Ekşi Sözlük'ten 'torpil' iddiaları hakkında açıklama

Ekşi Sözlük’ten sözlükteki ‘torpil’ iddiaları ve bir yazarın ‘uçurulmasına’ ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “londonphile nick'li yazarın uçurulma sebebi moderasyon tarihçesidir” denildi.

Gündem 06.10.2020, 11:10
Ekşi Sözlük'ten 'torpil' iddiaları hakkında açıklama

Ekşi Sözlük yönetimi, dünden bu yana sözlüğün gündemi olan ‘torpille yazar yapılma’ iddiası ve bir yazarın ‘uçurulmasına’ ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada londonphile nick’li yazarın, moderasyon tarihçesi nedeniyle ‘uçurulduğu’ (sözlükten atıldığı) ve yazarın geçmişte de ‘nefret söylemi nedeniyle’ çaylaklığa düşürüldüğü kaydedildi.

‘Torpil’ konusunda ise sözlüğe emek vermiş kişilerce referans verilen ve tanınan isimlerin yazarlığa kabulünün 2004 yılından bu yana ‘var olan bir durum’ olduğu belirtildi.

‘YAZARIN HESABI KİŞİSEL SEBEPLERLE SİLİNMEDİ’

Ekşi Sözlük’ün açıklaması şu şekilde:

“merhaba,

yaşananlar ve yansıtılanlar üzerine oluşan kanaat neticesinde açıklama yapmak isteriz. londonphile nick'li yazarın uçurulma sebebi moderasyon tarihçesidir. daha önce nefret söylemi sebebiyle çaylak edilen yazar, sonrasında da nefret söylemine devam etmiş fakat bu sebeple tekrar silinen entry'sine yönelik olması gereken uçurulma işleminin uygulanmadığı fark edilmiştir. ayrıca, yazar kendi tercihiyle hesabındaki entry’leri silip tek entry’sini bırakarak hesabını "yetersiz entry profili" haline getirmiştir. bu doğrultuda, hesabı iddia edildiği üzere kişisel sebeplerle değil yetersiz entry profili ve tarihçe sebebiyle kapatılmıştır.

torpille yazar alımı olarak ifade edilen konu ise ekşi sözlük'e emek vermiş kişilerce referans verilen, bilinen ve tanınan kişilerin yazarlığa kabulü 2004 yılından bu yana var olan bir durumdan ibaret.

ekşi sözlük, her kesimin düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir oluşum ve biz de bunu koruyabilmek adına çok dikkatli çalışmaya gayret ediyoruz. bu sorumluluğun her zaman bilincinde hareket ettiğimizi paylaşmak isteriz.”

Yorumlar (0)