Eren Erdem'den mektup var: 'CHP'ye iftira at, kurtul'

Euronews Türkçe’nin "Cezaevinden Mektuplar" yazı dizisinde bugün eski CHP milletvekili, gazeteci ve CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’in yazdığı me

Gündem 06.08.2019, 12:56 06.08.2019, 12:56
Eren Erdem'den mektup var: 'CHP'ye iftira at, kurtul'
Euronews Türkçe’nin "Cezaevinden Mektuplar" yazı dizisinde bugün eski CHP milletvekili, gazeteci ve CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’in yazdığı mektubu yayımlandı.

Haziran 2018’de gözaltına alınan ve tutuklanan Erdem hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

400 günü aşkın süredir cezaevinde bulunan Erdem, Adalet Manifestosu isimli bir kitap yayımladı.

Eren Erdem'in 30 Temmuz'da kaleme aldığı mektubu şöyle:

Aslında bir tür Orta Çağ yaşıyoruz. Kahinlerin savcı, ruhanilerin hakim, büyücülerin aktör olduğu irrasyonel, ilkel ve tecrübe edilmiş yabanıl bir dönem. “Şunu dediği için bunu kast etmiş olabilir” şeklinde iddianamelerle yapılan ruhsal yargılamalarda, söz ve düşüncelerimin kastını anlatmakla uğraştım. 400 gündür önüme, bir terör örgütüyle ilişkimi ortaya koyan bir telefon dinlemesi, takip, bulgu konmadı. “Şu lafı neden söyledin” ile başlayıp, “bu söz, haber, örgüte yardım delilidir” şeklinde biten yargılamalar yaşıyorum.

Kendimi bazen Dimitrov, bazen Sokrates, bazen de “Exorcism” filmindeki rahip gibi hissediyorum. Karşımdaki yargıçların üzerine kutsal su döktüm. Ki bu adalettir. Ama bedenlerini ele geçiren şeytanı çıkartamadım. Neticede bu şeytan güce tapınma hırsıdır.

Ben, siyasi mücadelesi nedeniyle, milletvekili sıfatıyla yaptığı demokratik ve eleştirel tavrı nedeniyle cezaevinde rehin olarak tutulan biriyim. Tarihin tüm kötü karakterlerini müşahede ettiğim, tek amacı kellemi almak olan yargıçların kurgusundan ibaret mahkemelerde yargılanıyorum.

Bazen Lubumbu’yu düşünüyorum o heyet karşısında. Ki Mandela’nın sabrıyla Ulrike Meinhof’un çılgınlığı arasında gidip gelirken, kötülüğe karşı mücadele eden bir Marvel kahramanına dönüşüyorum çoğu kez. Keşke Hannah Arendt bu yargılamaları izleseydi. Soykırımcı katil Nazilerin hesap verirken inanılmaz sakin olmasına şaşıran Arendt, benim öfke ve durağanlığı birleştiren ruh halimden ilginç psiko-sosyal çıkarımlar ortaya koyabilirdi.

Sevgili Rengin...

Ben 400 gündür fikir ve düşüncelerini açıkladığı için cezaevinde tutulan bir siyasetçi, gazeteci ve yazarım. Cezaevinde 1 yıldan fazladır gördüğüm zulümleri hiç anlatmadım. Bunun sebebi, hükümetin beni bir propaganda aracına dönüştürmesine müsaade etmeme irademdir. Böylesi bir anlatım, eleştirel düşünen herkesi korkutabilirdi. Ki cezaevinde tutulmamın amacı budur.

Ben, o karanlığa zafer narası attırmadım. Onlara aslında bir “kaybeden” olduklarını gösterdim. Örneğin bana “CHP’ye iftira at, kurtul” diyen kişilere, pek üslubum olmasa da küfür ettiğim için 8 ay psikolojik işkence ve tecrit yaşadım. Peki ne oldu? Direndim, açlık grevi yaptım ve yıktım o tecridi. Zalimler iradem önünde diz çöktü. O gün de yaşadığı çileyi anlatıp kendimi propaganda aracı yaptırmadım. Bedelse bedel ödeyeceğiz.

