CHP’li belediyelerin AKP’li belediyelerden farkı ne?

Antalya Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Cem Kotan, yerel seçim sürecini ve Muratpaşa bölgesinde yaptıkları çalışmayı Toplumsal’a değerlendirdi.

CHP’li belediyelerin AKP’li belediyelerden farkı ne?

Antalya Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Cem Kotan, yerel seçim sürecini ve Muratpaşa bölgesinde yaptıkları çalışmayı Toplumsal’a değerlendirdi.

14 Eylül 2018 Cuma 05:27
CHP’li belediyelerin AKP’li belediyelerden farkı ne?

Söyleşi: Çağdaş Gökbel

ENGELSİZ KAFE PRATİĞİ

Engelsiz kafe projesinin de yaratıcılarından olan Cem kotan, sosyal demokrat belediyeciliğinin önemine dikkat çekerken, insan, doğa ve toplum odaklı bir yerel yönetimin nasıl olması gerektiğinin en önemli örneklerinden birini teşkil ediyor.

Antalya’nın en güzel bölgelerinden birinde Lara’da yer alan engelsiz kafe özel çocukların eğitim görebildikleri, eğlendikleri ve topluma kazandıkları önemli bir merkez. Cem Kotan’la birlikte yerel seçimleri ve engelsiz kafenin faaliyetlerini konuştuk.

Üniversitede yerel yönetimler bölümünü okudunuz; özetle bu işin ilmine de oldukça vakıf birisiniz. Bununla birlikte Muratpaşa belediye meclis üyesisiniz. CHP’nin yerel yönetimlerdeki performansını yeterli buluyor musunuz?

Dünyadaki sosyal demokrat partilerin en belirgin özelliği, yerel yönetimlerde uyguladığı hizmetlerdir. Yakın geçmişe dönüp baktığımızda, sosyal demokratları siyasi iktidara taşıyan yolun, başarılı yerel yönetimlerden geçtiğini görmekteyiz. Bu yüzden CHP olarak, yerel yönetimlere azami ölçüde önem vermekteyiz. Türkiye çapında, toplumcu bir anlayışla yönetilen CHP’li belediyelerin; piyasacı bir anlayışla yönetilen, yeşili yok eden, kamusal alanları ranta kurban eden belediyelerle arasında büyük bir fark vardır. Muratpaşa Belediyesi örneğinden bakalım. Muratpaşa Belediyesi’nde imar rantı yüksek olan yerlerin, hiçbir kâr amacı gütmeden halkın hizmetine sunulduğu bir yönetim anlayışı egemendir. Erdal İnönü Parkı’ndan Ziya Gökalp Parkı’na, Engelsiz Kafe’den yaşlı evlerimize Antalya’nın en güzel yerleri, Muratpaşa Belediyemiz tarafından halkımızın hizmetine sunuldu. Engelleri birlikte aşmak için faaliyete geçen Engelsiz Kafe de, sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden biridir.

KAMUCU YEŞİL DOSTU PRATİK

Özetlemek gerekirse; kamucu, yeşil dostu, şeffaf bir yerel yönetim pratiği, CHP’li belediyelerin pusulasıdır. CHP’li belediyelerin büyük bir kısmının bu pusula doğrultusunda faaliyet yürüttüğünü görmekteyiz.

Yerel seçimlerin erkene alınacağı uzun süredir tartışılıyor. Muratpaşa bölgesinde yerel seçimlere hazırız diyebiliyor musunuz?

