Can Ataklı, bugünkü yazısında "Atatürk’le Erdoğan’ı eşit gibi göstermek büyük saygısızlık" dedi.

"Üst üste seçim kazanması ve daha sonra da halkın seçtiği cumhurbaşkanı olması Atatürk'le eşit olabileceği anlamına gelmez." diyen Ataklı'nın yazısı şöyle:
Atatürk'le Erdoğan'ı eşit gibi göstermek büyük saygısızlık
Cumhuriyet'in 100'üncü yılına sadece 4 yıl kaldı.

96 yıldır Cumhuriyet'i yıkmak, Atatürk ilke ve devrimlerini ortada kaldırmak, Türkiye'yi bir Arap devletine çevirmek hayalleri ile yaşayanlar var.

Son yıllarda bu konuda hayli mesafe alındığı da bir gerçek.

Erdoğan'la Atatürk'ün aynı boydaki fotoğraflarını sanki ikisi eşitmiş gibi makam odasına asan valilerden biri Nevşehir Valisi İlhami Aktaş. Nevşehir'de halkın Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamasını da yasaklayan İlhami Aktaş'ın daha önce, İçişleri eski Bakanları'ndan Efkan Ala'nın özel kalem müdürü olduğu belirtiliyor.

Ancak tüm bu çabalara rağmen, Türk halkının içindeki Cumhuriyet ve Atatürk sevgisini söküp atmak kolay olmuyor.

Cumhuriyet, devrimler ve Atatürk sevgisi ne kadar erozyona uğratılırsa uğratılsın, Türkiye'yi tam anlamıyla dönüştürmek isteyenlerin kesin başarıya ulaşamayacakları ortada.

Buna rağmen karşı devrimci güçler dur durak bilmeden hırsla çabalıyorlar.

Fenerbahçe Kulübü, Erdoğan'a divan üyeliğinde 25 yılı doldurduğu için kendisine plaket verdi. Fenerbahçe yönetimi, Erdoğan için düzenlenen törende salona büyük boy Atatürk posteri astı ama yanına aynı boyda Erdoğan'ın fotoğrafını koyarak “eşitlik” sağladı. Fotoğrafa, tanıdığım pek çok Fenerbahçeli tepki gösterdi.

Yüzüncü yıla yaklaştığımız şu günlerde, kimi devlet görevlilerinin hemen her gün yeni bir numara bularak Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine karşıtlıklarını sergilediklerine tanık oluyoruz.

Örneğin, valilerin makam masalarının arkasına Atatürk'le Erdoğan'ın aynı büyüklükteki fotoğrafını asmaları moda olmaya başladı.

Akılları sıra Atatürk'le Erdoğan'ı eşit gibi göstermeye çalışıyorlar.

Hatta bazıları açık açık Erdoğan'ın Atatürk'ten çok daha büyük işler başardığını ama Atatürk fotoğrafının hala resmi ideolojinin kalıntısı olarak asılmak zorunda olduğunu bile ileri sürüyorlar.

Şunu açık ve net biçimde söyleyeyim;

Kimsenin Erdoğan ile Atatürk'ü kıyaslamaya hakkı da haddi de yoktur.

Şeklen de olsa Atatürk'le Erdoğan'ı eşit gibi göstermeye çalışmak, en hafif deyimle büyük saygısızlıktır.

Atatürk bu ülkenin kurucusudur.

Devrimlerin uygulayıcısıdır.

Erdoğan, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in 79'uncu yılında iktidara gelmiş bir siyasetçidir.

Üst üste seçim kazanması ve daha sonra da halkın seçtiği cumhurbaşkanı olması Atatürk'le eşit olabileceği anlamına gelmez.

Tabii AKP iktidarının yandaşları, devlet dairelerinde mevcut cumhurbaşkanının fotoğrafının asılması ile ilgili yönetmelikten yola çıkarak, valiliklerde makam odasına Erdoğan resmi asılmasını savunabilirler.

Ancak o da yanlış.

Mevcut cumhurbaşkanının fotoğrafının, devlet dairelerinde asılması ile ilgili genelge, bu fotoğrafın Atatürk'ün fotoğrafı ile yan yana asılmasını öngörmüyor.

Nitekim pek çok valinin odasında cumhurbaşkanının da fotoğrafı var ama Atatürk'le yan yana değil, farklı bir yerde asılmış.

Ancak iktidara yaranmak isteyen bazı yüksek bürokratlar, bu genelgenin arkasına sığınarak Atatürk'ün fotoğrafı ile Erdoğan'ın eşit büyüklükteki fotoğrafını yan yana asıp poz veriyorlar.

Bu tür karşı devrimci eylemler bana çok sığ ve çocukça geliyor.