Ben ve benim gibi düşünceleri yüzünden hapsedilmiş olanlara kumpas kuranlar, zulmedenler elbette bağımsız mahkemelerde yargılanacak ve hesap verecek. Çünkü suçsuz insanları hapsetmek suçtur.

Gazetelere, cezaevi zulmünü anlatarak zaten az saygıda kalan demokratın kalbine korku salamayız. Bu, bilinçli bir aydına yakışmaz. Ancak, bir erken seçim yaşayacağımız açık ve bu seçimde Türkiye bir siyasal değişim yaşayacak. Akabinde, ben ve benim gibi düşünceleri yüzünden hapsedilmiş olanlara kumpas kuranlar, zulmedenler elbette bağımsız mahkemelerde yargılanacak ve hesap verecek. Çünkü suçsuz insanları hapsetmek suçtur.

Benim dosyam tam bir skandal. Keza Sayın Demirtaş’ın dosyası gibi, hiçbir maddi bulgu yok. Mesela, size “bu yalan” diyebileceğim bir telefon kaydı, bir belge, delil yok. 32 sayfalık iddianamede tek delil gizli bir tanık. Bu gizli tanık aynı zamanda açık tanık ve sanık. İlk duruşmada, gizli tanık ifadesini reddedip, “HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu bana Eren Erdem’e iftira atma telkini yaptı” dedi. Bu sayede dosya çöktü ve tahliye oldum. Sonrası malum. Tahliyeye savcı itiraz etti, henüz cezaevindeyken tekrar tutuklandım ve akabinde 4 yıl ceza aldım. Zaten her şey ortada. Açık ve net...

Cezaevi süreci;

Ben sorumlu biriyim. En ağır eziyetleri yaşasam da bunu yapanların amacına ulaşmasına direnirim. O nedenle zindanda yaşadığım zulümleri anlatacağım yer, kısa vadede olası bir seçimin akabinde kurulacak “bağımsız mahkemelerdir”. Ancak cezaevinde zulüm dışında yaşamı yeşerten işler de yaşıyorum. Temmuz ayında topraksız tarımın ilk hasadını aldım. Evcil bir arı, çekirge ve tırtılım var. Arı isimsiz. Çekirgenin adı Maho, tırtıl ise Muzo. Şiir yazıyor, inanılmaz bir tempoda okuyorum. Buradan çıktığımda bana zulmedenlere benzememek, onlara da zulmedildiğinde karşı durabilmek, herkes için adalet ve çoğulcu demokrasiyi geliştirmek için vereceğim mücadeleye hazırlanıyorum.

Onlar tüm zorbalıklarıyla beni rehin tutsun. Ben de tüm hak, hukuk ve adalet inancımla halkımın çıkarını savunmaya, geçmişte ağır bedeller ödeyen CHP’liler gibi demokrasi bedeli ödeyerek göğsüme onurlu bir madalya taşımaya devam ederim.

Onlar, benim üzerimden CHP’ye gitmeyi arzuladı. Yalnız, ben duruşumla bu hayallerini yok ettim. Baskıyla, zorbalıkla, fikir insanını esir alamayacaklarını gösterdim. Evet, zorluklar yaşadım. Ama onlar da beni hiçbir kirli, iğrenç hesaba meze yapamayacaklarını öğrendiler Şu sıralar iyi geçiniyoruz. Ben 12 Eylül’de genel başkanı Zincirbozan’da bedel ödemiş bir partinin mensubuyum. Ne hapis, ne zor, ne baskı fikirlerimi açıklamamı engelleyemez. Keza burada ne kadar tutacakları umurumda değil. Asla mihnet etmedim, etmem. Onlar tüm zorbalıklarıyla beni rehin tutsun. Ben de tüm hak, hukuk ve adalet inancımla halkımın çıkarını savunmaya, geçmişte ağır bedeller ödeyen CHP’liler gibi demokrasi bedeli ödeyerek göğsüme onurlu bir madalya taşımaya devam ederim. Kalem, kağıt ve gazete geldiği sürece sorun yok. :) Esas bu uyduruk dosyalarla beni esir alanlar, yarın yargı özgürleşince ne diyecek, onlar düşünmeli. AİHM sürecimiz başladı. Hak ihlali kararını kesin görüyorum. Sabırla bekliyorum.

