Gergerlioğlu'ndan kampanya: KHK mağduru öğretmenler görevlerine iade edilsin

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ‘OHAL, KHK mağduru öğretmenler hak kayıpları telafi edilerek görevlerine iade edilsin’ kampanyası başlattı.

05 Ekim 2020 Pazartesi 13:48
Gergerlioğlu'ndan kampanya: KHK mağduru öğretmenler görevlerine iade edilsin

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, OHAL ve KHK mağduru öğretmenlerin tüm hak kayıplarının telafi edilerek görevlerine iade edilmeleri, lisansları iptal edilenlerin de lisanslarının verilebilmesi için imza kampanyası başattı. Gergerlioğlu, kampanya çağrı metninde, 55 bin öğretmenin mağdur olduğunu kaydederek, “Hukuksuzluk artık son bulsun” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) mağdur edilmiş 55 bin öğretmenin, hak kayıplarının telafi edilerek görevlerine iadesi için imza kampanyası başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelik kampanyanın çağrı metininde Gergerlioğlu, ihraç edilenlerin görevlerine dönmelerinin, kapatılan özel eğitim kurumalarındaki öğretmenlerin de iptal edilen lisanslarının yeniden verilerek özel sektörde çalışmalarının önünün açılmasını istedi.

“ÖĞRETMENLERİMİZİ SINIFLARDA GÖRMEK İSTİYORUZ”
Kampanyayla ilgili sosyal medya hesabından duyur yapan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Öğretmenlerimize çok şey borçluyuz! Eğitim, öğretim istiyoruz! Öğretmenlerimizi sınıflarda görmek istiyoruz! KHKlı öğretmenler işe iade edilsin, lisansı iptal edilenlere çalışma izni iade edilsin! Öğretmene zulmetme, bilimin belini kırma, imzalayınız” dedi.

“KHK’LARLA MASUMİYET KARİNESİ HİÇE SAYILDI”
“OHAL, KHK Mağduru Öğretmenler Tüm Hak Kayıpları Telafi Edilerek Görevlerine İade Edilsin” başlığıyla başlatılan kampanyanın çağrı metni şöyle:

“AKP iktidarı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile “masumiyet karinesi”, “suç ve cezada kanunilik”, “lekelenmeme hakkı” ve “suçun şahsiliği” gibi hukukun evrensel kaidelerini hiçe saydı.
150 bine yakın kişi hiçbir gerekçe gösterilmeksizin memuriyetten ihraç edildi. KHK mağdurları arasında yaklaşık 55 bin öğretmen 4 yıldır mesleklerini ifa edemiyor.

Eğitim hakkının da ihlal edilmesine yol açan bu adaletsizliğe biran önce son verilmeli.
Geç gelen adalet, adalet değildir. Adaletin tecelli etmesi için yeni bir imza kampanyası başlattık. Sizlerden imza vererek, yakın çevrenizle paylaşarak kampanyamıza destek olmanızı bekliyoruz.

35 BİN MEB’DEN ATILDI, 20 BİN LİSANS İPTAL EDİLDİ
15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrası Millî Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan yaklaşık 35 bin öğretmen KHK’lar ile masumiyet karinesi ihlal edilerek mesleğinden atıldı. Özel eğitim kurumlarında vazife yapan 20 bin öğretmenin de lisansı iptal edildi.

55 bin öğretmenin kamuda ve özel sektörde öğretmen olarak çalışması keyfi bir şekilde yasaklandı.
Oysa bu öğretmenlerden hiçbirinin darbe ile ilişkisi bulunamadı. Buna rağmen AKP iktidarı kendine muhalif olarak gördüğü bu öğretmenlerin Anayasa ile teminat altında bulunan sözleşme ve çalışma hürriyetlerini ayaklar altına aldı.

“HAK İHLALİ VE MAĞDURİYETLER HAD SAFHADA”
Mesleğinden ve çok sevdiği öğrencilerinden mahrum bırakılan her bir öğretmen Türkiye için kaybedilen çok önemli bir değerdir. Bu değer AKP’nin keyfi kararları ile yok edilmeye çalışılmaktadır. Diğer yandan ciddi dramlar yaşanmaktadır. Hak ihlalleri ve mağduriyetler had safhada devam etmektedir.

