CHP'li Kaftancıoğlu: Sancak-Erdoğan aşkının sebebi belli oldu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Silivri'deki bir arazinin AKP destekçisi Ethem Sancak'ın yeğenine tahsis edilmesine tepki gösterdi.

Gündem 09.12.2020, 16:34
CHP'li Kaftancıoğlu: Sancak-Erdoğan aşkının sebebi belli oldu

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kavaklı'da 172 bin metrekarelik alanın Sancak ailesine tahsis edilmesine tepki göstererek AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslenerek "Ethem Sancak’a peşkeş çekersen, aralarında daha ne aşklar ve ne aşıklar doğar‘’ ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu, İstanbul’un Silivri ilçesinde yer alan Kavaklı’da 172 bin metrekarelik alanın yandaş Ethem Sancak'ın yeğenine olan Murat Sancak'a ait Maxicells İlaç Sanayi A.Ş'ye tahsis edilmesi üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi.

Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan bu karara tepki gösteren Kaftancıoğlu, Ethem Sancak; ‘‘Anam, babam, sana feda olsun Erdoğan. Aramızda Mevlana ile Şems’in arasındakine benzer bir aşk var’’ dememiş miydi? Aşkın sebebi böylelikle anlaşılıyor. Sen memleketin bütün toprağını ve varını gidip Ethem Sancak’a peşkeş çekersen, aralarında daha ne aşklar ve ne aşıklar doğar‘’ ifadelerini kullandı.

"SENİ SARAYDAKİ DEĞİL, SİLİVRİ HALKININ OYLARI ORAYA OTURTTU" 
Açıklamasında MHP’li Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın Silivri halkının oylarıyla göreve geldiğini hatırlatan Kaftancıoğlu, ‘‘Şu anda Silivri’nin Kavaklı ilçesinde üzerinde bulunduğumuz alan hazineye ait 172 dönümlük bir arazi. Bu arazi dönemin Silivri Belediye Başkanımız tarafından 2009 yılında Tarım İlimleri Üniversitesi yapılması hedefiyle imar planlarına, kısmen yüksek öğrenim, spor tesisi alanı ve park olarak kamu faaliyetlerinde kullanılmak üzere işlenmiştir.  Bütün bunlara rağmen bugünkü belediye başkanı döneminde bu alan Aralık 2020 tarihinde 31.324 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile peşkeş çekildi. Şunun altını özenle ve dikkatle çizmek isterim. Bugünkü Silivri Belediye Başkanına sesleniyorum. Sen halkın oylarıyla oraya oturmuş bir belediye başkanısın. Seni saraydaki değil; Silivri halkının oyları oraya oturtmuşken, daha önce iki kez doğru bulmadığın bir uygulama, cumhurbaşkanı kararıyla birine peşkeş çekilirken ‘’doğru bulmasak bile desteklemeye devam edeceğiz’’ demenin ne siyasi; ne de insani bir açıklaması olamaz. Belediye başkanları halka hizmet etmek için seçilmiş kişilerdir. O nedenle halkın değil; sarayın talimatlarıyla belediye başkanlığı yapmaya devam edersen eğer, sonraki dönem Silivri halkı sana gereğini yapacaktır’’ şeklinde konuştu.

"350 MİLYONLUK ARAZİ, 10 MİLYONLUK ŞİRKETE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ"

Konuşmasında arazinin tahmini rayiç bedeline de değinen Kaftancıoğlu, ‘‘Hazineye ait olan bu alanın tahmini bedeli 350 milyon lira. Burada yaşayan vatandaşlar için tarım alanı, spor alanı veya üniversite olarak kullanılabilecek bu alanın tahmini bedeli 350 milyon TL. Bu 350 milyon TL’lik arazi, cumhurbaşkanı kararı ile Sancak ailesine ait Maxicells İlaç Sanayi A.Ş’ye yatırım bedelinin binde biri bedelle tahsis ediliyor. Maxicells firması 4 milyar 727 milyonluk sanayi yatırımı yapmayı vaad ediyor ve alan binde bir bedelle yani 4 milyon 727 bin liraya tahsis ediliyor. Bir başka çarpıcı durum ise Maxicells firmasının sermayesinin 10 milyon lira olması. Kısacası 10 milyon sermayesi olan bir firmaya 4 milyar 727 milyonluk bir yatırım için bu arazi peşkeş çekiliyor’’ dedi.

"MEMLEKETİN TOPRAKLARI SANCAK AİLESİNE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ"
İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, konuşmasında Sancak ailesinin usulsüzce aldığı diğer ihalelerden de bahsetti. İnsanların haklarının Sancak ailesine peşkeş çekildiğinin altını çizen Kaftancıoğlu, ‘‘2014 yılında TMSF tarafından satışa çıkarılan BMC şirketinin Sancak ailesine nasıl satıldığı hepimizin hafızasında. 2015 yılında İBB tarafından açılan İETT ihalesi yapılmıştı. TEMSA’nın kazandığı birinci ve KARSAN’ın kazandığı ikinci ihale iptal edilmişti. Sonrasında ise Sancak ailesinin sahibi olduğu BMC şirketine Büyükşehir’in ihalesi verilmişti. Sağlık Bakanlığı’nın açtığı ve uygun birçok firmasının bulunmasına rağmen Sancak ailesinin sahibi olduğu Maxicells firmasına 12 ay boyunca SGK aracılığıyla köprü ve otoyollarda olduğu gibi alım garantisi verilerek bu kişi ve kurumlar kollandı. Maalesef bitmedi. 20 milyarlık Tank palet fabrikasının Sancak ailesi ve onlar üzerinden Katarlılara nasıl peşkeş çekildiğini hepimiz biliyoruz. Biz bugün, Sancak ailesine bu memleketin topraklarının ve insanlarının haklarının nasıl peşkeş çekildiğini hatırlatmak için buradayız. Bu alanın tahsis edildiği Maxicells firmasını sahibi Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak; vatandaş test yaptıramazken, test yaptıracak kit bulamazken sosyal medyada elindeki testleri şarlatanca kullanan kişi olarak hatırlıyoruz’’ diyerek konuştu.

"SANCAK-ERDOĞAN AŞKININ SEBEBİ BELLİ OLDU"
Konuşmasında Ethem Sancak ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ilişkinin temelinde karşılıklı çıkarların olduğunu vurgulayan Kaftancıoğlu, ‘‘Ethem Sancak; ‘’Anam, babam, sana feda olsun Erdoğan. Aramızda Mevlana ile Şems’in arasındakine benzer bir aşk var’’ dememiş miydi? Aşkın sebebi böylelikle anlaşılıyor. Sen memleketin bütün toprağını ve varını gidip Ethem Sancak’a peşkeş çekersen, aralarında daha ne aşklar ve ne aşıklar doğar’’ dedi.

Yorumlar (0)