Cezaevinde yazdıklarım;

Güne erken başlarım. Saat 9’da spor yapar, 10:30’da gazeteyi elime alırım. Ve 11:00’de Medya Mahallesi’nde Ayşenur Arslan’ı izlerim.

Kahvaltı menüm; 1 kase yoğurt, 2 salatalık. Ara öğün yemem. Akşam bir kase yoğurt (sarmısaklı), salata ve gün içinde verilen yemek. Günde iki saat yürüyüş, 5 litrelik damacanayı kaldırıp indirerek kol egzersizi yapıyorum.

Osman Kavala ile aramızda bir cam var. Gün içinde bağırarak sohbet ederiz. Selçuk Kozağaçlı ile avukat mahallinde görüşüyoruz. Her gün koğuşu temizlerim muhakkak. Verilen yemekler çok yağlı olduğundan süzerim.

Ben, 3 tane tek kişilik koğuşun açıldığı bir avluya çıkıyorum. Avlu 12 saat açık. Yan koğuşta bir MHP’li ülkücü var. Çok iyi anlaşıyoruz. Cezaevinde 2 kitap yazdım. Toplam 14 kitap oldu yazdığım. İlk kitabım “İç”ti. Bir felsefe metni. Ve İstinaf savunmamdan oluşan “Adalet Manifestosu” yeni çıktı. Çok önemli bir metin. Adalet noktasında, yargı sistemimizin temel çelişkilerini ve çözüm önerilerimi içeren bir savunma. Benim savunmalar hep böyle. Çünkü dosyamda bana sorulan bir soru yok. Mesela telefon tapesi, dijital bir materyal, bir takip, belge yok. Pideci, parkeci, ETS tur ile görüşme bile yok. Dolayısıyla, “gizli tanık da bana iftira ettiğini kabul ettiğinden” savunma süremi propaganda ile geçiriyorum. Adına yakıştığına inanıyorum.Bana, hücreme, yaşadıklarıma ve fikirlerime ışık tuttuğunuz için euronews’e teşekkür ederim.

Sonraki söyleşimizi yüz yüze yapmak umuduyla.

Eren Erdem

30.07.2019

Silivri Cezaevi

Ne olmuştu?
Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmiş dönem milletvekillerinden, gazeteci ve Parti Meclis’i üyesi Eren Erdem 29 Haziran 2018’de gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Avukatı Onur Cingil, 24 Haziran 2018’deki genel seçimlerin ardından milletvekili listelerinin kesinleştiği, yani Eren Erdem’in milletvekilliğinin düştüğü gün iddianamenin hazırlandığını, aynı gün kabul edildiğini, aynı gün hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulduğunu ve ertesi gün de tutuklandığını söylüyor.

Yargılama süresince “pek çok” ilkin gerçekleştiğine dikkat çeken Cingil, Eren Erdem’in 7 Ocak 2019’da tahliye edildiğini, ancak aynı gün bir üst mahkemenin kararıyla yeniden tutuklandığını vurguluyor.

1 Mart’ta kararını açıklayan mahkeme Eren Erdem’e, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Bu karara göre Eren Erdem 13 ay daha cezaevinde kalacak. Erdem hakkında verilen karar için 29 Mayıs’ta İstinaf Mahkemesi’ne yapılan başvuru henüz sonuçlanmadı. Aynı şekilde Mart ayında Anayasa Mahkemesi’ne avukatları tarafından yapılan başvuru da mahkeme tarafından henüz görüşülmedi.
Yorumlar (0)
20
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30