Yıllarca eğitimini aldıkları ve icra ettikleri öğretmenlik mesleğini yapmasına izin verilmeyen eğitimciler, pasaport iptali, banka hesaplarına bloke konulması, tapuda alım-satım yapamamak, banka kredisi kullanamamak ve banka kredi kartlarının iptali gibi hukuki olmayan uygulamalarla karşı karşıya kalmaktalar.

“SGK VE İŞKUR O ÖĞRETMENLERİ FİŞLİYOR”
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) için utanç vesikası olan SGK hizmet döküm belgelerinde “KHK ile Kamu Görevinden Çıkarıldı” şeklinde fişlenen öğretmenler, iş için müracaat ettikleri farklı sektörde işyerlerinden ret cevabı ile yine hayal kırıklığı yaşıyorlar.

KHK mağduru 55 bin öğretmenin herhangi bir işte çalışma hakkı da elinden alınmıştır. Beslenme, barınma gibi en temel insani ihtiyaçlarını temin edememe tehlikesiyle karşı karşıya kalan öğretmenler sivil ölüme terk edildi.
Hiçbir tecrübeleri olmaksızın inşaat işlerinde çalışmak mecburiyetinde kalan ve maalesef iş cinayetlerinde hayatını kaybeden öğretmenler KHK’ların bir başka karanlık yönüdür.

Keyfi kararlarla mesleklerinden mahrum bırakılan bu öğretmenlerin yeniden öğretmenlik yapmaları, hatta başka işlere girmeleri dahi engellendiği için hayatları altüst olmuştur.

İNTİHAR EDEN, PSİKOLOJİK SORUNLAR YAŞAYAN, MERİÇ’TE BOĞULAN ÖĞRETMENLER…
İntihar eden, inşaatlarda kayıt dışı çalışırken ölen, psikolojik problemler yaşayan, evlilikleri biten, uğradığı zulümden kaçmaya çalışırken Meriç Nehri’nde, Ege Denizi’nde boğulan onlarca öğretmenin acısı hâlâ yüreğimizde.
Biz diyoruz ki öğretmenlerin yeri okullardır, sınıflardır, öğrencilerinin yanıdır. KHK mağduru öğretmenlere bu fırsatın verilmesi gerekmektedir. Biz Anayasa’nın, Evrensel Hukuk ilkelerinin uygulanmasını ve öğretmenlerimize haklarının verilmesini istiyoruz.

Öğretmenlerimiz, yaşadıkları tüm hak kayıpları telafi edilerek hemen okullarına, öğrencilerinin başına dönmelidir. Bu bizim en önemli ve öncelikli talebimizdir.

“İHRAÇ EDİLENLER GÖREVLERİNE DÖNSÜN, LİSANSLI İPTAL EDİLENLER LİSANS ALSIN”
KHK ile ihraç edildikleri sırada var olan tüm haklarıyla birlikte işlerine geri iade edilmelerini, bu süreçte hem maddi hem de manevi kısaca telafisi mümkün olmasa da yaşanan tüm kayıplarının asgari de olsa karşılanmasını; iade-i itibarlarını geri vererek bu hukuksuzluğun sorumlulukların adalet karşısına çıkıp hesap vermelerini istiyoruz.

55 bin KHK mağduru öğretmenin bu haklı taleplerinin karşılanması için imza kampanyası başlattık. Söz konusu öğretmenlerin, bir an önce yaşadıkları tüm hak kayıpları telafi edilerek işlerine dönmelerini ve kapatılan eğitim kurumlarında çalışıyor olmaları nedeniyle lisansları iptal edilen öğretmenlerin çalışma lisansları geri verilerek özel sektörde çalışmasına izin verilmesini istiyoruz. En temel haklardan olan “çalışma hürriyetinin”, “teşebbüs hürriyetinin” sağlanmasını istiyoruz. Hukuksuzluk artık son bulsun! İmza kampanyamıza katılın, paylaşın bize destek olun. Sizlerden atacağınızı imzalarla bu hukuksuzluğa “dur” demenizi ve ÇOK ŞEY BORÇLU OLDUĞUMUZ ÖĞRETMENLERİMİZE destek vermenizi istiyoruz.”

Son Güncelleme: 05.10.2020 16:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.