HDP'li siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatıldı

Ankara merkezli “Kobane soruşturması” kapsamında gözaltına alınan, aralarında eski HDP MYK üyeleri ve milletvekillerinin de olduğu 20 siyasetçinin emniyetteki ifade işlemlerinin henüz başlamadığı ve gözaltı sürelerinin uzatılacağı öğrenildi.

Gündem 28.09.2020, 11:23
HDP'li siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6 yıl önceki Kobane eylemleri gerekçe gösterilerek 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilen soruşturma kapsamında gözaltına alınan, HDP eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerin de aralarında olduğu 20 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor. Emniyette ifadeleri alınmayan siyasetçilerin avukatları, müvekkillerinin Ankara Adliyesi’ne getirileceği ve gözaltı sürelerinin uzatılacağını belirtti.

AVUKAT GÖRÜŞÜNE ENGEL
Avukatlar, soruşturma hakkında “gizlilik” kararı olduğunu belirterek, olası gözaltı uzatma kararına itiraz edeceklerini kaydetti. Sabah saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü’ne giden avukatlar müvekkilleriyle görüştürülmedi. Avukatların soruşturma savcısıyla da görüşmeye çalışacağı öğrenildi.

Gözaltında olan isimler şöyle:
HDP'li Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün. 

Yorumlar (0)