16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçim sonuçları göstermektedir ki, Muratpaşa’da yaşayan komşularımız; sosyal, demokratik, yaşlı ve engellilerin hizmet aldığı, yeşili seven hayvan sevgisinin hissedildiği bir ortam için iradelerini ortaya koymuşlardır. Böyle bir iradenin ortaya çıkmasında, Muratpaşa Belediyesi’nin hizmetleri önemli bir etkendir. Muratpaşa, sosyolojik yapısı gereği, CHP’nin bir kalesi olarak görülse de, birbirinden çok farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapıya sahip 56 mahallenin iradesinin CHP’de birleşmesi, yerel yönetimler pratiğinin olumlu bir sonucudur. Çeşitli kamuoyu araştırmaları da göstermektedir ki, Muratpaşa’da yaşayan komşularımız, Ümit Uysal ve Muratpaşa Belediyesi’nin hizmetlerinden oldukça memnundur. Sonuç olarak; Muratpaşa ilçesinde sosyal demokrat yerel yönetim anlayışının güçlenerek devam edeceğini düşünüyorum. CHP’nin iktidar olduğu Konyaaltı, İbradı, Manavgat ve Döşemealtı Belediyelerinin hizmetlerini gözden geçirdiğimizde Muratpaşa ölçeğinde yukarıda özetlemeye çalıştığım, sosyal belediyecilik uygulamalarının diğer ilçelerimizde de oldukça başarılı bir şekilde yürütüldüğünü görmekteyiz. Çeşitli kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlara baktığımızda, vatandaş memnuniyeti açısından Antalya’daki sosyal demokrat belediyelerin üst sıralarda yer aldığını görmekteyiz. Muratpaşa, Konyaaltı, İbradı, Döşemealtı, Manavgat Belediyelerinde inşa edilen yerel yönetim anlayışının, Büyükşehir Belediyesi’ni CHP’ye kazandıracağını düşünüyorum.

Ulaşılabilir olmanın, şeffaf bir yönetim anlayışının teorisini değil, pratiğini hayata geçiren CHP’li belediyelerimizin hizmetleri sayesinde, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, diğer 18 ilçede, büyük bir başarı elde edeceğiz.

Engelsiz kafe projesi Antalya yerelinde ilk defa yapılan ve diğer belediyelere örnek teşkil eden bir projeydi. Engelsiz kafede bugün neler yapıyorsunuz?

4 yıldır engelli komşularımız için hizmet veren Engelsiz Kafemiz, Muratpaşa’da yaşayan engelli ve engelsiz komşularımız için kafe hizmeti gördüğü gibi, kafemizde kuruluşundan bu yana rutin olarak engelli komşularımıza eğitici faaliyetler verilmektedir. Haftada 4 gün 2’şer saatten oluşan bu eğitimler, çeşitli engelli gruplarına verilmektedir. Mental, otistik, downsendromlu, görme engelli komşularımıza, engel durumları ve yaşlarına göre bu eğitimler verilmektedir.

Örneğin, 2017 yılı içerisinde 60’dan fazla etkinlik yapılan Engelsiz Kafemizde, engelli, engelsiz bütün komşularımız için birçok ilke imza atılmıştır.

Özel çocuklarla yaşadığınız ve unutamadığınız bir anıyı benimle paylaşır mısınız?

Engelsiz Kafemizde özel çocuklarımızın yer aldığı Ritim grubumuz bulunmaktadır. Ritim grubumuzun çalışmaları sırasında küçük yaş grubuna dahil, otizm tanısı olan özel bir çocuğumuz, ritim dersleri sayesinde insanlarla iletişim kurmaya başladı. Normalde insanlarla iletişim kurmakta zorlanan bu çocuğumuz, gruba dahil olduktan sonra, kafemize geldiği bir gün, hepimizi şaşırtarak, beni odamdan aldı ve ritim odasına götürerek, ritim çalışması yapmak istediğini anlatmaya çalıştı. Benim için çok özel ve unutulmaz bir anıdır. Yine buradan, projenin mimarı olan Belediye Başkanımız Ümit Uysal’a, Adalya vakfının değerli yönetim kurulu üyelerine ve engelsiz Kafe eğitmenlerimize şahsım adına teşekkür etmek isterim.

Son Güncelleme: 17.09.2018 16:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.