''İBB elini Maçka’dan çek!''

İBB’nin tekrar devreye soktuğu tünel projesine karşı Maçka Parkı’nda basın açıklaması yapan yaşam savunucuları, İBB’nin çevrenin eskisinden daha yeşil olacağı şeklinde yalanlarla halkı kandırdığını söyleyerek hep birlikte mücadele ederek tekrar projeyi iptal ettirmeye çalışacaklarını belirtti.

''İBB elini Maçka’dan çek!''

İBB’nin tekrar devreye soktuğu tünel projesine karşı Maçka Parkı’nda basın açıklaması yapan yaşam savunucuları, İBB’nin çevrenin eskisinden daha yeşil olacağı şeklinde yalanlarla halkı kandırdığını söyleyerek hep birlikte mücadele ederek tekrar projeyi iptal ettirmeye çalışacaklarını belirtti.

13 Şubat 2018 Salı 21:09
''İBB elini Maçka’dan çek!''

EMRE ORMAN

İstanbul’da kent ve yaşam savunucuları Maçka Parkı’nda doğa katliamına neden olacak tünel projesine karşı bir araya geldi. Geçtiğimiz yıl gündeme gelen ve verilen binlerce itiraz dilekçesiyle yürütmeyi durdurma kararının çıkarılarak durdurulduğu Dolmabahçe-Levazım tünel projesi, küçük bir değişiklikle tekrar gündeme getirildi. Kararın çıkmasıyla birlikte parkın inşaatın içinde kalan bölgesinin etrafı çevrilerek ağaçlar sökülmeye başlandı. Yaşam savunucuları ise buna tepki göstererek parkta nöbet tutmaya başladı. Nöbetle birlikte polis yığınağı yapılan parkta bugün bir basın açıklaması yapıldı. Çok sayıda yaşam savunucusunun destek verdiği eylemde projenin çevreye vereceği zararlara dikkat çekilerek bunun bir doğa katliamı olduğu ve söylendiği gibi yarar sağlamayacağı, aksine deprem riski de bulunan kente çok büyük zararlarının olacağını söyledi.
 
PROJE MAÇKA VADİSİ’NİN SONUNU GETİRECEK!


 
İstanbul Kent Savunması’ndan Deniz Özgür buradaki çevre karşıtı tünel projesine açıklık getirecek bir konuşma yaptı. Projenin Maçka Vadisi’nin sonunu getirecek nitelikte olduğunu belirten Özgür, geçtiğimiz yıl verilen mücadeleler sonucu projede bir takım değişiklikler yapıldığını, fakat yapılan bir plan değişikliği sonucu dava edilen projenin tekrar önlerine getirildiğini kaydetti. Plan değişikliği ile kendilerinin yaptığı itiraz noktalarının hiçbir şekilde karşılık gelmediğinin altını çizen Özgür, aynı projenin bütün handikaplarıyla devam ettiğini dile getirdi. Dünden beri bu projenin burada hayata geçirilmesine karşı mücadelelerine devam ettiklerini aktaran Özgür, “Bütün kent ve yaşam savunucuları olarak buradayız. Bundan sonra da burada inşaatı gözlemeye, müdahale etmeye, mücadele etmeye ve bu projeyi iptal ettirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 
İBB HALKA YALAN SÖYLÜYOR”


 
Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi adına basın açıklaması metnini Ersin Kiriş okudu. Maçka Parkı’nın Dolmabahçe-Levazım-Armutlu-Ayazağa tünellerinin Dolmabahçe çıkışı nedeniyle tehdit altında olduğunu vurgulayan Kiriş, İBB ekiplerinin Maçka Parkı’nın ardından daha önce parka ait olan Beşiktaş Stadı’nın karşısındaki alanı da panellerle çevirdiğini aktardı. İBB’nin yalan söylediğinin altını çizen Kiriş, şunları kaydetti: “İBB yenilediği görsellerle, hazırladığı tanıtım broşürleriyle toplam 199 ağacı taşıyacağını, bölgenin eskisinden daha yeşil olacağını iddia ediyor. Parkın projeden etkilenmeyeceğinden bahsediyor. Ancak biliyoruz ki, İBB bölgeyi üst geçitlerle, tünel giriş çıkışlarıyla, katlı geçişlerle nasıl bir beton-yol kaosuna çevireceğini gerçek dışı görsellerle saklamaya çalışıyor, halka yalan söylüyor.”


