HKP Kocaeli: Yapılan zamlar halka ihanettir, kabul edilemez

AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşıma yüzde 16,7 zam yapıldı. HKP Kocaeli İl Örgütü belediyenin almış olduğu bu karara tepki gösterdi.

Gündem 22.11.2020, 21:12 23.11.2020, 09:11
HKP Kocaeli: Yapılan zamlar halka ihanettir, kabul edilemez

Halkın Kurtuluş Partisi Kocaeli İl Örgütü, AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin almış olduğu ulaşıma zam kararını halka ihanet olduğunu söyledi. 

HKP tarafından yapılan açıklamada, Kocaeli halkının temel ihtiyaçlarından biri olan ulaşım konusunu bir kâr aracı olarak görmektedir. O nedenle yapılan zamlar halka ihanettir, kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

'HALKIMIZIN YAŞAM ŞARTLARINI ZORLAŞTIRACAKTIR'

Kocaeli'de yaşayan yurttaşların Covid-19 nedeniyle işlerini kaybettiklerine, kısa çalışma ödenekleri ile geçinmeye çalıştıklarına vurgu yapan HKP Kocaeli İl Örgütü açıklamasında ''Halkımızın zor günlerden geçtiği, geçim derdinde olduğu bu dönemde ulaşıma yapılan zamlar halkımızın yaşam şartlarını iyice zorlaştıracaktır” ifadesi kullanıldı.

“DAHA ÇOK DÜŞÜK GELİRLİ AİLELERİN KULLANDIĞINI BİLİYORLAR”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME (Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi) tarafından gerçekleştirilen toplantısında yüzde 16,7 oranında yapılan zam ile şehir içi tam bilet 3 liradan 3 lira 50 kuruşa çıkartıldı.  Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası başkanı Mustafa Kurt, toplu taşımayı daha çok gelir durumu düşük ailelerin kullandığını bilmezmiş gibi bir de yapılan zammın yeterli olmadığını, düşük kaldığını dile getirmektedir”

“AKP İKTİDARINDA HALKIMIZIN ALIM GÜCÜ AZALDI”

Açlık sınırının 2 bin 447 lira 72 kuruş, yoksulluk sınırının 7 bin 973 lira 2 kuruş olduğu bir dönemde çalışanların çoğunluğu Açlık Sınırının altındaki Asgari Ücretle yaşam savaşı vermeye çalışırken yönetenler harcamalarında hiçbir tasarrufa gitmedikleri gibi, halka da acı reçeteyi göstermektedirler. Yani artan maliyetlerin ve ekonomik krizin faturası halkımıza yeni zamlarla, vergi artışları ile çıkarılmaktadır. Bir yandan ülkemizin doğal zenginliklerini yerli yabancı Parababalarına peşkeş çekiyorlar. Diğer yandan da bu ülkenin gerçek sahibi olan Emekçi Halkımıza yapılan zamlarla memleketi dar ediyorlar.

“ULAŞIM TİCARİLEŞTİRİLEMEZ!”

Ulaşım hizmetinin kamu hizmeti olarak görülmesi ve buna uygun ulaşım politikalarının üretilmesi gerekir. Ancak ne yazık ki, ülkemizde neredeyse tüm belediyelerde olduğu gibi AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de Kocaeli halkının temel ihtiyaçlarından biri olan ulaşım konusunu bir kâr aracı olarak görmektedir. O nedenle yapılan zamlar halka ihanettir, kabul edilemez.

Yorumlar (0)