan tişört üzerinde yapılan inceleme neticesinde ölüme sebebiyet veren merminin seken mermi olduğu tespitinde bulunmuştur. Oysa kıyafetler üzerinden yapılan inceleme ile bu sonuca varmak mümkün değildir. Ancak mermi çekirdeği üzerindeki deformasyon olması halinde ve Ali Hemdan’ın cesedi üzerinde yapılacak otopsi incelemesi neticesinde böyle bir yorum yapılabilir. Adana Kriminal Polis Laboratuvarı polis memuru Fatih Karaca lehine delil yaratmak saiki ile bilimsellikten ve objektiflikten uzak bir rapor düzenlemiştir. Bu rapor ile Fatih Karaca’nın öldürme saiki ile ateş etmediği, başka bir yöne ateş ederken merminin sektiği ispatlanmak istenmiştir. Ancak Cumhuriyet Savcılığı iddianamesinde bu rapor ile görüntü kayıtları ve tanık beyanları arasındaki çelişkiye dikkat çekerek rapora itibar edilemeyeceğini belirtmiş ve kıyafetleri bir kez daha incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna göndermiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.