 
KAZANIMLAR BOŞA DÜŞÜRÜLDÜ
 
Projenin parkın hangi noktalarına yapılırsa yapılsın parktaki ağaçların ve parkın doğal yapısının zedeleneceğini söyleyen Kiriş, projenin tünel çıkış noktasıyla, bağlantı ve ring yoluyla parkı hala tehdit ettiğini ifade ederek parkın zarar görmemesi için tek ihtimalin tünel projesinin iptal edilmesi olduğunu vurguladı. Daha önce binlerce itiraz dilekçesiyle projenin askıya alındığına da değinen Kiriş, iptal edilen planın küçük bir değişiklikle yeniden devreye sokulduğunu ve kazanılan davanın da boşa düşürüldüğünü belirtti.


 
“ŞEHİR HEP BİRLİKTE MÜCADELE VERİLİRSE KURTULUR”
 
Maçka Parkı’na sahip çıkılmasının önemine vurgu yapan Kiriş, İstanbul halkına, Şişli-Beşiktaş sakinlerine ve parkı kullanan herkese seslenerek şunları aktardı:
“1- Parkların altına karayolu tüneli yapılamaz. Yapıldığı takdirde parktan ne kadar az alan gittiği söylenirse söylensin; yukarı çıkacak egzoz dumanları parkın temiz havasını öldürecektir ve dolayısıyla park işlevini yitirecektir.
2- İBB bütün park ve yeşil alanların altını, karayolu tüneli veya zeminaltı otopark inşaatı adı altında betonlaştırma kararı aldı. Yeşil alanların, parkların altı oyulup betonlaştırıldıkça yağmur suları toprakla buluşamayacaktır. Bu olmayınca, yağan en hafif yağmurda bile geçtiğimiz sene gördüğümüz afet manzaraları bu şehrin normali olacaktır. Bunlara hazırlıklı olalaım.
3- İstanbul genelinde 30’dan fazla karayolu tüneli projesi İBB meclisinden geçmiş durumda. Anlayacağınız İstanbul’un altı delik deşik edilecek, eğer dur demezsek.
4- 3. Köprü bağlantı yollarıyla yeni yapılaşmalardan gelecek trafiğin şehrin merkezine bu tünelle verilecek olması söylendiği gibi trafiği rahatlatmayacaktır. Oluşacak trafiğin bütün bu yoğunluk, gürültü ve kirinin esas olarak merkeze çok ciddi zararı olacaktır.
5- Depremini bekleyen bir şehrin altının oyulmasının yaratacağı güvenlik riskinin yanı sıra afet toplanma alanını güvenli olmaktan çıkarıyor. Ayrıca üstündeki binaların, yapıların, evlerin sarsılmasına, çatlamasına neden olma olasılığını hesaba katmak gerekecektir.
6- Bu tünel çıkışı, Maçka Vadisi’ne çakılan son çivi olacaktır. Parkı ve vadiyi kullanan sporcular, yurttaşlar, hayvan severler; herkes şapkayı önüne alıp bir düşünsün. Son çivinin çakılmasını hep birlikte engelleyelim.”
Şehrin hep birlikte mücadele verilirse kurtulacağını söyleyen Kiriş, açıklamayı sonlandırdı.


 
“İÇ SAVAŞ ÇAĞRISINDA BULUNANLARA PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ”
 
Açıklamanın ardından Deniz Özgür, eylemden saatler önce sosyal medya şarlatanı Fatih Tezcan’ın yaptığı katliam çağrısına yönelik olarak konuştu. Bugün kent ve yaşam savunucuları, ağacına parkına doğasına sahip çıkan insanlar, en barışçıl eylemi hayata geçirmeye çalışan insanlar hakkında neler yazıldığını sosyal medyada gördüklerini dile getiren Özgür, bunun provakasyon olduğuna işaret etti.

Fatih Tezcan ve beraberindeki güruhun en barışçıl eylemi bile terör eylemi olarak lanse edip iç savaş çağrısında bulunduklarını ifade eden Özgür, PÖH ve Çevik Kuvvet Timleri’ne katliam yapma çağrısında bulunanlara şu sözlerle yanıt verdi: “Biz bu trollere de bu yandaşlara da, bu iç savaş çağrısında bulunanlara da pabuç bırakmayacağız. Maçkı Parkı’na da İstanbul’a da sahip çıkacağız.''

Toplumsal Haber Merkezi

Son Güncelleme: 13.02.2018 21:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.